Бөлімі:
|
Алгебралық бөлшектер
|
Педагогтің аты – жөні:
|
Жусипназарова Ж
|
Күні:
|
21.04
|
Сынып: 7
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
7.2.1.19
алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
алгебралық бөлшектерге қосу амалын орындай алады;
алгебралық бөлшектерге азайту амалын орындай алады;
|
Бағалау критерийі
|
алгебралық бөлшектерге қосу амалын орындайды;
алгебралық бөлшектерге азайту амалын орындайды;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі / уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
- оқушылармен сәлемдесу;
- оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;
- үй тапсырмаларын тексеру;
- оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары жөнінде мәлімет беру.
|
-мұғаліммен сәлемдеседі;
-сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары туралы мәлімет алады.
|
|
Microsoft Teams
Презентация
Оқулық
7-сынып
слайд
№1-5
|
Танысу
|
«Кім жылдам» ойыны.
https://kahoot.it/challenge/03412784?challenge-id=1a9e8d24-2f00-4b8b-8e50-660b5f4a3631_1681409261107
оқушылар осы сілтеме арқылы өтіп, алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеттері бойынша сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
- алгебралық бөлшек ұғымына байланысты анықтамалар мен есептерді қорытып шығарады [10]
|
-оқушылар
алгебралық бөлшек ұғымына қатысты сұрақтарға жауап береді
|
10 балл
|
https://kahoot.it/v2/
слайд
№6
|
Салыстыру
Зерттеу
|
№39.16, 39.17; 39.18
Дескриптор:
- ортақ бөлімге келтіру
- толықтауыш көбейткіштерге көбейту
- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу немесе азайту
«Ойлан тап»
Теңбе-теңдікті дәлелде.
Дескриптор:
- көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерді топтайды [1];
- әрбір топтағы ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарады [1];
- бөлшектің алымы мен бөлімін бірдей көбейткішке бөледі [1].
|
-
көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерді топтап, ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығара отырып, бөлшекті қысқартады.
|
10 балл
3 балл
|
слайд
№7
слайд
№8
|
Жалпылау
|
Тест тапсырмаларын алгебралық бөлшектің негізгі қасиеттерін пайдалана отырып, орындау.
бөлшекті қысқартыңыз.
b) ; с) ху ; e) .
бөлшекті қысқартыңыз.
; b) ; c) ; e) .
Теңдеуді шешіңіз: ,
b) a ; c) 2; e) a+4 .
Бөлшекті алдымен қысқартып, мәнін табыңдар:
, мұндағы a=6; x=2.
2; b) 4; c) -2; e)1
Дескриптор:
1) - бөлшектің алымы мен бөлімін бірдей көбейткішке бөледі [1];
2) - бөлшектің алымы мен бөлімін бірдей көбейткішке қысқартады [1];
3) - теңдеудің шешуін табады [1];
4) - берілген бөлшекті қысқартады [1];
- бөлшектің мәнін табады [1].
Мұғалімнің оқушыларды сабақтағы белсенділігіне қарай бағалауы.
|
- қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы қысқартуды орындайды.
|
5 балл
2 балл
|
слайд
№9
|
Үй тапсырмасы
|
Оқулықпен жұмыс: №39.18 (5-6) eсептерді шығару
|
үй тапсырмасын дәптерге жазып алады
|
|
Оқулық
7-сынып
233 бет
|
Оқушымен кері байланыс
(ауызша бағалау немесе коментарий) Рефлексия
|
«Басбармақ» әдісі
|
оқушылар сабаққа байланысты кері байланыс жасайды
|
|
|