Сабақтың тақырыбы: Амандасу салты. Сабақтың реті



Дата13.02.2017
өлшемі102,76 Kb.
#9275
түріСабақ

Каб 67

Сыныбы 2 « Г»


Күні: 16. 02. 15

Уақыты. 12. 50

Бекітемін: О І О




Пәні: Әдебиеттік оқу.







Булекшурина М




Сабақтың тақырыбы:

Амандасу салты.




Сабақтың реті.







Жалпы сабақтың мақсаты.

  1. Білімділік: Оқушыларды әдептілікке, адаммен қарым –қатынас жасай білуге, бабалардан қалған ұлағатты ғибрат аларлық сөздерді балаларға ұғындыру.

Халықтың салт-дәстүрімен таныстырып, өз халқының дәстүрін, амандасу салтын, мәдениетін бойларына сіңіру. Оқушыларды мақалды, мәтінді түсініп оқуға    үйрету.Сәлемдесудің әдептілікке жататынын түсіндіру.

Дамытушылық: Амандасудың түрлерімен таныстыру.Топпен және жұппен жұмыс істеуге дағдыландыру.Рөлдік ойындарға бейімдеу.

Тәрбиелік:       Алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге, өз пікірін еркін айтуға,өзгенің пікірін тыңдауға баулу; адамгершілігін арттыру.




Күтілетін оқу нәтижесі.

  • әр оқушының өзіндік мүмкіндіктерін танып, білу пікірлері қалыптасады.

  • Сабақты оқу арқылы дүниетанымын артырады

  • Амандасудағы ұстанымдарды біледі.

  • Үлкенге құрмет, кішіге ізет деген нақылдың мағынасын тереңірек ұғынады.

  • Ассалаумагалейум, Уағалейкумассалам сөзінің мағынасын түсінеді.

  • Үйренген, оқығандарын, сахыналау кезінде көргендерін өмірмен байаныстырады.

  • Амандасу ізгіліктің мәдениеттіліктің белгісі екенін ұғынады.







Түйінді идеялар.

Сәлем беру де парыз,

Сәлем алуда парыз.






Сабақтың типі.

Білімді және іс әрекетті жетілдіру.




Белсенді оқытуда қолданылатын модульдер.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. АКТ,Оқытуды басқару және көшбасшылық.




Жұмыс түрлері.

Ұжымдық жұмыс,жұптық, топтық жұмыс, сабақ барысына орай әр түрлі стратегиялар.




Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі

:     Интерактивті тақта,

Слайдтар, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер, геометриялық фигуралар.






I кезеңі.



Қызығушылықты ояту





Мұғалімнің әрекеті.


Оқушының әрекеті.

2 минут

1 әрекет.

Ұжымдық жұмыс.

Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.


Ұжымдық жұмыс.

. «Ақ тілек. Әсем күлкі»


-Көңіл-күйлеріңіз қалай?
-Керемет!(қолдарын көтереді)
-Сабаққа дайындықтарың қалай?
-Тамаша! (алақандарын шапалақтайды)
-Ынталарыңыз қалай?
-Ғажап! (қолдарын көтереді)
-Ендеше сабағымызды бастайық!




2 минут

2 әрекет.

Ұжымдық жұмыс.

Оқушыларды мозайка құрастыру арқылы топқа бөлу.


Оқушылар ұжымдық жұмыс орындайды.

Қиылған қағаздардың түстеріне қарай құрастырып

Қандай сөз шыққанын айтып топ атауларын айтады.

1 Топ. Әдеп.

2 топ. Парыз.

3 топ. Өнеге.

4 топ. Тәрбие.

5 топ. Міндет

10 минут






3 әрекет

Үй тапсырмасын сұрау.

Жеке,топтық жұмыс.






  • Сөйлейтін стратегия.

  • Ертегіні мәнерлеп оқып беру.

( әр топтан бір оқушы шығып қара сөзбен әңгімелейді және мәнерлеп оқиды)

  • 1 топ. Автор туралы не білеміз?

  • 2 топ. Сүттің пайдасы,сүт туралы не білеміз?

  • 3 топ. Айран қалай пайда болады?

  • 4 топ. Ұйқының зияны. Ұйқының пайдасы

  • 5 топ Сүттен жасалатын тағамдар.

  • Ертегі желіс бойынша ертегі құрастыру.

Класстер қорғау. Бас бармақ әдісі бойынша бағалау.

Ой түю стартегиясы



2 минут

4 әрекет.

Сүттен жасалған тағамдарды ұлттық тағамдарға жатқызуға бола ма?


Бір айналым стратегиясы.

Қазақтың қандай салт дәстүрін білесіңдер? (слайд)



Келін түсіру, беташар, тұсау кесу, бесікке салу, амандасу салты.







Білемін, білгім келеді, білдім әдісі.

Білемін.

Амандасу, үлкендермен кішкентайлар амандасады.

Адамдар бір бірімен амандасады.

Ассалаумағалейкум, уағалейкумассалам деп сәлеметсіз бе, хал жағдайыңыз калай деп амандасады.




Білгім келеді.

Сәлем сөзінің мағынасын. Амандасудағы мақсат не?

Басқа халықтың амандасу салты қалай екенін білгім келеді?

Ассалаумағалейкум

Уағалейкумассалам сөзінің мағынасын білгім келеді?


Білдім.

Амандасу ізгілік іс. Сен өзгеге жақсылық тілесең, өзгеде саған жақсылық тілейді.

Не ексен соны орасың, кез келген қарым қатынас ақниеттен өзгеге жақсылық тілеуден бастау- игіліктің белгіс. Бұл қазақ халқының амандасуынан анық көрінеді.

Аланың нұры жаусын, сізгеде алланың нұры жаусын деген мағына екенін білдік.







II. Мағынаны тану.

Оқулықпен жұмыс.

Жеке оқып, жұпта ойланып, топта талқылап басқалармен бөлісу.

Жариялау, сахналау.


5 минут

5 әрекет.

Ұжымдық жұмыс.

Жұптасып- ойлан- бөліс әдісі бойынша.


7 минут

6 әрекет.

  • Сахналау

  • Өзім үшін стартегиясы. ( слайд)

  • Өткенге оралу стратегиясы.

  • Топтастыру стратегиясы.



Оқушылар оқығандарын топта оқып талқылап, басқа топтарға сахналап түсіндіру.

Жариялау, сахналау.

Ұшқан ұя мәтінінен амандасу салтына байланысты үзіндіні айтып беру.( сахналау)









III . Ой толғаныс кезеңі.

Топтарының атына байланысты сөйлем құрау.

Бүгінгі тақырыпқа қандай байланысы бар екенін айту.

9 тапсырма.

Құрбыма деген сағыныш, оны көргеніме қуанғанын жасыра алмай амандасу, достық сыйластық болып табылады.

Әдеп тобы

Амандасу әдептілік белгісі.

Әдепті елдің баласы иіліп сәлем береді.

Әдепті елдің баласы , алыстан сәлем береді.



Парыз тобы.

Сәлем беру де- парыз,сәлем алу да- парыз.

Үлгі өнеге, бастауы амандасу,сәлемдесу.

Тәрбие тобы.

Тәрбие отбасынан басталады деген ұяда не көрсең ұшқанда соны ілерсің деген.



Міндет тобы.

Үлкенге құрмет,кішіге ізет немесе міндет.





7 әрекет.

Жеке жұмыс.

Өз ойыңды жеткіз.



8 әрекет.

Топтастыру.


Амандасу түрлері.

т

Т8лер3
Амандасу түрлерін айтып олардың кімге арналғанын айтып өту.






9 әрекет.

Түртіп алу әдісі бойынша үйге берілген тапсырманы жазып алу.


Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алу.

Ертегіні оқу.






10 әрекет.

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.


Оқушыларды фармативті бағалау.

Б Момышұлының сөзімен қорытындылау.



Жұлдызшалар арқылы бағалау.




11 әрекет.

Кері байланыс.

Екі жұлдыз , бір тілек арқылы білім шыңына ілу.


Оқушылар бүгінгі сабақтың ұнағанн, алған ең маңызды тұстарын, алған әсерлерін, ұсыныстарын жазу.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет