|
6 сынып
|
Мерзімі:
|
Мұғалім: Бердыгужинова Ақмарал Кенжебекқызы
|
1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақ тілі кабинеті
|
2
|
Сабақтың мақсаты
|
1.Білімділік: сөз тіркесін, сөйлемдер құрау арқылы оқушының өздігінен білім алуға жетелеу.
2.Дамытушылық:ойлау қабілетін дамытып,шығармашылық әрекетін қалыптастыру.
3:Тәрбиелік: мемлекеттік тілге деген қызығушылықтарын арттыру
|
3
|
Оқу нәтижелері
|
Қазақ тілі кабинеті туралы әңгіме құрауға және өзара диалог жүргізуге үйренеді.
|
|
Түйінді идеялар
|
Тақырып барысында кездесетін лексикалық минимумды және мәліметтерді мұғалімнен, бір-бірінен есту арқылы
коммуникативті құзыреттілігін қалыптастыру және дамыту.
|
|
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл
|
«Дана-үкі»әдісі-мәтінмен жұмыс,класстер-ойларын жинақтауға ыңғайлы,рөлдік жұмыс-сөздік қорын дамытады,постер-ойларын жүйелеп,түсіндіруге,топтық жұмыс-тақырыптың мазмұны ашылады.
|
Уақ
ыты
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс - әрекеті
|
2 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық. Достық қарым-қатынас,түсіністік.
2.Кезекшімен сұхбаттасу
3.Тіл дамыту.- Қазір қандай сабақ басталды?
-Бұл нешінші сабақ?
-Қазақ тілі сабағы аптасына неше рет болады? Қазақ тілі алфавитінде неше әріп бар?
Қазақ тіліне тән әріптер қанша?
Оларды атаңдар, мысал келтіріңдер?
Үйге не берілді?
|
Мейірімді жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық!
-қазақ тілі сабағы басталды.
-бұл ... сабақ.
-аптасына 4 рет болады
-42 әріп
-9 әріп
«Спортшы Бейбіт» тақырыбындағы жаңа сөздерді жаттау.
Сөздік диктант (мұғалім орысша оқиды)
Нежный,ряд,ворота,болельщик, усердие,быть битым,тренер, школьный
Ал олай болса Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақ тілі кабинеті» Оқушылар қазақша жазады.
|
5 мин
|
Теориясы:
1.«Білу».Ой қозғау. 1-тапсырма
а) Берілген сөздерді тәуелдік формасының ІIІ жағына қойып, үлгі бойынша сөз тіркестерін құрау. Әр оқушы өз бетінше жұмыс істейді. Әр оқушы өз жауаптарын үлгісі бойынша тексереді.
Үлгі: мектеп кабинеттері.
( Ой қозғау)ә) Осы берілген сөз тіркестерімен сөйлем құрау.
|
Жауап үлгісі
Мектеп мұғалімдері, мектеп оқушылары, мектеп басшысы, мектеп кітапханасы, мектеп асханасы, мектеп ауласы, мектеп өмірі
Үлгі: Мектеп кабинеттері қазіргі талапқа сай жабдықталған.
|
10 мин
|
2.Түсіну. Жұптық жұмыс. 3-тап Берілген кестелер бойынша оқушылар өзара диалог дайындайды. сынып 3 топқа бөлінеді.(сөз,сөз тіркесі,сөйлем)
|
Бірнеше жауапты тыңдау.
|
20 мин
|
Жаңа сабақты бекіту
3. «Қолдану»
5-тапсырма.Әр топ мақал-мәтелдерді құрастырады.
Сергіту жаттығу.
4. «Талдау»
7-тапсырма. «Дана үкі» әдісі.
«Қарындаш пен ұштағыш»
|
Мақал-мәтелдермен жұмыс.
Қай топ тапсырманы бірінші орындайды, солар жауап береді. Қалғандары тыңдап бағалайды. Содан кейін әр оқушы берілген мақал-мәтелдерді жаттайды. Бірнеше жауапты тыңдау.
Мақалдың мазмұны бойынша постер жасайды
« Мен қазақпын»
1-топ Мәтінді аударады
2-топ 5 сөз тіркесін теріп жазады
3-топ сөйлемдердің айтылу мақсатына қарай түрлеріне сипаттама
автор-Димитрий,Қабылбай қарт- Әсет,
қыз бала-Полина,ұл бала- Николай
|
3 3мин
|
5. «Жинақтау»
|
рефлексия
|
3 мин
|
6. «Бағалау»
Қорытынды:
Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер?
Сабаққа кім қалай қатысты?
Кімнің үлесі қандай екен?
|
Сарапшылар топтастардың атқарған міндеттеріне баға береді.
Тапсырма
|
1
|
3
|
5
|
7
|
5
|
Өзін-өзі бағалау
|
|
|
|
|
|
Топ ішінде бағалау
|
|
|
|
|
|
Жиынтық бағалау
|
|
|
|
|
|
|
2мин
|
Үй тапсырмасы:
6-тапсырма.сөз тіркестерін құраңдар
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
|