Сабақтың тақырыбы Біздің кафе. Буын



бет1/3
Дата04.07.2018
өлшемі1,28 Mb.
#46651
түріСабақ
  1   2   3


Шаймарданова Шынар Сагындыковна

Орал қаласы

30 ЖОББМ



Бастауыш сынып мұғалімі

Бекітемін: М.Е.Жумагазиева

Пән: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: №30 ЖОББМ

Тағам және сусын

Күні: 04.04.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Ш.С.Шаймарданова

Сынып: 1 «Г»

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Біздің кафе. Буын.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.1.1 тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну

1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау

1.1.9.3 сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау


Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар:Оқушылар кафе ұғымымен таныс болады. Сөздегі буын санын анықтайды.

Көптеген оқушылар: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбір оқушылар: Алған білімді өмірде қолдана

алады.


Жетістік критерийлері

Өз беттерімен жұмыстана алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Сөзді буынға бөледі. Сөздегі буын санын анықтайды.


Тілдік мақсаттар

Кафе-кафе-café

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу, адамгершілік, патриоттық сезім қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі, музыка, дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба, таныстырылым

Бастапқы білім


Сөзді буынға бөледі. Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болатынын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

1 минут


Психологиялық дайындық

Біз ақылды баламыз,

Бар білімді саламыз.

Маңыз беріп оқимыз

Сауат ашу сабағын.



Сабақтың ортасы

40 минут


Сергіту сәті



Ширату

Диалог құру.

-Әли, менің кафеге барғым келіп тұр.

-Жоқ, Мерей, кафеге үлкендермен бірге бару керек. Одан да балалармен ақылдасып, сыныбымыздың ішінен өз кафемізді жасап алайық.

-Оны қалай жасаймыз? Кафеге не керек?

-Болашақ кафеміздің немен жабдықталатынын төмендегі суреттен көруге болады.

Жақсы, ендеше оқулығымыздағы 1-жаттығуға қарайық.



А Суретпен жұмыс.

-Қане, балалар, «Біздің кафе» бұрышын қалай жасауға болатынын айтып көрейік.

Оқушылардың жауаптары тыңдалады.

-Мерей, «Біздің кафеге» қонақтар да келіп қалды. Оларды қарсы алайық.

Қонақтарды қарсы алу.

-Қазақ халқы қандай халық?

-Қонақты қалай қарсы алған?

-Қонақты қандай ізетті сөздермен қарсы аламыз?

-Өте жақсы, балалар, олай болса, кафе сөзін үш тілде айтып көрейік

Кафе-кафе-cafe

-Кафені тағы қалай атауға болады?

-Дәмхана



Т/А Мәтінмен жұмыс.

2- жаттығу. «Не дәмді?» әңгімесін аудиожазбадан тыңдау.

-Балалар, жануарлардың қайсысы дұрыс айтты деп ойлайсыңдар?

-Неліктен барлығының да жауабы дұрыс деп есептейсіңдер?

-Ия, дұрыс айтасыңдар, балалар, әр жануар өздерінің сүйікті тамақтарының дәмді екенін айтып өтті.

-Ал, сендер қандай тамақты дәмді деп есептейсіңдер?

-Олай болса, мәтін мазмұнын сахналайық.

А Сахналау. (Кейіпкерлер: автор, тауық, ит, қоян, ешкі, мысық).

-Балалар, мәтінде кездескен тауық, тары, мысық, сүйек сөздерін буынға бөліп жазайық.



А/О/Ж Та-уық, та-ры, мы-сық,сү-йек.

-Балалар, тауық, сүйек сөздеріне назар аударайықшы. У, й дыбыстары қандай дыбыстардың ортасында тұр.

-Олар нешінші буынға жазылған?

-Ереже шығарып көрейікші.

-Ия,балалар.

Й, ң, у дыбыстары екі дауысты дыбыстың ортасында келсе, онда олар екінші буынға жазылады.

сү-йек қо-ңыз та-уық


А/О/Ж 3-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, буын санын анықтау. 1-деңгей.

2б. 2б. 4б. 3б. 3б. 2б.

Тары адам ағзасына пайдалы. Тарыдан түрлі



3б. 4б.

тағамдар жасалады.

-Тары сөзінде неше буын бар?

-Екі буын бар.

-Не себепті екі буын бар деп ойлайсың?

-Өйткені, сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.

-Ия, дұрыс айтасыңдар, балалар!

-Жақсы, қазір бойымызды бір сергітіп алайық.

Оңға, оңға түзу тұр,

Солға, солға түзу тұр.

Алға қарай бір адым,

Артқа қарай бір адым.

Жоғары, төмен қарайық,

Орнымызды табайық.


А/О/Ж Топтық жұмыс.

1-топ. Буындардан сөз құрау.

(Тамақ, тауық, тары, тарақ; білім, білек т.б.)



2-топ. «Жоғалған буын»

Ша-... ...-рақ, жа-... ...-лық, қо... ...-рау,

жа-... ... ...-гер, ба-... ... ...-мал, ел-... ... ...-ба.

3-топ. Берілген суреттерден пайдалы және зиянды тағамдарды бөліп жапсыру.

Әр топ жұмыстарын қорғайды және бір-бірін бағалайды («Басбармақ» арқылы)



А. Жұптық жұмыс.

Суреттерге мұқият қараңыз. Сөздердің буын санын анықтаңыз. Оларды буын санына қарай топтастырып бір-біріңе айтыңыз.


Ж. 4-жаттығу.Буындардан мақал құрап жазу. 2-деңгей.

Не ек сең со ны о ра сың
Қызықты тапсырма «Буындар сыйлығы». 3-деңгей.

Әнұранды әнімен айтқаны үшін оқушылар сыйлық алды. Оқушылардағы сыйлық саны әртүрлі. Мысалы: Айгүл 2 сыйлық, Перизат 3 сыйлық алды. Сыйлықтың қалай бөлінгенін тауып айт.

-Сендер қалай ойлайсыңдар? (пікірталас)

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс



Дәптермен жұмыс.











Сабақтың соңы

4 минут


Семантикалық карта




Бір буынды сөздер

Екі буынды сөздер

Үш

буынды сөздер



Асқабақ










Тұз










Алма










Нан










Жүзім










Қызылша











Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет