Сабақтың тақырыбы Энергия. Денелердің потенциалдық және кинетикалық энергиялары. Мақсаты



Дата08.09.2017
өлшемі91,25 Kb.
#31391
түріСабақ
7 сынып

Физика

14.04.2014ж

Арынова А.Я.

Сабақтың тақырыбы

Энергия. Денелердің потенциалдық және кинетикалық энергиялары.


Мақсаты

оқушыларға энергия және оның түрлері, олардың айырмашылығы, жұмыс пен энергияның арасындағы байланыс жайлы түсінік қалыптастыру.


Жұмыс нәтижесі

оқушылар энергияның түрлерін ажырата алады, механикалық энергияны тұжырымдай алады, формулаларын пайдаланып есептер шығара біледі.



Сілтеме

7- сынып «Физика және Астрономия» оқулығы, авт.:Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева, Алматы-2011, «Мектеп» баспасы

Әдіс тәсілдер

«Джигсо» әдісімен жұмыс жасайды,

«Бес жолды өлең» әдісін пайдаланып механикалық энергияны тұжырымдайды, деңгейлік есептер шығарту,

сабақты қорытуда Венн диаграммасымен жұмыс жасату.


Ресурстар

Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы, ғаламтор, есептер жинағы, бағалау парағы, стикер, смайликтер.


Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут



Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма




Үйге тапсырма

§ 63,64 оқу

36-жаттығудың 1,2 есептерін шешу





Сабақтың тақырыбы: Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің жұмысы. Қуат.


Мақсаты

Педагог қызметі

Оқушы қызметі

Ұйымдастыру формасы

Күтілетін нәтиже

Бағалау формасы

Білу

Жұмыс пен қуат жайлы түсінік қалыптасады



1) «Жұмыс» дегеніміз не ?
2) Қандай жағдайда «жұмыс істелді» деп айтуға болады ?-Денеге күш әрекет етіп, бірақ ол орнынан қозғалмаса, онда механикалық жұмыс атқарыла ма ?
-Дене қозғалыста болып, оған күш әсер етпесе, онда механикалық жұмыс жасала ма?
3) «Қуат» дегеніміз не? Қуаттың бірліктерін ата
«Сәйкестендіру» парағын толтыру

Физикалық шама

Белгіленуі

Формуласы

Өлшем бірлігі

Қуат

s




Джоуль

Жұмыс



S= A/F


Ватт

Уақыт





Секунд

Орын ауыстыру



Fs


метр




1.Ойланады, танымдық қабілеті артады.

2.Сыни ойлауға қалыптасады

3.Өткенді еске түсіріп, білімін бекітеді


Топтық жұмыс, жеке жұмыс

Жалпылайтын сипаттамаларды біледі

Мадақтау

Жұптардағы өзара бағалау



Түсіну

Оқулық мәтінін игереді




Ой толғау

Оқушыларға тақтада «Энергия» жайлы видеоролик көрсетіледі.

Топтарға оқулықтан тапсырма бөліп беру:

1-топ:Энергия ұғымы

2-топ: Дененің жұмыс істеу қабілеті

3-топ: Потенциалдық энергия

4-топ: Кинетикалық энергия


Оқушылар видеоны мұқият көреді. Содан соң видео бойынша өз ойларын жинақтап айтады. Топтар оқулықтан тақырыпты оқып, берілген тақырыптан постер дайындайды

Жеке жұмыс

Оқулықпен жұмыс



Танымпаздық іс-әрекеті, ойлау белсенділігі артады

Мадақтау

Топтардағы өзара бағалау



Қолдану


Топтар өздеріне берілген тапсырма бойынша постер қорғайды. Сұрақтарға жауап береді.




Қосымша материалдармен жұмыс

Оқушылардың дербестігі қалыптасады, өз-өзіне сенімі артады

Топтардағы өзара бағалау


Талдау

Жұмыс пен қуаттың формуласын пайдаланып есеп шығарады, салыстырады



«Алгоритм» ойыны арқылы оқушыларға деңгейлік есептер шығарту.

№1 Салмағы 40 Н денені 120 см биіктікке көтеруге жұмсалған жұмысты табыңдар (48 Дж).

№2 200 кДж жұмыс 0,8 км жолда қандай күштің әсерінен орындалды (250 Н)?

№3 Биіктігі 10 м сарқырамадан 2 мин-та 50 м3 су құлап ағады. Су ағынының қуаты қандай? (41 кВт)

№4 Қуаты 30 Вт желдткіш 10 мин-та қанша жұмыс істейді? (18 кДж)

№5 Моторының тарту күші 5*104 Н ұшақ 800 км/сағ жылдамдықпен бірқалыптыұшып келеді. Оның қуаты қандай? (10 Мвт)





Топта дәптерлерін сағат тілі бағытымен ауыстыра отырып, деңгейлік тапсырмаларды орындап шығады.

Жеке жұмыс

Өзін топта ұстай білуі, өз ойын өзгенің ойымен салыстыра отырып бағалау дағдысы қалыптасады

Тақтаға ілінген дұрыс жауап бойынша 5 тапсырманы жеке жеке тексеріп бағалайды. Әрқайсысын 5 баллдық жүйеде бағалайды


Оқушының аты-жөні

Баға

Ортақ балл

1 тап

2 тап

3 тап

4 тап

5 тап




1.



















2.



















3.



















4.



















5.



















6.



















7.






















Жинақтау

Негізгі ойды жеткізеді, ойдың түйінін таба біледі



Бес жол өлең.

1. Зат есім. Не?

2. Сан есім. Неше?қанша?

3. Сын есім. Қандай?

4. Етістік. Не қылды, не істеді?

5. Тақырыптың синонимі немесе зат есімнің синонимі.

Қысқаша жауап мына түрде болады:

Механикалық энергия. Екі түрі бар. Потнециалдық және кинетикалық. Дененің жұмыс істеу қабілетін анықтайды. Механикалық энергия немесе жұмыс, қозғалыс.





Оқушылар міне осы бес жолды өлең сртатегиясы бойынша білген, түсінген білімдерін қорытындылайды.


Қойылған мәселені шешудің өзіндік үлгісін жасау

Оқушылардың белсене қатысуына мүмкіндік жасайды, оқушылардың өз түсінігі мен пікірін қалыптастыруды көздейді

Мұғалім бағасы

Бағалау

Жұмыс пен қуаттың өмірдегі маңызы жайлы біледі



Өздерің пайдаланып жүрген телефонның жұмыс істеу ұзақтығы мен қуатын анықтаңдар.

Рефлексия

«Екі жұлдыз бір тілек» оқушылар сабақта алған білім деңгейлеріне орай тілеек не ұсыныстарын стикерге жазып жапсырады.

Үйге тапсырма

65 тақырыпты оқу, 37-жаттығудың 1-есебін шешу.



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет