Сабақтың тақырыбы: ХХI ғасыр көшбасшысы. Сабақтың мақсаты



Дата26.08.2017
өлшемі12,21 Kb.
#28036

Сабақтың тақырыбы:

  • ХХI ғасыр көшбасшысы.

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушылардың физика және информатика пәндерінен алған білімдерін тиянақтау.
  • Оқушыларды жылдам ойлап,шебер шешім қабылдай білуге үйрету.

Сабақтың түрі:

  • Ойын сабақ.

Сабақтың көрнекілігі:

  • “Тілге құрмет-елге құрмет”,”Кімде-кім ана тілін жақсы білсе,сол жақсы физик те бола алады”,”Информатика-екінші сауаттылық”.

Сабақтың барысы:

  • Кім жылдам
  • Тіл-өнер
  • Ғажайып үштік
  • Егер мен болсам
  • Бәйге
  • Қорытыңды

I-бөлім .

  • Біздің күнделікті өміріміздегі іс-әрекетіміз білімге,оқуға,үйренуге бағытталған.Бірақ осы қасиеттермен қоса адамға шапшаңдық та қажет.Келесі сайыс түрі:

Кім жылдам:

  • Қазақстаннан шыққан тұңғыш ғарышкер кім? (Тоқтар.Ә.)
  • Ақпаратты адамнан ЭЕМ-ға беруге арналған кішкене қорапша құрал? (Тышқан)
  • Қуат деп нені айтады? (N=А/t)
  • Ақпаратты адамнан ЭЕМ-ғаберуге арналған құрылғы? (пернетақта)
  • Массаның өлшем бірлігі не? (кг)
  • МКТ теориясының қағидаларын тұжырымда,неше қағидасы бар?(3)
  • Саны бар мақал айт?
  • Күшті қандай құралмен өлшейміз? (диномометр)
  • Нені сандыққа тыға алмайсың? (күннің жарық сәулесін)
  • Бір жылда неше күн бар? (365)
  • Күні-түні демалмай жүретін не? (ай мен күн планеталары)
  • Судың көлемін өлшейтін құрал не? (мензурка)
  • Заттың неше күйі бар? (қатты.сұйық,газ)
  • Электр тогын қандай жерлерде пайдаланамыз? (заводта,үйде т.б.)
  • Тепператураны өлшейтин құрал не? (термометр)

II-бөлім.

  • “Өзге тілдің бәрін біл,өз тіліңді құрметте”демекші,тіл-өнер бөлімі бойынша берілген жұмбақтардың шешуі айтылып,оның орысша аудармасы жасалады...
  • Суға салсаң батпайды,отқа салсаң жанбайды. (мұз,лед)
  • Судан шығады,судан қорқады? (тұз,соль)
  • Жіпке ілдім мен өзім,
  • Кіп-кішкентай Күн көзін.(электр шамы,лампочка)
  • Аяғы жоқ жүреді,аузы жоқ сөйлейді.(хат,письмо)
  • Аяқсыз жүреді,отсыз жанады. (электр тогы,ток)
  • Нүктеден,екі сәуледен.
  • Құралған айтшы бұл не екен? (бұрыш)
  • Бірдей санды бірнеше рет көбейтуден тұрады
  • Егер оны ықшамдасаң қандай атау болады? (дәреже)

“Айыра біл жақсы менен жаманды

  • lll-бөлім.
  • “Айыра біл жақсы менен жаманды
  • Айыра біл қарындаш пен қаламды.
  • Айыра біл соқпағыңда өмірдің
  • Айыра біл тапсырмаңды алдағы”-дегеңдей,
  • Төмендегі кестедегі ұпайы көрсететін сандары бар.
  • Сұрақтар кодоскоптың көмегімен көрсетіледі.
  • 20-ұпайлық сұрақтар:

Информатика:

  • Ақпаратты(мәтіңдер мен бейнелерді)ЭЕМ-дан адамға беруге арналған құрылғы?(монитор)
  • Физика:
  • Желсіз ауада гүлдер мен шөптердің хош иісінің таралуы қандай физикалық құбылысқа негізделген?(дифузия)
  • Информатика:
  • Файл деп нені айтамыз? (программалар жиынтығы)
  • 30 ұпайлық сұрақтар:
  • Информатика:
  • Ақпаратты адамға,қағазға басылған мәтіңдер мен бейнелер түрінде беруге арналған құрылғы?(принтер)

Физика:

  • Әлемнің гелиоцентрлік жүйесінің негізін қалаған кім?(поляк астрономы:Н.Коперник)
  • Физика: Қазақ қыздары тоққан орамалдың өлшем бірлігі не?(шаршы)
  • 40 ұпайлық сұрақтар:
  • Физика:Салт атты бір ауылдан 2-ші ауылға келе жатты.Ол жолдың 1-ші жартысын 12 км/сағ,2-ші жартысын 8 км/сағ жылдам-н жүріп өтті.Салт аттының орташа жылд-н қандай?(10)
  • Физика:Стақанның бетін қатты қағазбен жауып,оның үстіне тиын қойыңдар.Қағазды саусақтарының ұшымен шертіп қолыңдар.Қағаз ыршып кеткенде тиын неліктен стақаның ішіңе түседі?(инерция салдарынан)

Физика:

  • Жүк машинасы жолда тайғанап жүре алмай тұр.Артқы дөңгелектердің жермен үйкелісін арттыру үшін жүргізуші не істеуі керек?
  • Жауабы:а)машина кузовын жеңілдету.
  • ә)машина кузовын ауырлату.
  • б)Қозғалтқыштың тарту күшін арттыру.
  • в)Артқы дөңгелектің астына құм салу.

4-бөлім.”Егер мен болсам...”

  • 2-оқушы.
  • Бұл бөлімге ұпайлары жоғары 2-кі оқушы ғана қатысады.Оларға мынандай нәрселер берілді:суы бар стақан,мұз кесегі,шылшым тұз,жіп.Тапсырма:Судың ішіндегі мұз кесегін қолдың көмегенсіз осы нәрселер арқылы қалай алып шығуға болады?(ж:мұзды суға салып,үстіне жіпті қойып,жіптің үстіне тұз себеді де 3-5 мин-тан соң жіпті тартса жіппен бірге мұз судан шығады).

5-бөлім. “Бәйге”.

  • (10-сұраққа 10 ұпай)
  • Күштің өлшем бірлігі? (Н)
  • Екінші қазақ ғарышкері кім?(Т.Мұсабаев)
  • Ақпараттың үлкен V-н,сақтауға және қайта шығаруғаарналған құрылғы?(дискжетек)
  • 1-сағаттан неше секунд бар?
  • (71(-құрама сан ба?
  • Түйеде неше өркеш бар?
  • Бір дененің молекуласының 2-ші бір дененің молекуласымен өздігінен араласуы қандай құбылыс?(диффузия).

Орыс тіліне.

  • “Физика деген сөзді алғаш енгізген кім?(ғалым М.В.Ламоносов)
  • Біздің ғалам дегеніміз не?Онда қанша жұлдыздар бар?
  • Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ата?(3)
  • Пішіні мен V-н сақтау қай денеге тән қасиет?(қатты)
  • Астрономияның негізгі құралы?(телескоп)
  • 2-оқушы:
  • Сатурн планетасының қазақша аты?(қоңырақай)
  • Неше зодиак шоқжұлдызы бар?(12)
  • Атмосфера дегеніміз не?
  • Ареометр нені өлшейтін аспап?
  • Қуаттың өлшем бірлігі?
  • Ыстық кезде резеңкемен астарлаңған киіммен жүру неліктен қиын?
  • 63-құрама сан ба?
  • Физика не туралы ғылым?
  • Сұйықтың бетінде болатынбулану құбылысы не?
  • Ток күші деп нені айтады?
  • Ток күшін қандай құралмен өлшейміз,өлшем бірлігі.
  • Конвекция деп нені айтамыз?

6-бөлім:Қортынды:

  • Сабақ қорытындыланып,жеңіске жеткен оқушыға мақтау қағазы беріледі:
  • Ақынжанды болмаған,
  • Физикте бола алмас.
  • Жақсы шумақ тумаса,
  • Көңілге әсте қона алмас,
  • Көңіл бөліп бұл кешке,
  • Келгендерге көп рахмет.
  • Шың сезінген көрермеңге,
  • Мың рахмет,мың рахмет.

Сұрақтар:

  • Ылғал үстелге қойылған қант біраздан кейін суды өзіне тартып алатыны неліктен?
  • Физиктердің атын атау:Ньютон,Паскаль,Ом,Архимед,Аристотель,Галилей, Попов,Кулон,Ломоносов,Фарадей,Томсон,Ленц,Резерфорд.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет