Сабақтың тақырыбы: Қыстырма сөздер Пәні: Қазақ тілі 4 сынып



бет1/2
Дата17.02.2017
өлшемі262,19 Kb.
#9554
түріСабақ
  1   2
Қысқа мерзімдік сабақ жоспары

Мұғалімі: Г.Ш Ауезханова

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы:

Күні: 28. 11. 2015

Сабақтың тақырыбы: Қыстырма сөздер

Пәні:

Қазақ  тілі

4 сынып

Сабақтың тақырыбы:

Қыстырма сөздер

Мақсат:

Қыстырма сөздер дегеніміз не екенін  анықтау.  Қыстырма сөздерді табу, мәтінді талдауды, тапсырмалар арқылы өздігінен ой қосуды үйренеді.

Міндеттері:

  1. Мәтіннен қыстырма сөздерді табу

  2. Зат есімдерге  бірнеше сын есім жалғап, сөйлемдер құру. Қыстырма сөздер қосып жазу.

  3. Топта жұмыс жасауға дағдыландыру

Сілтеме:

Қазақ тілі оқулығы. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, 41, 78, 104 беттер.

Электронды оқулық, интернеттен суреттер



Күтілетін нәтижелері:

1. Мәтіннен қыстырма сөздерді таба алады.

2. Зат есімге бірнеше сын есім жалғай алады.

3. Топта жұмыс жасауға дағдыланады.


Ақпарат көздері, қолданатын материалдар:

Оқулық, интер белсенді тақта,  электронды оқулықтар, тақырыпқа байланысты суреттер, слайд. А форматтағы қағаздар, маркер,стикер, күлегештер.

Әдіс тәсілдер:

«Ыстық орындық» тәсілі, топпен жұмыс: жұппен жұмыс топта талқылау. АКТ қолдану: электронды оқулық. СТО:«Блум таксономиясы»

ОҮБ: (Табыс критерийлері бойынша)



Дереккөздері:

Оқулықтан алынған тапсырмалар, материалдар, ғаламтордан алынған мәліметтер.


Тапсырмалар

Тапсырма түрлері

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының әрекеті

Тапсырмалар жүйесі

 Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

Сыныпты төрт  топқа бөлу. Гүлдердің  суреттері  арқылы топқа бөлу.  Топ басшыны тағайындау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

 

 



1)Білу.

Үй тапсырмасын сұрау.

«Ыстық орындық» тәсілі аясында оқушылар бір - біріне сұрақ қою арқылы тақырыпты жан - жақты қарастырып, сыни тұрғыдан ойланып жауап береді.

Бір біріне сұрақ қояды.

 


Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру.

Электрондық оқулықтан қыстырма сөздер туралы тыңдап, тапсырмаларын орындайды.

Қайталау, еске түсіру.

Мына суреттерде  не көрсетілген? Осы заттарды сипаттап  айтып беріңдер.

Оқушыларға көрсетілген суреттерден  не көргендерін айтады.

Оқушылар топтастыру арқылы заттарды  береді.



Өзіндік жұмыс. Тапсырмамен танысу, ойлану.

2) Түсіну.

Жұптық жұмыс

41-жаттығу. Әр  топқа  мәтін беріледі. Оқулықпен жұмыс.



Балалар тізбектей оқиды.

Мәтіннен қыстырма сөздерді табады.

 

Түртіп алу.Дәптерге жазып алу.


 

Дәптермен жұмыс істейді. Толықтырады.



 

Сергіту жаттығуы.

 

3) Қолдану

42-жаттығу. Топтастыру (кластер) Бір  зат есімге қатысты бірнеше сын есім тауып топтастыру.Арасына қыстырма сөздер қосу

көше,  көл,  жылқы  ,  кесе



(Кері байланыс орнату.)

Топтастырып жазады.

Постер топтастыру  арқылы зат есіммен сын есімнің байланысын  түсіреді.Қыстырма сөздердің сөйлем мүшесі бола алмайтынын еске түсіреді.



Топпен жұмыс. Зерделей отырып өз ойларын постерге түсіреді.

Бірінің білімін бірі толықтырады.



 

4) Талдау.

Топпен жұмыс «Сипатта, сырын  аш» ойыны

43-жаттығу. Әр топқа бір-бір зат беріледі сол затты жан- жақты сипаттап жазады.



(Кері байланыс орнату.)

Оқушылар өз ойларын ой талқыға салады.

 


Зерттеушілік  әңгіме жүреді.

 

5) Жинақтау.

Сөздер

Қыстырма

сөздер


Етістік

Сын  есім

Келді

 

 

 

Жақсы

 

 

 

Парта

 

 

 

әрине

 

 

 

Жаңа

 

 

 













Семантикалық картаны толтыру.

 

Өз бетімен жұмысты орындайды.



 

 

 



 

Алған білімдерін толықтырып отырады

 

 

 



 

6) Бағалау.

44-жаттығу. Ребустың  шешіміндегі сөз неліктен қыстырма сөзге жататынын дәлелдеу.

(Кері байланыс орнату.)

Балалар жауаптарын айтады.

 

Өзара пікір туады.



 

Иә немесе жоқ жауаптары айтылады.



.

Өзара талдайды.

 

 

 



 

Бағалау

 

 

 



 

 

 

Оқушылар өзін-өзі бағалайды.



ОҮБ. Табыс критерийлері бойынша  алдын ала құрылған бағалау шкаласымен топ басшылары бағалайды.

 


Аты

жөні


 

 

 

 

Балл

Баға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Үй тапсырмасы:

45-жаттығу. «Ат жарысы» тақырыбына эссе жазу.Қыстырма сөздердің астын сызу.

 


Критерий:

1.         20 сөзден кем болмау

2.         Мағыналы болу

3.         Қыстырма сөздер

қолдану.


 

 

Рефлексиялық кезең.

Сабақтан алған әсерлерін күлегештерге белгілейді.

 






Қысқа мерзімдік сабақ жоспары

Мұғалімі: Г.Ш Ауезханова

Пәні: Ана тілі

Сыныбы:

Күні: 06. 04. 2014

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев «Жаз»

Мақсаты: Оқушыларға жаз мезгілі туралы түсінік бере отырып, мәтін мазмұнын ашу, кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға

бере отырып, өз көзқарасын білдіре білуге үйрету.

Тәрбиелік: Табиғатты қорғап, оған қамқор бола білуге, достыққа адал болуға, жаман әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық қиялын, ой-өрісін

Модуль: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Диологтік оқыту. АКТ ны пайдалану.







Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Ресурстар

Кіріспе

Үй жұмысын тексеру.


Тұсаукесер

Мағынаны тану.


Сергіту сәті

Негізгі бөлім


Қорытынды

Бағалау


Үйге тапсырма
Рефлекция

Ұйымдастыру кезеңі.

Сыныптың сырт бейнесіне көңіл бөлу.

Психологиялық ахуал.

Амандасу:

Жарқырап күн де ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн! Біз бақытты баламыз.

Қайырлы күн! Амандасып аламыз.

Топқа бөлу.

Бағалау критерийімен таныстыру. Топқа бөлу (топ басшыларын сайлау , топ басшысына бағалау парағын беру, топ ережесін еске түсіру)

Өткенді қайталау

1. Балалар, біз өткенде қандай тараумен таныстық?

-Неткен сұлу , неткен көркем , осы менің туған өлкем .

2. Ол тарау не туралы айтылған ?

-Бұл тарауда отан , туған жер туралы айтылған.

3. Қандай ақын-жазушылардың шығармаларымен таныстық? Т.с.с

(кубизм стратегиясымен сұрақ - жауап)

Қызығушылықты ояту.

Сөзжұмбақты шешу

Жұмбақтар

1. Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың тоңады.

2. Есіктен кіреді еңкейіп,

Төрге шығады қампайып.

3. Отқа жанбас , суға батпас

Кластеpмен жұмыс. «Жаз»

Тақырыпты айқындау, автормен таныстыру

ДЖИГСО әдісі арқылы оқушыларға мәтінді оқуды ұсынамын. Әр топ өзіне тиесілі мәтіннің төрт бөлігін оқиды.

 «Жаз» мәтінімен жұмыс

* іштей оқу;

* жұппен талдау;

* топпен талдау.

* түсінгенін басқа топқа барып айту

* әр топтан бір оқушы шығып түсінгенін айту

Құрал жабдығы: Оқулық.



Сөздікпен жұмыс

Бапсыз – жайсыз

Бек қиын – өте қиын




Балалар, қазір біздің алдымызда бөгеттер тұр екен. 

Осы бөгеттерден өтсек, қызықты «жаз еліне» келеміз.



1. «Жайдары жаз» бөгеті.

6 ойлау шляпасы

*Ақ - фактілер , мәліметтерді нақты

*қызыл – ішкі сезім , эмоция , интуицияны білдіру

*қара – негативті ойлау

 

2. «Самал жел» бөгеті

Мына әріптер ұшып барады.

Бұл әріптерден сөз құрастырып, сол сөзбен сөйлем құрау.

Жаз,жаңбыр,күн нұры,самал жел.
3. «Нөсер» бөгеті

Берілген ұйқас бойынша өлең шығару.

… балалар,

… тебейік.

… жауып тұр,

… көрейік.( үш топ әртүрлі өлең ұйқасын жазады)


Үш бөгеттен өтіп, қызықты «Жаз еліне» де келдік.

Постер қорғау

1 топ жазғы тіршілік

2 топ жазғы ойын

3 топ автордың өмірбаяны


«легоқұрау» (тақырып бойыша

ойыншықтардың артына сұрақ жазылады )

Сұрақ - жауап

Бағалау парағы бойынша өз өздерін бағалату,топтың бағасы,

мұғалімнің бағалауы.

Үйге «Жаз» туралы эссе жазып келу.

« Бағдаршам» бойынша сабақтан алған әсерлерін , көңіл

күйлерін түс арқылы білдіру, карточка толтыру.

Не білдім? Не үйрендім?










Оқу құралдарын реттейді. Амандасады. Түрлі- түсті бейнелі (ақшақар, аққала,шырша)сурет арқылы топқа бөлінеді

Бағалау критерийімен танысады. Топқа бөлінеді (топ басшыларын сайлайды , топ ережесін еске түсіреді)

Өткенді «кубизм» стратегиясымен сұрақ –жауап

арқылы


қайталайды
Сөзжұмбақты шешеді.

Жаз

Кластеpді толтырады.

мәтінімен жұмыс жасайды

* іштей оқиды;

* жұппен талдайды;

* топпен талдайды.

* түсінгенін басқа топқа барып айтады.

* әр топтан бір оқушы шығып түсінгенін айтады.

Сөздікпен жұмыс жасайды.

Сергіту сәті арқылы

бойларын сергітеді

Ойлау қалпағы арқылы өз ойларын айтады.
интербелсенді тақта арқылы берілген әріптерден сөз құрастырып, сол сөзбен сөйлем құрайды.
Берілген ұйқас бойынша өлең шығарады.

Постер құрып, қорғайды.


легоны сұраққа жауап беру арқылы

құрастырады. Әр топ жеке - жеке берілген тапсырма бойынша алған білімдерін жіктеп, саралайды.


Өз өздерін бағалайды, топ мүшелері бағалайды.

көңіл


күйлерін түс арқылы білдіреді


Түрлі - түсті бейнелі суреттер.

Шаpшыны пайдалану.

АКТ – ны пайдалану

АКТ – ны пайдалану

Сөзжұмбақ

Түрлі – түсті

маpкеp, қағаз
Оқулық. АКТ – ны пайдалану.

АКТ – ны пайдалану

қызыл, ақ, қара түсті қалпақ.

АКТ – ны пайдалану

АКТ – ны пайдалану

АКТ – ны пайдалану

Түрлі – түсті

маpкеp, қағаз


Түрлі – түсті

маpкеp, қағаз

АКТ – ны пайдалану

Түрлі - түсті бейнелі суреттер.


Бағалау парағы

Түрлі – түсті қағаз


Каталог: 2016
2016 -> Дәріс №1 Тақырыбы: Саясаттану ғылым және оқу пәні ретінде
2016 -> ОҚУ Әдістемелік кешен пәН «Қазақ Әдебиетін жаңа технология бойынша оқыту әдістемесі» мамандық
2016 -> Жырымен елін қуантқан Т.Әбдірахманова – 95ж
2016 -> Қазақстанның ірі мемлекет қайраткері, ұлт жанашыры, ел қамқоры, халқымыздың біртуар перзенті
2016 -> Сабақтың тақырыбы Үш бақытым. Мұқағали Мақатаев Туған тілім. Дихан Әбілов Жалпы мақсаты
2016 -> «Алаштану негіздері» таңдау курсы Түсінік хат «Алаштану негіздері»
2016 -> Сабақтың атауы Н.Әлімқұлов Қоңырау Мақсаты
2016 -> Силлабус Пән: Педагогика тарихы Курс: 4 Мамандық: 5В010200 «Бастауышта оқытудың педагогикасы мен әдістемесі» Кредит саны: 2 Экзамен: 7 семестр Семей-2015 «Педагогика тарихы»
2016 -> Қазақстан республикасының білім және ғылым министрлігі


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет