Бөлім:
7.3 D Координация және реттелу
|
Мектеп: №179 жалпы білім беретін мектеп
|
Күні: 13.02.2019
|
Мұғалімнің аты – жөні: Әлібек С.А.
|
Сынып: 7 Б
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын.
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:
|
7.1.7.4 орталық жүйке жүйесін бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру.
|
Сабақтың мақсаты :
|
Орталық және шеткі жүйке жүйесімен таныстыру.
Жұлынның құрылысы мен қызметін түсіндіру.
Жұлындағы ақ зат пен сұр заттың ерекшелігіне байланысты салыстыру
|
Жетістік критерийлері:
|
Орталық және шеткі жүйке жүйесін біледі.
Жұлынның құрылысы мен қызметін түсіндіре алады.
Жұлындағы ақ зат пен сұр заттың ерекшелігін салыстыра алады.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Ми – мозг - brain
Жүйке – нерв – nerve
Жұлын - спинной мозг - spinal cord
Орталық жүйке жүйесі- Центральная нервная система- central nervous system
Шеткі жүйке жүйесі- Периферическая нервная система- Peripheral nervous system
Жұлын-ми сұйықтығы - цереброспинальная жидкость - cerebrospinal fluid
|
Ұлттық құндылықтар:
|
Бірлестіктегі тәрбие, қазақстандық патриотизм, еңбек пен өнер, өмір бойы оқуға талпыну, айналысындағы адамдарға, қоғамға деген сыйластық, (топтық жұмыстарда жаңа тақырыпты меңгеріп, қоғамда өздерін қалай ұстау керектігін үйренеді )
|
Пәнаралық байланыс:
|
Пәнаралық байланыс жүзеге асады:
ИКТ- презентация, интербелсенді тақта. Физика (жүйке импульстері)
|
Ұсынылған бастапқы білімдер
|
«Тірі ағзалардың алуантүрлілігі» бөлімінен 7 сынпы оқушылары омыртқалылар мен омыртқасыздардың өзіне тән белгілерін сипаттай алады. «Жасушалық биология» бөілімінде жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі терминдерінде жүйке жүйесі жайлы қарастырады.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ қезеңдері:
|
Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
0 – 2 минут
2-7 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу,оқушыларды www.kundelik.kz электронды журналы арқылы түгендеу.
Оқушыларды рандом әдісін пайдалана отырып топтарға бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау
|
|
Сабақтың ортасы
7 - 28 минут
|
ІІ. Белсендіру сәті: www.bilimland.kz сайтынан «жүйке жүйесінің бөлімдері» және «Жұлын» тақырыбында видео көрсетіледі.
Видео арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. Жетістік критерийлерімен таныстыру.
ІІІ. Топпен жұмыс:
Оқушылар видео арқылы алған білімдерін және оқулықты пайдалана отырып жүйке жүйесінің бөлімдері, жұлынның құрылысы мен қызметін сипаттап, постер жасайды, қорғайды.
Мұғалім оқушылардың сипаттамаларына сай әр түрлі сұрақтар қоя отырып, толықтырады.
1 – топ: Орталық және шеткі жүйке жүйесі.
2 –топ: Жұлынның құрылысы, жұлын-ми сұйықтығы, жұлын өзегі
3 – топ: Жұлындағы ақ зат пен сұр заттың ерекшелігі
4- топ: Жұлынның қызметі
|
Орталық жүйке жүйесі:
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=12685
Жұлын:
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=12685
Презентация
Топтық жұмыс: суреттер, плакат, түсті маркерлер.
Топтар бір-бірін «смайлик» әдісі бойынша бағалайды
|
28-36 мин
|
V. Жеке жұмыс:
www.bilimland.kz сайтынан тапсырмалар орындайды
1. Тапсырма:
Суретте көрсетілген сандарға сәйкес жүйке жүйесі мүшелерінің атауларын таңдаңыз.
1 — бас миы/ жұлын жүйкелері/ бассүйек жүйкелері/ жұлын
2 — бас миы/ жұлын жүйкелері/бассүйек жүйкелері/жұлын
3 — бас миы/жұлын жүйкелері/бассүйек жүйкелері/жұлын
4 — бас миы/жұлын жүйкелері/бассүйек жүйкелері/жұлын
2. Тапсырма:
Берілген суреттердегі жұлын бөліктерін жазу
1-
2-
3-
4-
5-
6-
7-
8-
3. Тапсырма: Тест сұрақтары
1. Төменде көрсетілген қызметтердің қайсысы жүйке жүйесіне жатпайды?
Сыртқы ортадан ақпаратты қабылдау және өңдеу
Келген ақпаратқа сәйкес реакцияны шақыру
Қалдықтарды ағзадан жою
Ағзаның өзге жүйелерінің жұмысын басқару
2. Орталық жүйке жүйесі ________ тұрады.
бас ми мен сопақша мидан
бас ми мен бас сүйектен
бас ми мен жұлыннан
бас ми, мишық және сопақша мидан
3. Соматикалық жүйке жүйесі ________ жұмысын бақылайды.
қаңқа бұлшық еттердің
ішкі мүшелердің, буындардың және бездердің
сөйлеу жүйесі
жүрек бұлшық еттердің
4. Вегетативті жүйке жүйесінің бөлінуі:
орталық және перифериялық жүйке жүйесі
симпатикалық және парасимпатикалық
сенсорлық және мото нейрондар
бас ми және жұлын
5. ОЖЖ-нің қай бөлігі жұлын сұйықтығымен толтырылған?
орталық өзек
сопақша ми
мишық
көру орталығы
6. Ақ зат шоғыры қалай аталады?
нейрон
дендрит
аксон
денелер
Сабақтың мақсатына оралу.
|
Тапсырма – 1
Жұмыс соңында карточкалармен бағаланады.
Тапсырма – 2
Интербелсенді тақтамен жұмыс:
Берілген суреттердегі жұлын, жүйке жүйесінің бөліктерін жазу
Жеке жұмыс: дәптерге орындалады.
Оқушылар бір-бірін тексереді:
6 балл- дөңгелек;
4 балл-төрт бұрыш;
3 балл және одан төмен- жұлдыз белгілері беріледі
|
Сабақтың соңы
36 - 40 минут
|
Үйге тапсырма: Жүйке жүйесі бөлімдері, жұлын оқу, оқулықтағы 136 беттегі кестені толтыру.
VIІ. Рефлексия:
«Фишбоун» әдісін пайдаланып тақтада берілген адамның жүйке жүйесіне стикерлерді жабыстыру
Ми бөлімі - мен…түсіндім, сенімділік және сабырлылық
Жұлын –менде ….қателіктер болды, бірақ мен қателіктерді түзеттім және бәрін түсіндім
Жүйкелер – мен …түсінбедім, маған көмек керек
|
Адамның жүйке жүйесінің суреті, Стикерлер
|
Қосымша ақпараттар
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтармен байланыс
(тәрбиелік элемент)
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Оқушылардың жеке жауабы.
Жұптық, жеке жұмыс
|
Қауіпсіздік ережелерін сақтау. технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|