Оңтүстік Қазақстан облысы Білім басқармасы «Тілінде ауыр кемістігі бар балаларға арналған облыстық арнайы мектеп- интернат» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі Муталиева Жамила Әшірханқызы. Түркістан қаласы.
Сабақтың тақырыбы: Жолаушы.
Сабақтың мақсаты:
білімділігі: Жолаушылар туралы түсіндіру, ережелерді сақтау керектігін, көліктің түрлерімен таныстыру.
дамытушылығы: Ойын жүйелі жинақтап сөйлеуге, жеткізе білуге, ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөз бен сөзді байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастыру, сөздік қорын, тіл байлығын молайту. Анық айтуға, ырғақпен сөйлеуге дағдыландыру.
тәрбиелігі: Үлкендерді сыйлауға, құрметтеуге, тазалыққа, тәртіптілікке тәрбиелеу.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, класстер әдісі.
Көрнекілігі: Көлік түрлері, тақырып, үлестірмелі суреттер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Сөйлеу ережесін еске түсіру.
Сабақ басталмас бұрын біз сөйлеу ережесін еске түсірейік.
Сөйлеу ережесін ұмытпаймыз ешқашан,
Әдемі сөйлейміз біз әрқашан
Мақсатымыз білім алу,
Міндетіміз еңбек ету.
Еңбек ету арқылы.
«5»- қолды жеткізу.
Мына жерде бір сөз жасырылған.1 2 3 Бұл бүгінгі біздің өтетін жаңа тақырыбыз. Ол үшін мен сендерге сұрақ қоямын, ал сендер жауап берулерін керек.
Сұрақтар: 1-сан.
Бір жылда неше мезгіл бар?
Қазір қай мезгіл?
Көктем мезгілі екенін қалай білдіңдер?
Көктем мезгілінде неше ай бар?
Қазір қай ай?
Сәуір айының нешінші күні?
Аптаның нешінші күні?
Қазір қандай сабақ болайын днп жатыр?
Қай санын ашайын?
Ендеше ары қарай кеттік?
Дүниетану сабағында біз нелермен танысамыз?
Енді қай санды ашайын?
Санды таңдау?
2- саны. Үйге тапсырма.
Үйге қандай тақырыпты бердім?
Жол суреті бойынша әңгімелеу.
Жол дегеніміз не?
Ауылда қандай жолдар бар?
Қаладағы көше қиылыстырында орнатылған бағдаршамның маңызын айтып беріңдер?
Жол қиылысының қауіптілігін дәлелдеңдер?
«Соқпақ жол» деп қандай жолды айтады?
Біз жол туралы не білдік?
Біз көшеде жүоген кезде әрдайым көше тәртібін сақтауымыз қажет, естеріңнен шығармаңдар. Үй тапсырмасына жақсы дайындалып келіпсіңдер.
3-саны. Сергіту.
Ойын: «Бағдаршам».
Қызыл жарық жаққанда бір орында қозғалмай тұрып қалады.
Сары жарықты жаққанда ду қол шапалақтайды.
Жасыл жарығын жаққанда, аяқтарын жүрген сияқты бір орында тұрып қозғалысқа келтіру.
Қандай сөз шықты?
Жо лау шы 1 2 3
Жаңа тақырыбымыз: «Жолаушы».
Класстер әдісі бойынша түсіндіру.
Оқулықпен жұмыс. Айтылуы қиын сөздер.
Жаңа сөздермен жұмыс:
Поезбен,
ұшақпен
автобуспен
Шипалы орындар мәдениетімен өмір – тіршілігімен.
Оқушылар оқиды, тізбектеп оқыту.Сұраққа жауап алу.Дамыта оқыту технологиясы. (оқулық ішінен тауып оқу)
Сауда жасау дегенді қалай түсінесіңдер?
Адамдар бір-біріне бару үшін қандай көліктеріндің түрлерімен жүреді?
Адамдар не үшін жолаушылап шығады?
Алыс ауылдар мен қалалардың арасында жолаушылар немен жүреді?
Қандай көлік керекті жерге тез жеткізеді?
Ұшақпен ұшып алыс елдерге не үшін барған?
Қазақша қандай сөз бар деген?
Жолаушылар жол ережесі
Үлкендерді құрметтеу, оларды орын беру
Дауыс көтеріп қатты сөйлеме
Автобусқа кірсең бос орынға отыр
Есік алдында тұрма
Автобустың ішінде ары-бері жүрме
Қақтығысып ойнамау, тәртіп сақтау.
Ойын: «Біз қаланың көлігіміз».
3 топқа бөлініп, 1 – топ темір жол көлігі поезды салу. 2 – топ әуе жай көлігі ұшақты салу, 3 – топ су көлігі кеме іс-қимылмен өлеңдетіп көліктердің қимылын салу.
Сабақты қорыту: Ойын: «Өз көлігіңе бар».
Түскен өз көліктерімізді тауып алу керек?
Балалар қайда бара жатсыңдар?
Сендер кімсіңдер?
Жолаушылар деп кімдерді айтады?
Жолаушылар қандай ережелерді сақтауы тиіс?
Сенің жеріңде қандай қатынас көліктері барын айту?
Өзіңнің жолаушылап барған жеріңді есіңе түсіріп, әңгімелеп бер.
Үйге тапсырма: Мәтінді оқып келу. Жолаушылап барған жеріңді әңгімелеп беру.
Бағалау: Сөйлеу ережесін еске түсіндіріп, анық, таза сөйлеген оқушыларды мақтау, сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |