Сабақтың тақырыбы: Үйсіндер мемлекеті.
Мақсаты: Білімділік. Үйсін мемлекетінің қоғамдық құрылыын мен шаруашылықтары туралы алған білімдерін нақтылай отырып мәдениетімен таныстыру, ерекшеліктерін ұғындыру.
Дамытушылық. Оқушылырдың шығарашылық қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік. Сауаттылыққа, ұқыптылыққа және шынайлыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Үйсін мемлекетінің қоғамдық құрылымымен шаруашылықтары туралы алған білімдерін нақтылай отырып мәдениетімен танысады, ерекшеліктерін ұғады. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы шығармашылықтарын шыңдайды және жаңасабақтан алған білімдерін шынайы өмірде пайдалануға дағдыланады.
Саб. кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әркеті
|
Пәнаралық байла
ныс
|
Сабақтың әдістері
|
Керекті жабдық
тар
|
1 мин.
|
Оқушылырды түгелдеу
|
Командирдің сыныптағы орынбасары оқушылырдың құрамы жайлы баяндайды
|
Этика
|
|
Топ ережесі
|
1мин.
|
1.Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу
|
Геометриялық фигуралар жазылған үйсіндердің кезеңдерңне қарай 3 топқа бірігеді.
|
Геомет
рия
|
Топтық әдіс
|
Смайлик
тер
|
2мин.
|
2.Топтағыынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында психологиялық тренинг жасату: «Доп лақтыру» ойыны
|
1.Допты лақтыру арқылы бір-біріне жақсы тілектерді айту.
|
Психология ұлттық педагогика
|
Ой қозғау
|
Сандықш,адоп
|
2мин.
|
3.Үй тапсырмасын сұрау: Сақтар
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өткен сабақтан алған білімдерін пысықтайды.
|
Дүние тарихы
|
Сұрақ-жауап, Диалог
|
Даталар сөйлейді
|
8мин.
|
4.Миға шабуылжасайотырып Сақтарды жаңасабақ үйсіндермен байланыстырып Вени диограммасын толтыру.
|
Өткен сабақтыжаңа сабақпен байланыстыра отырып Вени диограммасын толтырады
|
Психология
|
Талдау
|
Оқулық
|
1мин.
|
5.Үйсін мемлекеті жайлы кіріспе сөз
|
Тыңдау
|
Табиғаттану
|
Баян
дау
|
Интербел
сенді тақта
|
10
мин.
|
6.1. Шығармашылық жұмысберу
2.Бағалау критерийін ұсыну
|
Әр топ үйсін мемлекті оның кезеңдерітуралы сурет салады жәнеоны қорғайды
|
Бейне
леу өнері,сызу
|
Негізгі идеяны суреттеу, Дарынды
және талантты балаларды оқыту, Топты бағалау
|
Постер, маркер, Стикер
|
2 мин
|
7. Сергіту сәтін ұйымдастыру арқылы жаңа тақырып бойыншы миға шабуыл жасау: қара жорға билеу.
|
Интербелсенді тақтада көрсетіліп жатқан бейне роликке қосылып, сергіту жаттығуларын қайталау
|
Физиология
|
Шынығу сәті
|
Бейне ролик
|
5 мин
|
8. Қара жорға биінің үйсін дәуіріне тән тасқа қашалған суретінің тарихын баяндау.
|
Тақтадан берілген ақпаратты дәптерлеріне түсіру
|
Сызу
|
Ассоцация
|
Қазақс
тан тарихы
дәптері
|
8 мин
|
9. Мәтінмен жұмысжасау
|
Интербелсенді тақтадаберілген Үйсіндер туралыдеректердітабады, кестені толтырады.
|
Геомет рия
|
Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер
|
Интербелсені тақта, кестк.
|
2 мин.
|
8. Сабақты қорытындылау: кері байланысжасауарқылы жаңа сабақты пысықтау
|
Жауап береді, білімдерін пысықтайды.
|
Педаго
гика
|
Топтпстыру стратегиясы,
|
Тақта, бор
|
2 мин.
|
9. Рефлекция: «Екі жұлдыз, бір тілек» және бағалау
|
Бүгінгі сабақтан үйренген екі мәліметті және білгісікелетін бірмәліметті бес сауаққа жаза отырып, бүгінгі сабақтан алған біліміжайында өзінебағақойып «Екі жұлдыз, бір тілек» тақтаға жапсырады
|
Әдебиет
|
Сын тұрғыдан ойлауға үйрету, Өзін-өзі бағалау
|
Стикер, постер
|
1 мин
|
10. Үй тапсырмасын беру.
|
1. Келесі сабақ Қаңлы туралы мағлұмат келтіре отырып үйсіндер мемлекеті.
2. Даталарды дәптерге түсіру
|
Дүние тарихы, әдебиет
|
Акт
|
Ғаламтор, Қазақ
стан тарихы оқулығы,
|