Сабақтың тақырыбы: Киіз үй Сабақтың мақсаты



Дата08.09.2017
өлшемі32,96 Kb.
#31922
түріСабақ
Күні: 14/12/2016ж

Пәні: Қазақстан тарихы

Сыныбы:6 «в»

Сабақтың тақырыбы: Киіз үй

Сабақтың мақсаты:

1/ Оқушыларға көшпелілер өмірінен деректер беру, киіз үйдің құрылымымен, ерекшеліктерімен таныстыру

2/ Оқулықпен қосымша деректерді пайдалануға, өз ойларын еркін айтуға, өз пікірлерін қорғап, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру

3/ Ұлтжандылыққа, батылдыққа, бірлікке, туған елінің құнды жәдігерлерін құрметтеп, қастерлеуге тәрбиелеу

Сабақтың типі: Жаңа білім беру

түрі: топтық

әдісі: интерактивті
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта

Күтілетін нәтиже: Оқушылар қазақтың киіз үйі туралы түсініктер байытады.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

/сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу/

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

«Зымыран ойыны»

1/ Тас құралдар пайдаланылғфн кезең? Тас дәуірі

2/ Мыс пен қалайының қосындысынан не алынды? Қола

3/ Қазақстан аумағын мекендеген адамдардың өндірісте темірді пайдалануы және көшпелі мал шаруашылығының дамуы б.з.б нешінші мыңжылдыққа сәйкес келеді? І мынж

4/ Темір дәуірінде рулар үлкен тайпаларға бірікті , ал тайпалардың өзара қосылуынан тайпалық одақтар құрылды, сол тайпаларды ата? Сақ, ежелгі үйсін, сармат, ғұн, қаңлы

5/ Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуының себептері;

Табиғатта құрғақшылық бел алып, жауын-шашын азайды, егіншілікпен шұғылдану қиындады

2. Ат әбзелдерін жетілдіру жылқыны көлік ретінде пайдалануға мүмкіндік берді

3. Мал басының көбеюі жаңа жайылымдарды қажет етті.

6/ Тебіндік жайылым дегеніміз не?

Жылқы қыста керек азығын қар астынан тұяғымен аршып алады, жылқы малының осындай қарды теуіп , оны тебіндеп аршып жеуі.

7/Жетісу мен Оңтүстік аймағында қатар дамыған шаруашылық?

Жартылай көшпелі мал шаруашылығы мен бірге отырықшылық өмір салты, егіншілік қатар дамыды.

8/ Қазақстан аумағын мекендеген тайпалардың темірді ашу және кеңінен пайдалана бастаған уақыты? Б.з.б УІІІ ғасыр

9/Төрт түлік малды ата

Қой, жылқы, түйе, сиыр

9/Батыс Қазақстан ның шөлді аудандарында өсірген түлік

Түйе

11/ Ат әбзелдерін ата



Ауыздық, ер-тоқым, жүген т.б

Жаңа сабақ

Жұмбақ шешу

Төбедегі көзінен

Күн сәулесі түседі

Бұрышы жоқ төрінен

Самал еркен еседі / Киіз үй/
Видеоролик

Мұғалім сөзі: жаңа сабақ слайдпен түсіндіріледі


Жаңа сабақты бекіту:

1/Көшпенділер баспанасы?

2/ Көшпенділер нені білуге тиіс болды?

3/ Киіз үйді қанша уақытта тігуге және жинауға болады?

4/ Кереге мен шаңырақтың ортасын қосатын негізгі бөлік?

5Көшпелілік мәдениет қай кезеңде қалыптасты?


Терминдермен жұмыс
Киіз үй – Юрта – Yurt

Көшпелі – Кочевой – Nomadic

Баспана – Жильё – Housing

Қолайлы – Удобный – Comfortable

Шымылдық – Ширма – Screen

Бұйымдар – Изделия – Products

Әсем безендіріледі – Красиво украшают – Beautifully decorated

Тез құрылып, тез жиналады – Быстро устанавливается,

быстро разбирается - Quick to install, quickly disassembled
Топтарға тапсырма

1/Балалар біздің мектепке шетелден волонтер келіпті, ол қазақша түсінеді, сол кісіге киіз үйді қалай таныстырар едіңдер....



2/ Топтар бір-біріне сұрақтар қояды.
Үйге тапсырма § 26 және венндиаграмманы толтырып келу
ОБЛЫС Қызылорда

АУДАН/ҚАЛА Сырдария

АУЫЛ Тереңөзек кенті

МЕКТЕП Ә.Тәжібаев атындағы №36 мектеп -лицейі

ПӘНІҢІЗ Тарих

ФИО Мұсаева Нұргүл Әбілханқызы

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет