Хасенова Әлия Қайырбекқызы
Солтүстік Қазақстан облысы
Петропавл қаласы
М.Айтхожин атындағы №1 орта мектебінің
қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімі
3 сыныпта «Көктем» тақырыбын өту
Сабақтың тақырыбы: Көктем.
Грамматикалық тақырыбы: Сын есім тақырыбын жалғастыру.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Осы тақырып төңірігінде жан – жақты білім беру.
Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілетін дамыту мақсатында әр түрлі жұмыс түрлерін орындауға дағдыландыру, өз ойларын қазақ тілінде айта білуге жетелеу;
Тәрбиелік: Табиғатты қорғай білуге, айналаны таза ұстауға шақыру, еңбексүйгіштікке баулу;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Кезекшімен сұхбат:
Бүгін сыныпта кім кезекші?
Бүгін қай күн?
Бүгін апта күні қандай?
Бүгінгі ауа райы қандай?
Ауа райы неше градус?
Қазір жыл мезгілі қандай?
ІІ. Үй жұмысын тексеру: Сын есімнің ережесі және сын есімге 4 мысал.
Сабақтың мақсатын айту. (Орысша – қазақша.) Біз бүгінгі сабақта «Көктем тақырыбын өтеміз». Бүгінгі сабақтың барысында біз жаңа сөздермен танысамыз, топпен жұмыс істейміз, ойын ойнаймыз, кеспе карточкалармен жұмыс істейміз.
ІІІ. Жаңа сөздермен танысу: (тізбектеп оқу, сұрақ – жауап ретінде оқу, оқушының қалауынша жекелеп оқу)
Ұзарады – становятся длиннее, қар ериді – тает снег, ұшып келеді – прилетают птицы, жылға – ручеек, жиі жауады – часто идет, басталады – начинается, егін – посев, егеді – сеют.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.
тапсырма.
Слайд және аудирование. (Слайдқа сәйкес суреті де бар)
1 слайд. Қазір жыл мезгілі – көктем. Көктем айлары: наурыз, сәуір, мамыр. Көктемде күн ұзарады.
2 слайд. Көктемде қар ериді.
3 слайд. Жылғалардан су ағады.
4 слайд: Көктемде құстар ұшып келеді.
5 слайд: Көктемде жаңбыр жиі жауады.
6 слайд: Көктемде егін, жемістер егеді.
2. тапсырма: Жаңа сөздердің көмегімен слайдтардағы сөйлемдерді аудару.
3. Сергіту сәті:
«Дұрыс па? Бұрыс па?» ойыны. Ойынның шарты: Оқушыларға сұрақтар қойылады. Егер дұрыс болса, оқушылар қолдарын шапалақтайды, егер бұрыс болса, аяқтарымен жер тебеді. Егер бұрыс болса, артынша дұрыс жауабы сұралынады. Мысалы:
Қыста жаңбыр жауады.
Көктемде құстар ұшып келеді.
Кітап – адамның басы.
А – дауыссыз дыбыс.
Алма, алмұрт – жемістер.
Апельсин, лимон – көкөністер.
«Жаңбыр» сөзі – дождь деп аударылады.
Қазір жыл мезгілі – қыс.
Наурыз , сәуір, мамыр – күз айлары.
Ө – жіңішке дыбыс.
Грамматикалық тақырып: Сын есім. Сабақтың бұл кезеңін орындау үшін «Сиқырлы конверт» атты дидактикалық ойыны қолданды. Себебі, өткен сабақтарда оқушылар сын есім тақырыбын өткен болатын.
Көктем ертегісі. (Ертегі орысша оқылады)
В ауле «Көктем» жила красавица. Однажды ее похитил великан. Он любил писать письма. И одно письмо отправил вам. Но это не простые письма, а с заданиями. Если выполните эти задания, то спасете красавицу.
(Үлкен сынып оқушысы «пошташы» бейнесінде келіп, хаттарын үлестіреді).
Сынып үш топқа бөлінеді. Әр топқа 2 хаттан. Деңгейлік тапсырмалар орындалады.
1 топ (І деңгей). Тапсырма: «Көктем» тақырыбына ж/с қолдана отыра, мәтін
құрастыр.
2 топ (ІІ деңгей) Тапсырма: «Көктем» сөзіне толық сатылай кешенді талдау жаса.
3 топ. (ІІІ деңгей) 1 хат: «Көктем» тақырыбы бойынша сын есімді тіркестер
құрастыр.
(Тапсырманы орындалып болғаннан кейін қорытындысы шығарылады)
4. Оқулықпен жұмыс:
146 беттегі «Көктем» төрт шумақты өлеңін мәнерлеп оқу. 5 оқушы орындайды.
ІV. Сабақты бекіту:
3.тапсырма: Интерактивті тақтада жұмыс. «Көктемгі гүлді» толтыру. Тапсырманың шарты: Төмендегі сұрақтарға жауап беріп, жауабын интерактивті тақтадағы «Көктемгі гүлді» толтыру.
Көктемде не болады?
Көктемде нелер ұшып келеді?
Көктемде не ағады?
Көктемде не басталады?
Көктемде не егеді?
VІ. Сабақты қорытындылау:
- Сонымен, балалар, бүгін біз қандай тақырып өттік?
- Көктем айлары қандай?
- Сын есімнің сұрақтарын кім айтады?
- Сын есімге кім мысал келтіреді?
Үй жұмысы: жаңа сөздерді жаттау, сын есімді тіркестер құрау (3-4)
Сабақты әзірлеген: Хасенова Әлия Қайырбекқызы.
Достарыңызбен бөлісу: |