Сабақ:122.Сауат ашу
|
Мектеп: № 51 гимназия Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы
|
Күні: 16.02.17
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 1Г
|
Қатысқандар саны: Кошаманова Асылай Ескуатовна
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ұлттық кейіпкерлер туралы не білеміз ? Я дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру(мұғалімнің көмегімен)
1.2.4.1. Мұғалімнің көмегімен қарама- қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату
.1.1.3.1 тақырыпқа байланысты тірек сөздерді қолданып,жай сөйлемдер/мәтін құрастырады және жазу.
1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушы орындай алады: Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе сұраққа жауап беру. Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау. Сөз, сөйлем сызбасын оқу.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:Жазу жолын, жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. Өз білімдерін жүйелі қолдану. Дауысты,дауыссыз дыбыстарды ажырату. Мәтінді оқиды, мазмұнын әңгімелейді.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Сурет бойынша сөйлей алады. Сөздерді буынға бөлу, буын санын анықтауды біледі. Сызба бойынша сөйлем ойлау. Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау.Сөз, сөйлем сызбасын оқу.
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: ауыз әдебиеті - фольклор - folklore ,қоян-заяц-rabbit.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
|
Талқылауға арналған сұрақтар:- Ұлттық кейіпкерлер туралы не білеміз?
|
Не себепті ….деп ойлайсыз? Алдар туралы не білеміз? Ол қандай кейіпкер деп ойлайсың? Неліктен олай ойлайтыныңды
|
түсіндіріп көр.
|
Ишара: тұлпардың қимылы
|
Алдыңғы оқу:
|
Тыңдау арқылы мәтін немесе өлеңнің не туралы айтылғанын түсінеді. Сурет бойынша жұмысты біледі. Сөз, сөйлемді дыбыс пен әріпті ажырата алады және сөйлем құрастырады. Оқи алады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт есебі
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Ресурстар
|
Басы
|
1.Топқа бөлу. Мозайка әдісімен
Ұлттық кейіпкерлер
2.Ширату:
1.Мұғалім сыйы
Жұмбақ
3.Электрондық оқулық арқылы
я дыбысын таныту.
«Я» қосарлы дыбыс екенін байқату. Оның сөз ортасында, аяғында келу үлгілерін көрсетіп, таңбасын үйрету .
Шаян сөзіне дыбыстық талдау жасау. таптыру «Я»-ны айтқанда қандай дыбыстар естисің? неше дыбыс, неше әріп бар? деген сұрақтар қойып, сөз сызбасын салған кезде қосарлы я әрпін жазуда орфографиялық нормаларды сақтауды үйрету.
Ауыз әдебиеті туралы түсінік беру
3.Оқылым
Бағандағы сөздерді оқу.
Сөздік , буындық-дыбыстық талдау жұмыстарын жүргізу.
2 Берілген сөздерге мағынасы қарама-қарсы сөзді тап Бағандағы сөздерді оқу.
1. жеке оқу
2, жұппен оқу
3.хормен оқу
|
Оқушылар топқа бөлініп отырады.
1.Толағай 2. Саққұлақ 3.Қожанасыр 4.Бай 5. Алдаркөсе
2. Кейіпкерлер туралы не білетіндерін ортаға салу.
Бұл кейіпкерлер қандай шығармаларда кездеседі ?
4.Жазып үйрену
Ауада жазу
Ламинатта жазу
Оқылым- топтық жұмыс:
Сөз мағынасына тоқталу
Саяз-терең , зиян-пайда
4.Дәптермен жұмыс:
я дыбысы бар сөздерді жазу.
|
Суреттер ,слайдтар,ламинат беттер,маркерлер,балашка қақпақтары, түймелер, конфеттер
|
Ортасы
|
3.Сергіту сәті
« Тұлпарым» ән айту
Суретпен жұмыс
Оқылым.
" Алдаркөсе мен бай баласы"мәтінді оқу.
.
|
Топпен жұмыс:
2.Әңгімелеп көрейік!
Мәтінмен жұмыс
Мәтін не туралы?
«Саған мәтін ұнады ма? Неліктен?
Әсіресе саған не ұнады немесе ұнамады?» Алдаркөсе жайында білетінін айту.
Мәтіндегі я дыбысы бар сөздерді тауып көр.
Жаяу ,таяқ
(Ж) Анықтап көр
(Т) Сөйлемді аяқта
......... алданған ........... қатты ашуланды.Алдар ............... алдап, қулығын асырды.
|
Оқулық және жұмыс дәптері
Суреттер ,аудиожазба, электронды оқулық
суреттер
|
Соңы
|
Кері байланыс:
*Маған бүгін не ұнады?
Неге қиналдым
|
" Ашық микрофон" әдісі
|
Парақшалар
|
Қосымша мәліметтер : Салт -дәстүр "Шашу" , сахналау
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілеттіоқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз? Жеке тапсырма беру (жиһангер,шаһар,жаһан сөзіне ойлап жазу)
|
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Сабақ барысындағы әр оқушының жетістігін жақсы сөз ,ишара арқылы бағалау.
|
Пəнаралық байланыс –көркем еңбек
Денсаулық жəне қауіпсіздік
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі) - адамгершілік
|
Рефлексия
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері
орындалды ма?Бүгін оқушылар
не үйренді?Сабақ қалай өтті,қандай деңгейдеөтті?Жоспарланғансаралау жақсыіске асты ма?(тапсырмалар
сəйкес болды ма?)Уақытты қалай
пайдаландым?Жоспарымақандай өзгерістеренгізді?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытумен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2
|
Достарыңызбен бөлісу: |