Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Сабақтың тақырыбы: Майлықожа Сұлтанқожаұлы «Жылдың төрт мезгілі»
Сынып: 10 қазақ
Сабақ мақсаттары:
Білімділік: Майлықожа Сұлтанқожаұлының өмірімен, шығармашылығымен таныстыру;
Дамытушылық: сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Ана мен әкені қадірлеуге шақыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Құралдар: интербелсенді тақта.
Әдіс-тәсілдер: сын тұрғысынан ойлау, жигсо, сұрақ-жауап, топтастыру.
Оқыту нәтижесі:
- Майлықожа Сұлтанқожаұлының шығармашылығымен танысады;
- Ақынның тіл қолданысының ерекшелігін меңгереді.
Сілтеме: 10-сыныптың қазақ әдебиеті оқулығы (авторлары: С. Қирабаев, Ұ.Асыл, К.Құрманбай, С.Дүйсебаев, Б.Әрінова) және қазақ әдебиеті хрестоматиясы ( Авторлары З.Ахметов, Ұ.Асыл).
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
Модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 3минут
|
Сәлемдесу.
Туыстарыңмен қалай амандасуға болатындығы туралы ой тастау.
Сыныпты сүйікті жыл мезгіліне байланысты 3 топқа топтастыру.
-Жыл мезгілдері туралы жазылған қандай өлеңдер білесіңдер?
Майлықожаның «Қысы -жұт» өлеңін тыңдату.
-Бұл кімнің өлеңі?
|
Оқушылар ата-анасымен, ағасымен, апасымен, атасымен, бауырымен қалай амандасатынын көрсетеді.
Оқушылар сүйікті жыл мезгіліне байланысты дыбыссыз отыра қалады.
Оқушылар жыл мезгілдері туралы жазылған өлеңдерді оқиды. Өлең тыңдайды, авторын анықтайды.
|
Білу
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
7 минут
|
«Ақынның өмірбаяны», «Еңбек тақырыбы», «Жылдың төрт мезгілі» атты тақырыпшалар мәтінді топтарға бөліп беріледі.
|
Әр топ өзіне берілген мәтіннің бөлігін оқиды.
|
Түсіну
|
ОБжК
3 минут
|
Талқылауға уақыт беріледі.
|
Топ мүшелері өзара
түсінгендерін талқылайды.
|
Қолдану
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
АКТ
Сыныптағы диалогтың маңыздылығы
7 минут
|
Интербелсенді тақтаға әр топты жеке тақтаға шығартып, тірек сызба жасатады.
|
Түсінгендерін ортаға салып, интербелсенді тақтада тірек сызба жасайды.
|
Санау арқылы қайтадан топқа бөлінеді.
|
Бұрынғы топ мүшесі кейінгі топ мүшелеріне мәтіннің өзіне тиісті бөлігін түсіндіреді. Бір-біріне сұрақ қояды
|
АКТ
4 минут
|
Хрестоматияны ашқызады, «Қысы –жұт» өлеңін оқытады. Әр топтан бір оқушыдан шығып, өлеңінен метафора, эпитет, метонимия іздетеді.
|
Өлеңді оқиды. Ақынның тіл қолданысына, көркемдегіш құралдарды пайдалану ерекшелігіне тоқталады.
|
Талдау
|
Сыныптағы диалогтың маңыздылығы. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқытуды басқару және көшбасшылық.
АКТ
10 минут
|
Оқушыларға түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау сұрақтары қойылып отырады. Мысалы:
- Ақынның қандай шығармалары бар?
- Майлықожа Сұлтанқожаұлының және Абай Құнанбайұлының табиғат туралы өлеңдерін салыстырыңдар.
- Көмектесе алатындар бар ма?
|
Майлықожа Сұлтанқожаұлының шығармаларын атайды, «Қысы - жұт» өлеңі мен Абайдың «Қыс» өлеңін интербелсенді тақтада Венн диаграммасы арқылы салыстырып, ақындардың қысты суреттеу ерекшелігіне тоқталып, ой толғау жазады. Топтар бір-біріне сұрақ қояды.
|
Жинақтау
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Оқуш-рдың жас ерекш-не сәйкес оқыту және оқу.
5 минут
|
Алған білімдерін жинақтап, түйін жасатады.
|
Майлықожа Сұлтанқожаұлының өмірі мен шығармашылығы туралы түйін жасайды.
|
Бағалау
|
ОүБ ж ОБ
Оқуш-рдың жас ерекш-не сәйкес оқыту және оқу.
6 минут
|
Қабырғада ілулі тұрған топ ережесі мен бағалау критерийлерін пайдалануды ұсынады. Оқушылардың бағаларын ескеріп өз бағасын шығарады.
|
Өзін-өзі, бірін-бірі ілулі тұрған критерийлер арқылы бағалайды.
Бұрынғы алған білімдерін және бүгін алған білімдерін жинақтап қорытынды шығарады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |