2.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру
2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру.
Сабақтың мақсаты :
тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілейді, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді;
мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыра алады және жауап береді.
Сабақ мақсатымен таныстыру «Шаттық шеңбері» тренингі
Мұғалім оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, өлеңді мұғаліммен бірге қайталайды.Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Бәрі жақсы ,
Қайырлы күн, достым!
Әр күнің сәттілікке толсын!
Бәрі жақсы баланың,
«Беске» оқыған сабағын.
Мұғалім оқушыларға өлең жолдарын қайталатады.
Амансын ба, Алтын күн!
Амансын ба, Көк аспан!
Сабағымызды бастаймыз,
Жалқаулықты тастаймыз
Мақтау
Слайд
Сабақтың ортасы (6-37 минут)
1-тапсырма Жеке жұмыс Сабақтың тақырыбы,өткізілетін материал туралы түсінік беру.
Нені оқимыз? Сұрақтар негізінде тапсырмалар орындаймыз.
Нені үйренеміз?Жаңа сөздерді пайдаланып сөз тіркесін,сөйлем құрауды,сөйлесуді,диалог
ты рөлге бөліп оқуды үйренеміз
(Зерттеушілік оқыту)
2- тапсырма Жұптық жұмыс
Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар береді, қосымша сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыптан алған білімдерін кеңейтеді.
3- тапсырма Жеке жұмыс
Мұғалім оқушылардың қате кеткен тұстарын түзетіп, қосымша сұрақтар қойып, толықтыру жұмыстарын жасайды.
4- тапсырма Жеке жұмыс
Оқушыларды сауатты жазуға, дұрыс сөйлеуге , айтуға баулиды.
Есте сақта
Сергіту сәті
Ал, балалар, тұрайық,бірге тақпақты қайталайды.
Алақанды ұрайық!
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық!
Оқылым
Оқушылар суретке қарап оқиды.
Сөйлейміз, оқимыз
Саша терезенің жанында тұр
Әлібек мектептің жанында тұр
Кітап дәптердің жанында жатыр
Айтылым Оқушылар суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді. -Бала қайда тұр? -Бала партаның жанында тұр. -Үй қайда тұр? - ....
Жазылым Оқушылар суреттерге қарап, сөйлем құрап жазады.
Үлгі: Саша дүкеннің жанында тұр.
Айтылым
«Бұл дыбысты айтпа» ойыны.
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға «қ» дыбысы бар сөздерді айтпай жауап береді.
Есте сақта
Менің
үйім
Мектептің жанында
Оқушылар сергіту сәтін орындап, шаршағанын басып, сәл дем алып алады.
Дескриптор: Жалпы-4 балл - тапсырманы орындайды
-кестемен жұмыс жасайды
2.3.3.1* - оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру және тірек сөздерді пайдалана отырып мазмұндама жазу
2.3.4.1 – мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастыру
Сабақтың мақсаты :
оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрады және тірек сөздерді пайдалана отырып мазмұндама жаза алады;
мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастырады.
Тілдік мақсаттар
Дүкен, сату, сатып алу, жанында, қасында, жақын,жуық.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы (5 минут)
Сабақ мақсатымен таныстыру Тілек жазылған ашық хатты бір- біріне сыйлайды. Тілек тілейді. Озат оқушы бол! Мейірімді бол! Денің сау болсын!
Бас бармағым - әкем, Балаң үйрек – шешем, Ортақ тірек – ағам, Шылдыр шүмек апам, Кішкентай бөбек – мен. Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз бесеуміз.
Мақтау
Слайд
Сабақтың ортасы (6-37 минут)
Жаңа сабақ:
1. Сөздік жұмысы.
жанында – возле
артында – позади
алдында – впереди
сатып аламын – куплю
А) сөздерді сөздік дәптерге көшіріп жазады;
Ә) мұғалім оқиды, оқушылар қайталайды;
Б) тізбектеп оқиды;
В) жуан, жіңішке сөздерді бөліп атайды.
Г) сөз тіркестерін құрастыру.
1-тапсырма
Жеке жұмыс
2- тапсырма Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға бағыт- бағдар береді, қолайлы орта ұйымдастырады. Сөздік жұмысына көмектеседі.
Сергіту сәті
Тербеледі ағаштар,
Жел алдымнан еседі.
Кіп-кішкентай балалар,
Үлкен болып өседі.
3-тапсырма
Жеке жұмыс
Мұғалім бағыт-бағдар береді, қосымша сұрақтар қойып, сауатты айтға баулиды.
«Ойынға кезек берейік» Мұғалім оқушылар қызығушылығын арттыру мақсатында ойын ұйымдастырып, оқушыларды шапшаңдыққа баулып, сауаттылығына мән береді.
5- тапсырма Жұптық жұмыс
Мұғалім оқушыны толықтырып, бағыт- бағдар беріп отырады.
«Кел, жаттығайық»
Тыңдалым Оқылым
1.Суреттерді пайдаланып, шағын әңгіме құрайды.
2. Мәтінмен жұмыс.
Мектептің жанында дүкендер көп.
Мен үзілісте дүкенге барамын.Мен дүкеннен шырын сатып аламын.Әнел анар шырынын сатып алды.
Шырын пайдалы.
Жазылым Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жазады.
Т І,ө,ү,ң,ы,ү,ү,ү. иісті әріптер:
Айтылым Оқушылар суреттерге қарап, сөйлем құрайды.
Үй тапсырмасын беру : «Менің үйімнің жанында..... бар»
Кері байланыс «Білім қоржыны»
Оқушылар сабақта алған білімдерін қоржынның түсі арқылы білдіреді
Бағалау
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.
Қысқа мерзімді жоспар№3
Пән: Қазақ тілі Т2
Бөлім: 3. Менің мектебім
Күні :
Педагогтің аты-жөні:
Сынып: 2
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :
Сабақтың тақырыбы:Кітап дүкеніне барамыз
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.2.4.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау