Сабақтың тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері



Дата08.09.2017
өлшемі60,17 Kb.
#31683
түріСабақ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сынып: 4

Пән: Математика

Авторы: Ә.Б. Ақпаева, Л.А.Лебедева, В.В.Буровова

Сабақтың тақырыбы:

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері (Бір таңбалы сандарға көбейту және бөлу).

Сабақтың мақсаты:

1.Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілімен таныстыру; есептеу және есеп шығара алу дағдыларын жетілдіру.
2.Есеп шығару арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3.Оқушылардың бойындағы рухани адамгершілік қасиеттерін дамыту, қоршаған ортасымен ізгілік қарым – қатынасын қалыптастыру, дүниетанымын кеңейту, тапқырлыққа, байқағыштыққа, елін сүйетін және қорғайтын азамат болуға баулу.

Оқытудың нақты нәтижесі:

1. Нөлдермен аяқталатын сандары жазбаша бөлу тәсілдерін меңгереді.

2.Тез есептеу дағдылары қалыптасады.

3.Логикалық ойлауы дамиды.


Ұйымдастыру формасы:

Жеке дара, жұппен, топпен жұмыс.

Сабақтың ресурстары:

Тақта, стикер, кітап, бағалау парағы, «Серпілген сауал», «Миға шабуыл» әдістері.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру сабағы.

Модуль:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТОҮ, ОүБ және оқуды бағалау, АҚТ-ны пайдалану, Талантты және дарынды балаларды оқыту, Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай оқыту және оқу, Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Сабақтың

барысы:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

(3 мин)




1.Сабаққа сәттілік тілейді.

2.Психологиялық жылы жағдай туғызады.

3.1-4 дейін санау арқылы топқа бөледі.

4.Бағалау парағын таратады.



1.Хормен:

Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,

Математикаға орын берсең басыңнан,

Барлық ғылым саған үйір болады

Досың солар табылатын қасыңнан (АВС) .

2. Топқа бөлініп отырады.

3.Міндеттерін бөлісіп, дәптерге жазып алады.(АВС)


Білу.

«Уақыт шеңбері» әдісі (6мин)



-Өткен сабақта қандай тақырыппен таныс болдық?

-Ережесін айттырады.

-Үй тапсырмасын сұрайды.

-Ауызша есептетеді.

-Жаңа тақырыпты анықтатады.


1.Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдері.

2.Ережесін айтады.

4580 4580м=458.000см 2500см=25дм=25000мм

25036см = 250360мм 25км500м=25500м2500дм

4580м = 4км580м 25036см=25м3дм6см

3.Ауызша есептейді.

4. Ортақ шешіммен жаңа тақырыпты ашады, мақсатты айқындайды.


Түсіну.

(7мин)


1.Жаңа сабақты түсіндіреді.

2.Жаңа сабаққа қатысты ереже құрастыртады.

3.Әр топтан екі оқушы шығарып тақтада орындатады.


1.Жаңа сабақты зерделейді.

2.Нөлмен аяқталатын сандарды жазбаша (қалдықсыз) бөлу кезінде алдымен бөлгіш пен бөлінгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап, содан соң бөлу керек.

548100 : 90 / 6090 15300 *80 / 1224000

326840 : 40 /8171 190 * 900 / 171000

507000 : 60 / 8450 127800 : 200 / 639

4200 * 70 / 294000 196000 : 700 / 280

3260 * 300 / 978000


Қолдану

(12мин)


№4

1.Тақтаға әр топтан бір – бірден шақыртып орындатады.

Жауабын тексереді.

№5

Барлық топ орындарында отырып орындатады.



Дұрыс шығарған топты тақтаға шығарады.

2.Сергіту сәті

«Қара жорға»


Теңдеулерді шығарады.

І топ. Х * 60 = 54000 ІІ топ. 15 * х = 9000



X = 900 x = 600

ІІІтоп.D – 25 = 75000 ІҮтоп. 360 + u = 1200

D = 75025 u = 840

5400 : s = 90 9500 + a = 10000



S = 60 a = 500

5

Ені – 250м

Ұзындығы -?, 150 м артық

Сұлы – 5/1

Жоңышқа -? М2 артық

250 + 150 = 400 м (ұзындығы)

S=400 * 250 = 100000м2

100000 : 5 = 20000 м2 (сұлы)

100000 – 20000 = 80000 м2 (жоңышқа)

80000 – 20000 = 60000 м2 (артық)


Талдау

(10мин)



І,ІІ,ІІІ,ІҮ топтарға тапсырма орындатады.

Математикалық диктант.

1.Ж/бы:7588

2.Ж/бы:99999

3.Ж/бы:9999; 10001

4.Ж/бы:80000 + 100 + 20 +5

5.Ж/бы:172

6.Ж/бы: 420.000

7.Ж/бы: 190

8.Ж/бы:1600

9.Ж/бы: 3800

10. Ж/бы: 70



І. 450 : 6 = 75 км / сағ

ІІ. 200 : 20 = 10 сағ

ІІІ. 320 : 4 = 80 тг.

ІҮ. 4 * 3 / 12 12 * 50 /600 тг



Математикалық диктант.

1.3588 бен 4000 сандарының қосындысын тап.

2.Бес таңбалы ең үлкен санды жаз.

3.10000 сандарымен көрші тұрған сандарды жаз.

4.80125 санын разрядтық қосылғыштар түрінде жаз.

5.17200 санын 100 есе кеміт.

6.420 санын 1000 есе арттыр.

7.570 санының үштен бір бөлігін тап.

8.2400 санын үштен бір бөлікке кеміт.

9.Бірінші қосылғыш 1500, екінші қосылғыш 2300. Қосындының мәнін тап.

10.Бөлінгіш 4900, бөлгіш 70. Бөліндінің мәнін тап.

№7.


А*(34*500) = 34*а*500 с*452*d < c*542*d

f*(2400+1200) < 2400*f+12000*f b: (200*100) = (b:200):100

№8

8264-56=8 9281- 67=14 8026400- 56= 6344 7249-34=15 42 16+351=367 9028100- 67=8033



7024900- 34= 4866 4021600+ 351=1951

4216+300=316 224+ 400= 404 4021600+ 300=1900 202400+400=800



Жинақтау

(3мин)


-Сабақтың мақсаты қандай болды?

-Сабақтағы тапсырмаларды орындай отырып, біз мақсатымызға жеттік деп ойлайсыңдар ма?

-Сабақта не ұнады?

-Сабақта қандай тапсырма қиын болды?

-Қандай тапсырма жеңіл болды?


Кері байланыс арқылы жаңа сабақтан алған әсерлерін айтады. (АВС)

№9

160км-22км=138км 160км-( 46км*2)=68км екі күнен кейін жүру керек.




Бағалау

(2мин)


6.Үй тапсырмасы: (2мин)

1.Бағалау парағының толтырылуын бақылайды.

2.Оқушылардың бірін-бірі бағалауын тыңдайды, түзетулер енгізеді.

3.Өз – өздерін бағалатады.


1.Бағалау парағын толық толтырады.

2.Бірін-бірі бағалайды.

3.Егер тақырыпты түсінсе, баспалдақтың жоғары жағына, түсінбесе төменгі жағына стикерді жапсырады.


Нұсқау береді.

93 бет № 8


1.Түсінбеген сұрақтарын қояды.

2.Күнделікке жазып алады. (АВС)




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет