Сабақтың тақырыбы: Радиактивтілік. Альфа,бета,гамма-сәулелері. Сабақтың мақсаты



Дата12.03.2018
өлшемі83,53 Kb.
#38778
түріСабақ
«Радиактивтілік.Альфа,бета,гамма-сәулелері»

11- сынып .Физика (қолданбалы курс)



Сабақтың тақырыбы: Радиактивтілік.Альфа,бета,гамма-сәулелері.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік мақсаты:. Оқушылардың шығармашылық ойлауын қалыптастыру, сонымен қатар оқушыларға радиактивті ыдырау заңы туралы теоремаларды дәлелдеп формулаларын қорытып, осы формулаларды есептер шығару кезінде қолдана білуге бағыттау

2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ғылыми ой-ізденістерін,логикалық ,танымдық ,шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, физикалық есептерді шығару дағдыларын қалыптастыружәне іскерліктерін жетілдіру.

3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.


Сабақ түрі: практика

Сабақ әдісі:  тест, сұрақ-жауап, есеп.

Көрнекіліктер: графопроектор, карточкалар, слайд,Менделеев таблицасы,плакат ,маркер,стикерлер, Білім ағашы.



Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Сәлемдесу; 
2. Оқушыларды түгендеу; 
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру; 
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері); 
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. 

Психологиялық дайындық: Танысу мен амандасу тренингі. «Менің есімім және болашақ мамандығым» Тренинг барысында оқушы есімін және балалық шақтан армандаған асыл арманын, мамандығын тіркестіре атауы тиіс.

Топқа бөлу: 2 топқа бөлінеді.

1-топ:Альфа ыдырау,

2-топ:Бета-ыдырау

I. «Еске түсіру стратегиясы»: топтық жұмыс

Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында 2 топ флипчарт дайындайды, постер құрады, яғни 2 топ тақырып бойынша қорғайды.

1-ші топ: Альфа-ыдырау

2-ші топ :Бета-ыдырау.



Әр топтан 2 оқушыдан шығып қорғайды.

II. Өз үйіңді адаспай тап (сұраққа жауап беруі бойынша топ басшысы таңдалады).

1.Альфа-ыдырау формуласы -

2. Бета-ыдырау формуласы –

3. Гамма-сәулесінің формуласы –





4.Меншікті байланыс энергиясы -

III.Кім жылдам? (ауызша)

1-топ: Күмістің , кюрийдің ,радийдің ядроларының құрамы қандай?

2-топ: Германий , ниобий , қорғасынның ядроларының құрамы қандай?

Есептер шығару:

1.Актиний     ,     изотопы үш рет    α-ыдырауға  ұшырағаннан

кейін қандай элемент пайда болады?

2.Ксенон       ядросы 4-рет β-түрленуге ұшыраған соң

қандай тұрақты ядроға айналады?

3. Торий        изотопы ядросы екі     α -ыдырауға  екі электрондық

β-ыдырауға  тагы бір     α-ыдырауға ұшырайды. Осы түрленулерден соң

қандай элементтің ядросы түзіледі?

1)Берілгені :    Шешуі :     ZХА ————2 Не4 + Z-2 УА+4                    

α

n =3 89 Ас 225 ———- 3 2 Не 4 + 83 Х 213



89  Ас  225

————————-                   жауабы :          83 Х213 = 83Ві213  (висмут)

Z Х А-?

 

2)Берілгені :



n = 4                       шешуі :       Z ХА ————- -1 е0 + Z+1 У А

β

54 Хе 140                                                           54 Хе 140 ————- 4 -1е0 +58 Се 140 + 4γ

——————

Z ХА-?                     Жауабы :                 54 Х  140   =  58  Се 140     (церий)

 

3)Берілгені:



n 1 = 3                   шешуі :           90 Тһ 232————- 3 2Не 4 +2 -1 е0 + 86 Х220 +2 γ

α

n2 = 2                                             86 Х 220 =  86 Rn 220   (радон)



β

90 Тһ 232

——————


Z Х А =?

 

IV.Сергіту сәті. Жеті жұрттың тілін біл.Оқушыларға сұрақтар немесе жұмбақтар қойылады. Оқушылар қазақша-орысша-ағылшынша жауап беруі тиіс.

1. Ең жақын жүлдыз. (Күн-солнце-sun)

2.Судың қатты күйі. (Мұз- лед- ice)

3.Аса қажет өмірге халық үшін,


Пайдаланады күн сайын жарық үшін.(ток-ток-energy)

4.Жердің жалғыз серігі.  (ай-луна-moon)

5. Бар ма, жоқ па оны анық білмейсің

Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің. (ауа, воздух, air)

6 .Ат міндім қарала аяқ қаздақтатып,
Жүргенде жол салады табандатып. (Қалам-ручка-pen)

7.Сандығым бар өзгеше, 
Қолыма алып жүремін.
Ішін ашып ақтарып,
Өмір сырын білемін. (Кітап-книга-book)

8. Тақиям толған сөк, Ерте тұрсам дым да жоқ.(жұлдыз-звезда-star)

9.  Жылт - жылт етеді,
Жылғалардан өтеді (су-вода-water)

10. Қозғалысқа келтіріп,


Жылдамдығын береді.
Өлшемдерін қарасақ,
Ньютонға ол келеді. (күш-сила-force)

Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін саралау. Теориялық тест тапсырмасы беріледі.



1

2

3

4

5

6

С

А

В

В

А

С

Қорытынды: Сабақтан алған әсерлеріңізді мына стикерлерге жазыңыздар. Оқушылар ұсынысын, ойларын ,сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып білім ағашына әкеліп жабыстыруыңызға болады.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет