СабақТЫҢ тақырыбы ш. Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесі Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары



Дата04.01.2022
өлшемі1,24 Mb.
#109282
түріСабақ




САБАҚ: Қазақ әдебиеті

Мектеп: Чехов орта мектебі

Күні: 

Мұғалімнің аты-жөні: Махметова Гульшат Мерекеевна

СЫНЫП: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

БӨЛІМ

Заман дәуір тұлғасы

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ

Ш.Мұртаза «Тәуекел той» әңгімесі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж10.1.2.1- Әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

А/И10.2.2.1- шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар




- Әдеби шығармадағы көтерілген ұлттық мүдде тұрғысынан түсінеді;

- Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.



Жетістік критерийлері

- Шығарманың мазмұнын талдау;

- Көтерілген мәселелерді анықтау;

- Шығарманың өмірмен байланысын саралау.


Тілдік мақсат

Оқушылар: Түсінеді, талдайды, мәселені анықтайды, өмірмен байланысын саралайды.




Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:  Әңгімедегі жаңа сөздер мен ескірген сөздер. Үйлену тойы




Диалогке және шығармаға қажетті сөз тіркестері, мақалдар, менің ойымша...

Алдыңғы оқу

Қазақ әдебиеті 8 сынып Ш.Мұртаза өмірбаяны, «Бесеудің хаты» шығармасымен таныс

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру, топқа бөлу.

«Бумба-Юмба» амандасу жаттығуы.

Мақсаты: Оқушылар арасында жағымды қарым-қатынас орнату.
Нұсқау: Біз барлығымыз Бумба-Юмба тайпасына ұсталып қалдық деп елестетейік.

Олардың қағидасы: Тайпаға қабылданғыларың келсе –қасындағы адаммен бас түйістіріп, шынтақ түйістіріп, соңынан арқа сүйкеп амандасу керек.

Талдау: Оқушылар көңіл-күйімен бөліседі.

ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЫ. «Той атаулары »

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында

«Той атаулары» (Жар-жар, беташар, сырға салу) карточкалары арқылы оқушыларды топқа бөлу.Әр топ спикері алған той атауына қысқаша түсінік береді. Сабақтың мақсатымен танысады.


Суреттер беріледі.



Сабақтың ортасы

10 мин

10 мин

12 минут



1 –тапсырма. Топтық жұмыс

Мәтіннің аудионұсқасын тыңдап, көтерілген мәселеден ұлттық мүддені табыңдар.

Б.о:Мәтінді бірнеше бөліктерге бөледі, әр бөлікке атау береді.

Б.б: Әр бөліктің негізгі ойын, көтерілген мәселені анықтайды.

К.о: Мәтінді мазмұндайды, өз пікірін білдіреді.

Ойлау дағдысы

Бағалау критерийі

Дескриптор

Түсіну

Талдау




- Мәтіннің мазмұнын түсінеді.

-Әдеби шығармадағы көтерілген ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды



-Мәтіннің құрылымын анықтайды, түйінді идеяны табады.
-Көтерілген мәселені анықтайды.

- Ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.

- Өз пікірін білдіреді.


Қ.б: «Алақан» әдісі арқылы өз білімдерін бағалау



2-тапсырма. Жұптық жұмыс.

Ш.Мұртазаның «Тәуекел той» әңгімесіне байланысты үш тапсырманың біреуін таңдап, орындаңыз.

Б.о: Ш. Мұртазаның әңгімесі не себептен «Тәуекел той» деп аталатынын 3 сөйлем арқылы дәлелдеңіз.

Б.б: «Тәуекел той» әңгімесінде көтерілген әлеуметтік мәселені талдаңыз.




Әлеуметтік мәселелер

К.о: «Фишбоун» әдісі арқылы әңгімедегі көтерілген әлеуметтік мәселені анықтаңыз.





Ойлау дағдысы

Бағалау критерийі

Дескриптор

Түсіну

Талдау


-Мәтіннің тақырыбын түсінеді
-Әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды



- Мәтіннің не себепті «Тәуекел той» деп аталатынын анықтайды

- Сөйлем құрастырады

- Әлеуметтік мәселені әңгімелейді
- Мәселе себептерін талдайды

- Әлеуметтік мәселені өмірмен байланыстырады

- Өз ойын білдіреді


Қ.б: «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы өз білімдерін бағалау.



3-тапсырма.

Деңгейлік тапсырмаларды орындаңыздар.

1.«Үш жақтағы күнделік » әдісін толтырыңыз.

Мәтіннен ерекше әсер еткен қоғамдағы әлеуметтік субьектіге мысал келтіру.

Жеке түсінік беру: осыны жазуға не әсер етті. Қандай ой тудырды? Осыған байланысты қандай сұрақ туды?

«Мұғалімге хат»-сұрақтар.










2. «Венн диаграммасы» арқылы бұрынғы заман мен бүгінгі өмірдегі өткізіліп жатқан тойды салыстырыңдар.

3. «Үш пікір» әдісі арқылы «Тәуекел той» әңгімесі бойынша өздерінің көзқарастарын білдіріп, өмірмен байланыстырыңдар.

Қ.б: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы өз білімдерін бағалау





Ойлау дағдысы

Бағалау критерийі

Дескриптор

Жинақтау

Бағалау




- Шығармада көтерілген әлеуметтік мәселе бойынша ақпараттарды жинақтайды.

Шығармадағы көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып, баға береді.



- Шығармадағы әлеуметтік мәселені анықтайды
- Қосымша ақпараттарды жинақтайды
-Шығармадағы көтерілген мәселені анықтайды

- Сыни пікір айтады





http://yandex.kz/clck/jsredir?bu=lcyu&from


Аяқталуы 5-мин

Рефлексия:





Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?



Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пəнаралық байланыс –

Денсаулық

және қауіпсіздік-, АКТ-мен байланыс-

Құндылықтармен

байланыс (тәрбие элементі)


1-тапсырма. Барлық оқушыларға мәтіннің аудионұсқасы беріледі.

 



Пəнаралық байланыс – Қазақстан тарихы.
Денсаулық

және қауіпсіздік-, АКТ-мен байланыс- 15 мин


Құндылықтармен

байланыс (тәрбие элементі)- Мәңгілік елдің «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» 2 басты құндылығы арқылы

оқушыларды «Тәуекел той» әңгімесін оқытып бірлікке, бейбітшілікке баулимын.


2-тапсырма

Барынша қолдау- Мысал келтіремін

Орташа қолдау- «Дара диаграмма» әдісін беремін

Аз қолдау- «Фишбоун» әдісін түсіндіремін








3-тапсырма

Барынша қолдау- «Үш жақтағы күнделік толтыру» әдісін түсіндіремін

Орташа қолдау- «Венн диаграммасын» түсіндіремін

Аз қолдау- «Үш пікір» кестесін беремін












Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет