Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыш және оның түрлері Оқу мақсаттары:



Дата15.11.2019
өлшемі1,57 Mb.
#51837
түріСабақ
Байланысты:
shbrysh-medianasy-biktg-zhne-bissektrisasy


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Үшбұрыштар Мектеп: №17 орта мектебі

Күні:23.10.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметбаева Майкул Жанахметқызы

Сынып:

Қатысқандар : Қатыспағандар :

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыш және оның түрлері

Оқу мақсаттары:

(оқу бағдарламасына сілтеме)


7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі анықтамаларын білу және оларды салу

Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар

Оқушылардың басым бөлігі

Кейбір оқушылар

үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі анықтамаларын біледі және оларды сала алады .

үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігін салу барысында қорытынды жасай алады қолданады

үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы,

биіктігі айырмашылығы бойынша

ажырата біледі.




Бағалау критерийі

- Үшбұрыштың медианасын, биссектрисасын, биіктігін салады және белгілейді

Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну,қолдану


Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат:

үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігін ажыратып атай алады.



Пәнге қатысты лексика мен терминология

Үшбұрыш, медиана, биссектриса, биіктік



Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер

Үшбұрыштың элементтері, үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігін қарай бөлінуі, үшбұрыш түрлері.



Құндылықтарға баулу

Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана

Үшбұрышты Астанадағы құрылыс саласына пайдалану тиімділігін пайымдай алуға , тәуелсіздіктің өркендеуіне үлес қосуға баулу;



Пәнаралық байланыс

Технология пәні

Үшбұрыштарды құрақтар құрауда , пирамида модельдерін жасауда пайдалануға болады.




Алдыңғы оқу

Үшбұрыш және оның түрлері



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



  1. Шаттық шеңбері

Жүректі бір-біріне бере отырып бір сөзден ешкім қайталамайтын тілек айтады. Білім алушы ортақ қағидаға бағынуды, жауапкершілікті орындауды үйренеді.

  1. Қағаздан қиылған үшбұрыштарды алғызып топтарға бөлу

Үшбұрыштың түрлеріне қарай 3 шағын топқа топтасады. Шағын топтармен жұмыс жасау барлық оқушыны жұмысқа тартуға тиімді болады. Үшбұрыш түрлерін пайдаланып топтарға бөліп алғаннан кейін әр топтан бір оқушы сол үшбұрыш түріне сипаттама беріп кетеді, өткенді қайталайды..

Топ ішінде қызметтерін бөліседі, топ ережесін еске түсіріп кету қажет.




жүрекше


үшбұрыштар қимасы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы


3.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі (3-2-3)

Жаңа тақырыпты топтардағы оқушыларға тапсырмалар арқылы түсінуге мүмкіндік беремін, 8 минутта танысады, өзара талдайды таныстырады.

Баяндамашы тақтаға шығып түсіндіру жүргізеді.

Жеке жұмыс:



Әр топқа бір тапсырмадан беріледі, белгіленген уақыт ішінде тапсырманы орындап, тақтаға біреуі шығып түсіндіреді.

1-топқа тапсырма берілген үшбұрыш төбелерін белгілеп үшбұрыштың әрбір төбесін қарсы жатқан қабырғаның ортасымен қосыңыз.
2-топқа тапсырма берілген үшбұрыш төбелерін белгілеп үшбұрыштың әрбір төбесінің биссектрисасын жүргіз.
3-топқа тапсырма берілген үшбұрыш төбелерін белгілеп үшбұрыштың әрбір төбесінен қарсы жатқан қабырғаға перпендикуляр түсір.

Бірінші тапсырманы 3-минут жеке ойланып орындайды,2-минут жұбымен ақылдасады,3-минут топпен талқылап кітаптан анықтамасын тауып тұжырымдап , постер қорғайды.

Топ жұмысы «Бағдаршам » әдісі арқылы бағаланады

Мұғалім қорытындылап топтарға сұрақ қояды :осы жерде үш сызбадан ұқсас не байқадыңдар?

Слайд көрсетіп :

1.Үш биссектриса бір нүктеде қиылысады,биссектрисалардың қиылысу нүктесі- іштей сызылған шеңбердің центрі болады.

2.Үш медиана бір нүктеде қиылысады, медианалардың қиылысу нүктесі- үшбұрыштың ауырлық центрі деп аталады.

3.Үш биіктік бір нүктеде қиылысады,биіктіктің қиылысу нүктесі- үшбұрыштың ортоцентрі деп аталады.





Үшбұрыш биіктігі,биссектрисасы және медианасы туралы анықтамаларды ауызша бір қайталатып алып жұппен орындауға тапсырма беру .

Олай болса балалар осы үшбұрыш элементтері әртүрлі үшбұрыштарда қалай орналасады екен соны анықтап ,қорытынды шығарайық.

1-топқа тапсырма теңбүйірлі үшбұрыш сызып оның медианасын,биссектрисасын және биіктігін жүргіз.

2-топқа тапсырма теңқабырғалы үшбұрыш сызып оның медианасын,биссектрисасын және биіктігін жүргіз.

3-топқа тапсырма әртүрлі қабырғалы үшбұрыш сызып оның медианасын,биссектрисасын және биіктігін жүргіз.

Дұрыс сызылғн жұптың жұмысымен тақтаға шығарып қорытынды жасату.

Оқушылардың жұмысын мұғалім бағалайды. (Смайликтер арқылы)

Кері байланыс: Тест жұмысы арқылы

1.Биіктік

2.Медиана

3.Биіктік

Тақтаға слайдпен дұрыс жауабын көрсету бірін –бірі бағалайды

Рефлексия «Өз жұмысыңа баға бер» стикерлерге жазып тағтаға іледі

Таратпалы тапсырма

А3 форматы, маркер, магнит

Слайд


Таратпалы тапсырма
Смайликтер

Слайд


Стикер



Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Жекелей саралау тапсырмасын орындату

Тапсырмада деңгейлік сұрақтар берілген.

«Оқушы-оқушы» қатынасына тарту


Қалыптастырушы бағалау

Геометриялық фигураларды дескриптор бойынша ұсыну, сабақ соңында әр оқушының үлесін анықтау.



Топпен жұмыс

Жекелей жұмыс


Технология пәнімен , тұрмыспен байланыс



Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?



Бүгін оқушылар не білді?




Сыныптағы ахуал қандай болды?



Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?



Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?


Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1)
2)


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)


1)

2)


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1)

2)



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет