Пән мұғалімі : Жаңабаева Балагүл
Пән: Технология
Сынып: 4Ә сынып
Сабақтың тақырыбы: Сөмке тігу
Мақсаттары: Сөмкенің шығу тарихымен, түрлерімен таныстыру, жасалу жолын үйрету.
Өлшеу, пішу, кесу мен тігу жолдары туралы біліктілігін арттыру. Тігіс тігу кезінде дағдыны қалыптастыру. Бұйымды өз бетінше орындауға оқушыға мүмкіндік беру . Оқушының өз бетінше жұмыс жасауға еріктілігін, өз күшіне сенімін, еңбек мәдениетін дұрыс ұйымдастыру дағдысын қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: Қол жұмыстарына қолданылатын тігіс түрлері туралы біледі. Оқушының өз бетінше жұмыс жасауға еріктілігін, өз күшіне сенімін, еңбек мәдениетін дұрыс ұйымдастыру дағдысын қалыптастырады.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: Мозайка , Миға шабуыл, Конверт сұрақтар, Суреттер сөйлейді,
Блум таксономиясына сәйкес тапсырманың деңгейі
|
Сатылар
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңберіне шығып психологиялық ахуал қалыптастыру
Оқушыларды түгендеу. Алтын ережені жазу
|
«Мозаика» әдісімен
2 топқа бөліну.
1-топАяққап
2-топ Қоржын
Суреттер арқылы
|
|
6 минут
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
|
Теориясы «Білу»
(Кім? Не? Қайда? Қашан? Не істеді?)
|
6 минут
|
Өткен тақырып бойынша білімдерін бекіту
«Конверт» сұрақтар 1 топ
2 топ
1. Мақта неше жылдық өсімдік?
2 Қол тігісінің түрлерін ата?
3. Талшық деп нені атаймыз?
4. Матаны неден дайындап шығарады?
5. Матаның неше беті бар?
|
Сұрақтарға ізденеді.
|
Теориясы «Түсіну»
(Неге? Неліктен? Не үшін?)
|
4 минут
|
Жаңа тақырыпты меңгеру.
Сөзжұмбақ арқылы----
«Сөмке» деген сөз шығады
|
Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар өздері ашады
|
Практикасы «Қолдану»
|
7 минут
|
Жигсо әдісі
Жұмыстың орындалу ретімен таныстыру.
үлгі қағазды пайдаланып, сөмкенің бөліктерін матадан қиып ал.
Сөмкенің артқы беті мен табанын, сонан соң алдыңғы беті мен табанын барқыт тігіспен біріктіріп тігіп шық. Қақпағын артқы бетіне біріктіріп тік.
Сөмкенің қақпағына шынжыр тігіспен гүл кестеле.
Шыртетпені қақпақтың астыңғы жағына тік, ал екіншісіне сөмкенің алдыңғы бетіне бекітіп шық.
Сөмкенің бауын сәндік түймелермен әшекейлеп бекіт.
Міне сөмкеміз дайын.
- Бұйымды тігу кезінде әр түрлі тігістерді қолданамыз: көктеп тігу, ілмек тігіс, барқыт тігіс, сабақшалап тігу, қайып
Сарамандық жұмыс
Сергіту сәті
«Көңілді күн» би
Айгерім Қалаубаева
|
1-топ Сөмкенің шығу тарихы туралы
2-топ Жұмыстың орындалу ретімен таныстырады
|
Теориясы «Талдау» (Салыстыр, айрмашылығы неде? Т.б.)
|
8 минут
|
1 топ Постермен жұмыс
Сөмкенің түрлері
2 топ Постермен жұмыс
Сөмке неден жасалынады?
|
Музыка тыңдау Күй
|
Теориясы «Жинақтау» (Алынған ақпарат негізінде қорытынды жасау, жүйелеу)
|
5 минут
|
1.топқа «Сөздер банкісі»
2-топқа Семантикалық карта
|
|
Практикасы «Бағалау» (Сен қалай ойлайсың? Не істер едіңіз? Өз ойыңыз)
|
5 минут
|
Қорытынды сұрақтар.
Тест
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
1 топқаРеферат жазу
2-топқа Суреттерден бүктеме жасау
|
|
1минут
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау парағы. Суммативті бағалау
|
|
2 минут
|
Кері байланыс Стикерлер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім
|
|
Бағалау парақшасы
Аты жөні
|
Білу
1 ұпай
|
Түсіну
3ұпай
|
Қолдану
3 ұпай
|
Талдау
3 ұпай
|
Жинақтау
3 ұпай
|
Қорытынды
Балл
|
Бағасы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау шкаласы
13- 12 ұпай «5»
11-9 ұпай «4»
8-6 ұпай «3»
4-3 ұпай «2»
Достарыңызбен бөлісу: |