Сабақтың тақырыбы: Табиғат ресурсының көздері Осы сабақ арқылы жүзеге асатын мақсаттары



Дата11.06.2020
өлшемі422,33 Kb.
#73133
түріСабақ
Байланысты:
жаратылыстану ашык сабак
сергіту сәті, сергіту сәті

Оқу ісінің меңгерушісі: ---------------


Пәні: жаратылыстану

Мектеп: №5

Күні:20.01.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қайырмағанбетова Мәншүк

Сынып: 2 «Д»

Қатысқандар саны:23

Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы:

Табиғат ресурсының көздері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын мақсаттары:

2.3.4.1. Табиғат ресурстарының қолданысын анықтау;

2.3.4.2. Табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу



Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Табиғат ресурстарды таниды;

Оқушылардың басым бөлігі:

 Табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктейді;

Кейбір оқушылар:

Табиғат ресурстарының қолданысын анықтайды;

Бағалау критерийлері

1.Табиғи ресурстардың қолданылу саласын анықтайды;
2.Табиғи және жасанды ресурстарды ажыратады;

Тілдік мақсат

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Тірек сөздерді сабақ барысында қайталап айту.


Табиғи ресурстар, пайдалы қазбалар.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  қажетті заттар , топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.




Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Адамға өмір сүру үшін қандай табиғат ресурстары қажет?

3.Су-қандай ресурс көзі?

4.Адамдар өсімдіктер мен жануарлардан қандай ресурстар алады?



Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Алдынғы оқу

Табиғат ресурстары

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

Басталуы 5 минут



Сабақтың ортасы:

20 минут

Сергіту сәті

Аяқталуы 20 минут


Психологиялық дайындық.

Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

Уақытты үнемдейміз!

Нақты,дәл жауап береміз!

Тапқырлығымызды көрсетеміз!

Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!



Топқа бөлу

I-«Табиғат көзі»

II-«Жер байлығы»

III-«Пайдалы қазбалар»

Өткен сабақты бекіту.

Негеш пен Эвриканың сіздерге дайындаған сұрақтары бар екен. Сол сұрақтарға «Сиқырлы таяқша» әдісі арқылы жауап береді.

1.Табиғат ресурстары дегеніміз не?

2.Қандай заттарды табиғат ресурстары деп атауға болады?

3. Адамдар өмір сүруі үшін не қажет?

4. Олар ең қажет затты қайдан алады?

5.Желдің пайдасы қандай?

6.Неліктен табиғат ресурстарын ысырап етпей, үнемдеу қажет?



Білу және түсіну 10 минут

Видеоролик көрсету.

1 - тапсырма: ТЖ «Мозайка» әдісі

Мұғалім әр топқа суреттердің қиықтарын беріп, оқушылар топ болып бір сурет құрастырып, қорғап шығады.




Дескриптор:

1.Топ болып сурет құрастыра алады.

2.Оқушылар табиғат реурстарынан қандай заттар алатынын біледі.
2-тапсырма:ТЖ «Зерттеу» тәжірибе жасау.

Тәжірибе №1

Судың пішіні


Тәжірибе №2

Топырақ қасиеті


Тәжірибе №3

Ауа
Дескриптор:

1.Судағы өзгерісті анықтайды

2.Топырақта қандай өзгеріс болғанын айтады

3.Ауа туралы түсінігін қалыптастырады.
«Маңғыстаудың жаңбыры»


3-тапсырма: ҰЖ «Картамен жұмыс»

Мұғалім Қазақстандағы пайдалы қазбалар туралы мағұлмат айтады.


4-тапсырма: «Кубизм» әдісі


Сен білесің бе?
Теңіз суы бағалы ресурс болып есептеледі. Одан көптеген пайдалы заттар алынады. Соның бірі-ас тұзы. Оны алу үшін теңіз суын арнайы хауыздарда буландырады. Тұз хауыздың түбіне тұнады, содан кейін оны тұзсорғышпен жинап алады. Қазақстанда Арал тұзын осылай өндіреді.



Дескриптор:

1. Теңіз суының бағалы ресурс екенін біледі;

2.Тұздың қажеттілігі туралы әңгімелейді;


Қима қағаздар.




ҚБ «жэтондар»


ҚБ: «жэтондар

Оқушылар қимылмен көрсетеді


ҚБ: «жэтондар


Сабақтың соңы

Кері байланыс: «Білім ағашы» арқылы сабақ түсінгенін, не түсінбегенін білдіру.




Үйге тапсырма: 50-51 бет оқу

Қосымша мәліметтер

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Мадақтау арқылы, жұлдызша арқылы бағалаймын.


Пәнаралық байланыс. Дүниетану,АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
Ауызбіршілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімдіболдыма?

Мен берілген

уақытішінде

үлгердімбе? Мен

өзжоспарыма

қандайтүзетулер

енгіздімжəне

неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды



жетілдіругекөмектесетін не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет