Сабақтың тақырыбы Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды Оқу мақсаты



бет1/3
Дата08.07.2018
өлшемі1 Mb.
#48767
түріСабақ
  1   2   3

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды

Мектеп:Жұмабек Тәшенев атындағы №20 орта мектебі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мустафина И.С.

Сынып: 5 Қатысқандар: 15

Сабақтың тақырыбы

Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды


Оқу мақсаты

5.3.2.2–басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;

5.1.2.1 – ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;

5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау



Сабақтың мақсаты

Таяу және Орта Шығыстағы империялардың қалыптасуына соғыстың қалай әсер еткенін талдау; империялардың басқару жүйесінің ерекшеліктерін түсіну; ежелгі империялардың шаруашылық жүйесін сипаттау

Бағалау критерийі

Таяу және Орта Шығыс империяларының басқыншылық соғыстары нәтижесінде мемлекеттердің шекараларындағы өзгерістерді талдау;

Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі мемлекеттердің қоғамының әлеуметтік құрылымын анықтайды;

Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялардың шаруашылық жүйесін сипаттайды;


Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика және терминология:

Империя, билеуші, жорықтар, реформалар, әскери іс-қимылдар, соғыс держава, провинция, сатрапия.


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Ұқсастықтар бойынша сіздің көзқарасыңыз...

Мен былай қорытындылаймын...


  • Оқылым – тәжірибелік тапсырмалар жасау барысында тарихи деректермен және мәтінмен жұмыс.

  • Жазылым – тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасау.

  • Айтылым - топтарда және жұптарда талдау талдау және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру барысында.




Құндылықтар

ға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім

Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу

Жалпығабірдейеңбекқоғамы

Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы




Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы: Парсылардың сақтарға жорығы барысында

География: картаны зерделеп, ежелгі мемлекеттердің саяси жағдайын меңгереді,



Алдыңғы білім

Оқушылар ежелгі мемлекеттердің пайда болуы мен дамуындағы билеушілердің рөлі туралы біледі. Мысалы Жаңа Вавилонда Хамурапи патша.Таяу және Орта Шығыста Ассирия, Жаңававилон, Парсы имперялары өмір сүргенін біледі.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар
Таныстырылым

Сабақтың басы

1 минут


5 минут


Ынтымақтастық атмосферасын құру: Оқушылар «Достар шеңберін» құрып, бір-біріне тілектер айтады.
Үй жұмысы: Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?

Тапсырма: «Домино» әдісі. Сөйлемді жалғастырыңыз.




Сөйлемдер

1

ХХ-ХІХ ғасырларда




2




«Құдайға апаратын қақпа»

3

б.з.д 1792-1750 жж. патшалық етті




4

Хаммурапи І Вавилон әулетінің




5




Ирархия

6




Шенеуліктер

7

Жергілікті билік органдары




8

Патша соты 3- ке бөлінді





Бағалау критерийі:

Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын біледі:



Дескриптор:

Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын, әлеуметтік құрылымын жазады:

М: дұрыс жауаптарын интербелсенді тақтадан көрсетеді де, оқушылар өз-өздерін бағалайды:

Дұрыс жауабы:


  1. Вавилон патшалығы әлсірей бастады

  2. Вавилон сөзінің мағынасы

  3. Хаммурапи

  4. Алтыншы патшасы болды

  5. Вавилон патшалығын қатал жүйесі

  6. Атқарушы билік

  7. Қауымдық кеңес пен ақсақалдар

  8. Шіркеу, Қауым, Аймақ

Кері байланыс: 0-3 – сен тырыстың

5-6- сен жақсы тырыстың,

5- сен барлығын таптың, жарайсын.




Хаммурапи заңдары











Сыныпты үш топқа кеспе қағаздар арқылы бөлу.

Елдер атаулары жазылған қағаздар таратылады



(Ассирия,Вавилон,Парсы)

«Миға шабуыл» әдісі




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет