Сабақтың тақырыбы: Туынды тарауды қорытындылау сабағы. Сабақтың мақсаты



Дата23.03.2018
өлшемі114,36 Kb.
#39522
Сабақтың тақырыбы:  Туынды тарауды қорытындылау сабағы.
Сабақтың мақсаты:
1) Білімділігі: Туынды тақырыбы туралы алған білімдерін, туындыны есептеу формулаларын еске түсіру, есеп шығару барысында нақтылау.
2) Дамытушылығы:   Есептер шығару, ауызша қайталау арқылы  оқушылардың ой өрісін дамыту, танымын, пәнге деген қызығушылығын арттыру, өз  бетімен ізденуге, сөздік қорын, шығармашылығын дамыту.
 3)Тәрбиелігі: Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру, туындыны есептеу қабілеттерін дамыту, өзбетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың типі: Қайталау, бекіту сабағы
Әдіс – тәсілі:  Дәстүрден тыс сабақ топпен, жеке оқушылармен   жұмыс, деңгейлік тапсырмалар.
Көрнекілігі:    Интерактивті тақта, кестелер, кеспе қағаздары.
Сабақтың ұраны:  “Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, білімің мен   еңбегің екі жақтап.” (Абай )

Сабақтың жоспары

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Барлық істің басшысы – білім мен ұғым

  1. Оқушылар шығармашылығы

  2. Талдау сұрақтары

  1. Өз талантынды өзін таныт

  1. «Ой қозғау» ойыны

  2. Сөзжұмбақ шешу

  1. Өзінді өзін жетілдір

  2. Қорытындылау кезеңі


Сабақтың барысы:

Кіріспе бөлімі


Оқушыларды сабақтың жоспары, мақсаттарымен таныстыру

I. Ұйымдастыру кезеңі. ( 3 мин)
а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару. 
б) Сынып оқушылары 3 топқа бөлініп отырады. 
1-топ. «Функция».

2-топ. «Туынды».

3-топ. «Дифференциал». 
II. «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым». ( 12 мин)


  1. Оқушылар шығармашылығы. (Тарихи мағлұматтар беру)

  • Туынды термині derivee деген француз сөзінің қазақша сөзбе – сөз аудармасы.

  • Туындыны 1797 жылы Ж. Лагранж енгізген.

  • И. Ньютон функцияның туындысын флюксия деп, ал функцияның өзін флюента деп атаған.

  • Лейбниц дифференциалдық қатынас туралы айтқан және туындыны түрінде белгілеген.

  • Туындылар туралы ғылымды жүйелі дамытқан Лейбниц пен Ньютон болды.

  • Қазіргі кездегі у`, f ` белгілеулерінде Ж. Лагранж енгізді.


2) Талдау сұрақтары. (Туынды табу ережелеріне қайталау сұрақтары). 
1. Туынды дегеніміз не? 
2. Туынды қалай белгіленеді? 
3. Тұрақты санның туындысы неге тең? 
4. Екі функцияның қосындысының және айырмасының туындысын қалай табамыз? 
5. Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы неге тең? 
6. Екі функцияның бөліндісінің туындысы неге тең? 
7. Дәрежелік функцияның туындысы неге тең? 
8. Тригонометриялық функцияларды ата. 
9. Кері тригонометриялық функцияларды ата. 
10. Синус және косинус функцияларының туындысы неге тең? 
11. Тангенс және котангенс функцияларының туындысы неге тең? 
12. Күрделі функция туындысын есептеу ережесі қандай? 


III. «Өз талантыңды өзің таныт!» ( 15 мин)

  1. «Ой қозғау» ойыны (кестемен жұмыс)

Есептердің сәйкес жауаптары тұсындағы сөздерді алса, үш қатар «наурыз» туралы өлең шығады. (топтық жұмыс)
1-топ «Функция»

 


Жауаптары:

Тапсырмалар:



 

104


 

30


 

0


1.х(t)=2t3+t2 — 4 заңдылығы бойынша түзу сызық бойымен қозғалатын  нүктенің t=4с болған уақыттағы жылдамдығын тап:

 

 

 



 

төгілген


 

 

 

 



 

егілген


 

 

 



 

нұрлана


2. S(t)=8-2t+24t2-3t3заңдылығымен қозғалатын  материялық нүктенің t0=1 мезетіндегі үдеуін тап:

 

 

 



шуақты

 

 

 



көктен

 

 

 



көктем

3.у=sin24х+cos24х+5 функциясының туындысын тап:

 

мереке


 

қуанышты


 

береке


 

2-топ «Туынды»

 

Жауаптары:

Тапсырмалар:



у=12х-19

У=12х-16

у=2х

1.Абсциссасы х0=3 нүктесінде у=х2-4х+9 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз:

 

 

наурыз айы



 

 

ұлыстың



 

 

әз наурыз



2.у=2х2-1 функциясының графигіне х0=3 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз:

 

 

 



ғажап

 

 

 



жаңа күн

 

 

 



шуақты

3.f(х)=х3 функциясының графигіне абсциссасы х0=2 нүктесіндегі жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз:

 

 

 



берекелі

 

 

 



мереке

 

 

 



нұр шашқан

3-топ «Дифференциал»

 

Жауаптары:

Тапсырмалар:



 

-9sin9х


 



 



1.Функцияның туындысын тап: у=cos5хcos4х-sin5хsin4х

 

жарқырап


 

нұрлана


 

шарықтап


2.Функцияның туындысын табыңыз:

 

тамаша


 

туғандай


 

туды


3. функциясының нүктесіндегі туындысын табыңыз.

 

әз наурыз



 

жаңа күн


 

ұлы кұні


 

  1. Сөзжұмбақ шешу

  1. Туынды туралы ғылымды жүйелі дамытқан кім?

  2. Уақыт бойынша жылдамдықтың туындысы.

  3. Қозғалыстағы дененің жүрген жолынан уақыт бойынша алынған туындасы

  4. Қазіргі қолданып жүрген туынды символын кім енгізген?

  5. Қисыққа жанама жүргізу есебін шығарған кім?

  6. Туындының физикалық мағынасы.

IV. Өзінді өзін жетілдір. ( 8 мин)

Туынды тақырыбы бойынша 3 – топ постер қорғайды.



V. Қорытындылау кезеңі. ( 7 мин)

1)Тест сұрақтары

1. функциясының туындысын табыңыз ...



А) В) С) D) E)

2. Туындыны табыңыз:



A) В) С) D) Е)

3. Туындыны табыңыз:



А) В) С) D) Е)

4. Егер болса,онда мәнін табыңыз.

А) 0,5 B) С) -0,5 D) -1 E) 1

5. функциясы берілген. табыңыз ...



А) В) С) D)

E)



6. функциясы берілген, нүктесіндегі туындыны тап

A) 0 B) 4 C) 2 D) 1 E) –1



2)Бағалау.Рефлексия

Өзі бағасын шығарады, бүгінгі сабақ бойынша рефлексия жазады

Бағалау парағы

Фамилиясы:

Тапсырмалар

Бағалау критерийлері

Ұпайлар саны

Оқушы бағасы

Мұғалім бағасы

1.Талдау сұрақтары


1. Сұраққа жауап бермеген

2. Сұраққа жартылай жауап берген

3. Сұраққа толық жауап берген


0 ұпай

1 ұпай


2 ұпай







2. «Ой қозғау» ойыны

  1. Есеп шығарылмаған

  2. Жартылай шығарылған

  3. Толық шығарылған

0 ұпай

1 ұпай


2 ұпай







3. Өткен тақырыпта,постер қорғау

1) Тақырып жартылай ашылған

2) Әдемі көркемделген

3) Толық ашылған, әдемі көркемделген


1 ұпай
2 ұпай

4 ұпай








4. Тест шешу

Дұрыс жауап

1 ұпай







Бағалау мониторингі: 26 ұпай-36 ұпай -«3»

37 ұпай-44 ұпай- «4»



45 ұпай- 52 ұпай –«5»



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет