Р.Мырзашев атындағы №76 негізгі орта мектеп Тажиева Гүлшат бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:Әнші Әміре.
Сабақтың мақсаты: Негізгі идеяны ұғындыру.
Білімділік: Әміре Қашаубаевтың өмір жолымен таныстыру.Негізгі
Ойды,идеяны ұғындыру,оқушлардың ой өрісін дамыту,
Сөздік қорын байыту,пәнге деген қызығушылығын арттыру, өзіндік ой пікірін айтуға дағдыландыру.
Дамытушылық:Оқушылардың ой- өрістері мен сөйлесу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік:Әсемдікке, өнерге қызықтыру және өнерадамдарына деген сүйіспеншілігін арттыру, оларды құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгеру
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап,түсіндірмелі
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сөзжұмбақ,
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі
1.Психологиялық дайындық.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз
Сәлем бердік Сіздерге
Құрметпенен Біз!
Мұғалім: Ал, балалар біздің туған тіліміз қандай тіл?
Оқушы: Туған тіліміз – Ана тілі
Мұғалім: Ана тілі – ана сүтім,арым менің
Сәлетім – сая бағым, сәнім менің
Аспаным өзіңмен арайланып
Нұрланып атар ылғи таңым менің
дей отырып, құрметті ұстаздар, қонақтар, оқушылар біз
бүгін ана тілі пәнінен ашық сабақ өткелі отырмыз.
«Туған тіл туралы өлең шумақтар оқылады.»
1 оқушы:
Туған тілім- бабам тілім-өз тілім
Туған тілім- ана тілім –өз тілім
Туған тілім-дана тілім-өз тілім
Туған тілім- адам тілім –өз тілім
2 оқушы: Туған тілде сыры терең жаным бар
Туған тілде әнім менің сәнім бар
Туған тілім тіл болудан қалса егер
Жүрегімді сырып- ақ алыңда
2. «Ұшқыр ой.»
Үй тапсырмасын сұрау және бекіту.
Сұрақтарға жауап беру.
1.Құрманғазы мен Дина қай жылы кездесті?
2.Құрманғазы неге налыды, неге қуанды?
3. Динаның Құрманғазы атасының алдында ойнап берген күйі қалай
аталады?
4. Құрманғазы Динаға қандай бата берді?
5. Дина атасына қандай ант берді?
6. Құрманғазы мен Динаның қандай күйлерін білесіңдер?
Жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Жұмбақ шешу
Тоғыз белбеу, қос жібек
Екі мұрын, бір шүмек (Домбыра )
- Балалар домбырада кім ән айтады?
- Әнші
Демек, біз бүгін әнші Әміре Қашаубаев туралы мәлімет аламыз.
3. Жаңа сабақ: Әнші Әміре
Оқулықпен жүмыс
1 Мәтінді мазмұндау
2 Мәтінді тізбектей оқыту
3 Сурет бойынша энгімелеу
Жоспар
1. Халық арасына концерт қою.
2. Клуб есігіндегі қара қүлып.
3. Әнші Әміренің дауысы.
4. Сергітусәті: «Қаражорга»» биі
5. Дэптермен жүмыс: Аспанда ұшып бара жатқан шарларды
ұстап қал.
Берілген сөздерден мақал құрастыру, дәптерге жазу.
1. Өнерлінің цолы - алтын
Өлеңшінің сөзі - алтын
2. Саусагы үзын - биші болар
Қүлагы үзын - күйші болар
6. Ән «Балхадиша» тыңдау
- Балалар сендер орындалған эннен қандай эсер алдыңдар^
жан дүниелеріңді, сезімдеріңді тебіренте алдыма?
,' ,-Солкезде Әмірені мемлекет қайраткері Луначарский:
«Қазақ даласының бұлбұлы» деп атаған. Қазіргі кезде
қазақтың бұлбұлы атанған әншілерді білесіңдер ме?
- Роза Багланова, Бибігүл Төлегенова, Роза Рымбаева.
Сематикалық карта
7.Эссе жазу: «Егер мен энші болсам». Балалар өз армандарын жазады.
8. Сабақты қортындылау: Сабақ үнады ма?
Өнер адамдарыныңаты-жөні
|
Ақын
жазушы
|
Ақын
айтыскер
|
Дәстүрлі
әнші
|
Эстрада
әнші
|
Роза Рымбаева
|
|
|
|
|
Фариза Оңғарсынова
|
|
|
|
|
Қайрат Нүртас
|
|
|
|
|
Қайрат Байбосынов
|
|
|
|
|
Айнұр Тұрсынбаева
|
|
|
|
|
Сара Тоқтамысова
|
|
|
|
|
Жандарбек Бұлғақов
|
|
|
|
|
Ыбырай Алтынсарин
|
|
|
|
|
Бекболат Тілеуханов
|
|
|
|
|
ҚадырМырза Әли
|
|
|
|
|
1 Әнді Әміре қалай айтады?
2 Әміренің энін халық қалай тыңдайды?
3 Әміре қай қалада эн салған?
9: Бағалау: Оқушыларды мадақтау жэне мақтау.
10. Үйге тапсырма: Әнші Әміре
Достарыңызбен бөлісу: |