Сабақтың түрлері: тренинг сабақ Сабақтың әдісі: топтпау,жұптық. көрнекілік,пікірталас Техникалық құрал: магнитафон,таспа



Дата26.08.2017
өлшемі32,62 Kb.
#29375
түріСабақ
Тақырыбы: Адам және табиғат

Мақсаты: а) балаларлың табиғат туралы түсінігін анықтау,табиғаттың адам өмірі үшін қажеттінің бәрін беретінін, сондықтан табиғатты сүю оны қорғау керектігін өздері бақылай отырып,қорытынды шығару.

ә) адамның жақсы,жаман, білімді,тәртіпті,ақылды болып кездесетіні, өз пікірлерін,шешімін қабылджауына,салыстыруға үйрету.

б)жеке,топпен,жұппен қалай,қайтіп жұмыс істейтіндерін зерттеп бақылау

Сабақтың түрлері: тренинг сабақ

Сабақтың әдісі: топтпау,жұптық.көрнекілік,пікірталас

Техникалық құрал: магнитафон,таспа

Көрнекіліктер: табиғат суреті,қиықшалар,өлең

Сабақтың барысы

Iұйымдастыру кезені

Сәлемдесу

Топтпрға бөлу

Оқушыларға ақ парақ қағазы таратылып жұмыс барысында,қажет болған кезде пайдаланатындарын ескерту.

II жаңа сабақ

Бүгінгі сабағымыз тренинг түрінде өтеді.Тренинг сабақтың мақсаты сендерді

Ұйымшылдыққа топтасып жұмыс істеуге баулып,ойларыңды ашық айтуға дағыдыландыру.Алдымен ережесі мен танысайық.

1 тыныштық сақтау

2Бір –бірін тындау

3 қол соғу

4 Ойын ашық айту

Тақтадағы суреттен жылдың қай мезгілін көріп турмыз?

-Жаз мезгілі

О:-Ол адам қолымен жасалады

М:- Адам дегеніміз кім?

О:- Ол тірі табиғат,қозғалады,сөйлейді,еңбек етеді.

М:-жануарлар,құстарда осындай әркекр жасайдығ,олардың айырмашылығы қандай?

О;-Адам оқып білім алады,миымен ойлайды.Адам 2 аяақт,жануар 4 аяақты.құс ұшады,адам өздігінен ұша алмайды

М;-жаңа адам білім алады дедіңдер,білімді қайдан алуға болады?

М-К-И-У.т.б

Ж;-Ұстаз,дәрігер,ғарышкер,шахтёр.т.б

6:жұптық жұмыс

Кім не істеді?

Екі бөлінген кеспе қағазды таратып,жұптарын тауып,берілген сойлемді дауыстап оқу керек екенін ескерту

7:салыстыру жұмысы

Тақтаға жақсы және жаман баланы бейнелитін сюжетті суреттер ілінеді.

Әр сурет сурет жайлы балалар өз пікірін ортаға салады.

М:-жаман адам қайдан пайда болады?

Ж:-оқымаған,тәртіпсіз,ата-анасын,мұғалімдерді тындамаған жалқау,еріншек балалардан шығады.

М:-олар не бүдіруі мүкін.

Ж:-олар ұрлық жасайды,жазықсыз адам ренжітеді

М:-ондай адам табиғатты жақсы көруі мүмкін бе?

Ж:- жоқ,оладыештеңе қызықтырмайды.

М;-олай болса,осы сөзімізге дәлел мына бір табиғаттан келген хатты оқыйық.

Құтметті сынып оқушылары

Белгісіз топ орман қарағайларын кесіп ұрлаған,қылмыс белгілері қалған. Орман тұрғындары қобалжуда,сіздерді орманымызды қорғауға шақырамыз.

1Шғымды талджау

2 Жауап хат жазу

-Оны қайдан байқадындар?

-Ашық аспан мен жердегі шөптердің жасыл екендігінен.

-Аспан мен жерді не деп атаймыз?

-Табиғат

-Ендеше,балалар,менің жұмысыма сендер көмектеседі деген үміттемін.

М:-Жазда барып өзен жағасына бөгелдім.кім айтады,мен ол жерде не көрдім

Ж:-Тау,өзен,ағаш,құс,гүл(айтқан сөздеріне байланысты плпкатқа суркттерді жабыстыру)

М:- жазда тауға өрмелеп,

Шаршап талай бөгелдім

Жан-жағыма мен кент,

Қарап едім не көрдім?

Ж:күн,бұлт,жануарлар,тас(тағы да жабыстыру)

М; -Табиғаттың қай түрін көріп отырсындар?

-Тірі табиғат,өлі табиғат.

3 Доппен жұмыс Допты әр балаға лақтырып,тірі табиғат десем тіріні,өлі табиғат десем өліні атау керек

М;Тірі табиғатпен өлі табиғатты салыстыра отырып венн диограмасын толтырамыз

I топ Тірі табиғатқа тән қасиеттер

II топ Өлі табиғатқа тән қасиеттер

III топ Тірі мен өлі табиғат ұқсастығы

4 Тест жұмысы

Тамсырманың орындалу тәртібі

1 Қажет сөждерді сызықпен белгілеуді ескерту

2Топ ішінін біреуі жауап беру

3 Топ жұмысына сәтті орындалғанын айтып қателескен жері болса басқа топпен ақылдасуын қалыптастыру.

III Қорытынды

-Балалар,өлі табиғаттан адамға су,баспана қажет.Баспанада өлі табиғат қой.

-жоқ,ол табиғат емес

М:- неге табиғат емес

О:-ол зат



М:- оның зат екенін қайдан білдіндер

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет