Сынып: 11 а Тақырып: Жер шоқтығы-Көкшетау Сілтеме



Дата25.12.2016
өлшемі116,5 Kb.
#4654
Сынып: 11 а

Тақырып: Жер шоқтығы-Көкшетау

Сілтеме: Қазақ тілі. 11 сынып, Авторы: Т.М.Артықова, Г.Ермекбаева Алматы «Атамұра» баспасы 2015 ж

Мақсат: Бұрын алған ақпаратты еске түсіре отырып,дос,достық құндылығы туралы білімдерін кеңейту,тақырып бойынша өзара әңгімелесуге, әңгімелеу барысында өз ойын жеткізе білуге үйрену.Сабақта алған жаңа ақпаратты өмірде қолдана алуға бейімдеу. Жеке, жұппен, топта жұмыс істеуге дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже:Тақырып бойынша ұсынылған ақпараттан негізгі ойды іріктей алады.Алған ақпаратты сабақ барысында қолдана алады.Диалог,монолог арқылы өз ойын жетік жеткізе алады.

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ

Құрал-жабдықтар:Интербелсенді тақта,флиппчарт,маркер,қима қағаздар.


Кезең

Әдіс-тәсілдер

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Күтілетін нәтиже

Модуль

1.Псих-лық ахуал

«Ұшақ ұшыру»

1 мин

Оқушыларды қадағалау

Оқушылар ұшақ жасап,ұшақтарын ұшырады да,бір-біріне жақсы тілектерін жазады.




Жаңа тәсілдер

(Диалогтік оқыту)



Жас ерекшелік

теріне сәйкес

Топқа бөлу




1 мин

Түрлі-түсті қағаздар бойынша топқа бөлемін

Екі түрлі қағаздар бойынша оқушылар топқа бөлінеді







ІІ Үй тапсырмасын тексеру




3 мин

Қарағанды қаласы туралы монолог( Қарағанды қаласы,қаланың қысқаша тарихы,мәдени орындар.Бағалау критерийлері:

1.10-12 сөйлем – 5 ұпай



8-9 сөйлем – 4 ұпай

7-8 сөйлем – 3 ұпай

2. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс

5 ұпай

3.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген – 4 ұпай


Оқушылар монологтарын айтады.







Бағалау




1 мин




Спикерге сөйлейді







ІІІ Қызығушылықты ояту

АКТ

«Ой қозғау»



3 мин

Көкшетау қаласының суретін көрсету. «Көкшетау» атты өлеңді оқу.С.Сейфуллин

Арқаның кербез сұлу Көкшетауы 
Дамылсыз сұлу бетін жуған жауын. 
Жан-жақтан ертелі кеш бұлттар келіп, 
Жүреді біліп кетіп есен-сауын. 
Сексен көл Көкшетаудың саясында. 
Әрқайсы алтын кесе аясында,
Ауасы дертке дауа, жұпар иісі―
Көкірек қанша жұтса, тоясың ба?
Ырғалған көкке бойлап қарағайы,
Қасында көк желекті аппақ қайың.
Жібектей желмен шарпып төңіректі 
Балқытып мыс қылады иіс майы.

Сұрақтар қою.1.Сарыарқа Қазақстанның қай бөліктерін қамтиды?2.Сарыарқа жеріне қандай облыстар кіреді?3.Осы презентация не үшін көрсетілді? Қалай ойлайсыңдар?



Бейнематериалды көру арқылы сұрақтарға жауап береді.Өлеңді тыңдап,өлеңнің негізгі ойы неде жатқанын айтады.Сабақ тақырыбын болжайды,

Мақсатын болжап айтады.



Өлеңнің мазмұнын түсінеді. Сабақтың тақырыбын болжай алады

АКТ

СТО


(диалогтік)


Жаңа сабаққа көшу

(білу,түсіну)



ЖИГСО әдісі

Мәтінмен жұмыс




7 мин

Мәтін оқулықтың 59б. «Жер шоқтыгы-Көкшетау

Спикер,хатшы,бақылаушы,барлаушы



1.Мәтінді мұқият оқиды

2.Мәтіннің негізгі ойын түсінеді

3.Мәтіннің мазмұнын ашады


М әтіннің мазмұнымен танысады.Бір-біріне түсіндіреді.




1 тапсырма

Қолдану,талдау



Жеке,жұппен,топпен

10 мин

Бақылайды

1 Постерге .мәтіннің мазмұнын ашатын суреттер салады , сөз тіркестерін жазады. Топтан спикер шығып қорғайды.

Мәтіннің негізгі ойын түсіне біледі,керекті апқаратты сұрыптап қолдана біледі.

Талантты және дарынды. Көшбасшылық пен басқару.Жас ерекшеліктеріне сай

Бағалау.

«Екі жұлдыз,бір тілек»

1мин




Жұмыстың екі ұнамды жағы және бір ұсыныс







Сергіту сәті

«»

2 мин













Бағалау.

«Бас бармақ» әдісі
















2- тапсырма


Деңгейлік тапсырмалар


5 мин

Әр топқа тапсырмалар таратамын.

ІІІд 1.Мәтіннен етістіктерді теріп жазып,мағынасына қарай ажырату

Бағалау критерийлері:1.Әр терген етістік 1ұпай.2.мағынасына қарай ажырату бір етістік1 ұпай

8ұпай-«5»;7ұпай-«4»;5 ұпай «3»

ІІд.Берілген етістікті келер шақ түрлеріне қойып сөйлем болашақ сәулетшілер құраңдар. (ұлы дала, әлемді мойындату

Орналасу,тұрғызылу,ашылу



Б.к.ш.

М.к.ш.

А.о.ш.










Бағалау критерийлері:

1.3 сөйлем құрделі сөйлем3 ұпай



2. 2 жай сөйлем – 1 ұпай

3. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс - 5 ұпай

4.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген – 4 ұпай

А)Тақырыпқа қатысты әңгімелерді түсіне алады В)тақырып бойынша жазу, сөйлей алады.С)қалалар туралы әңгіме айту, баяндайалады



АТақырыпқа қатысты әңгімелерді түсіне алады
В тақырып бойынша жазу, сөйлей алады
С қалалар туралы әңгіме айту, баяндай алады

Сурет бойынша диалог құрастыра біледі. Тірек сызба арқылы өз ойын жеткізуге дағдыланады

Жас ерекшеліктеріне сай

Жаңа әдіс-тәсілдер

(диалогтік)

Дарынды және талантты.



Бағалау.

Ламинат әдісі арқылы

1мин.



Не ұнады,не нәрсені жақсарту керек,маған ұнады,бірақ келесі жолы .....сияқты комментарийларын айтады.

.

Жаңа әдіс-тәсіл

3- тапсырма

Диспут



Көкшетау қала тұрғындарына туризмнің дамуының пайдасы мен зияны.

Оқушылар диспутқа түседі,әркім өз пікірін айтып дәлелдейді.

Зер.әңгімені түсініп,негізгі ойын аша білуге дағдыланады.

АКТ

Бағалау

Смайликтер арқылы

1мин









ІҮ Сабақты қорытындылау

(жинақтау)





5мин

1.Ақмола облысының әкімшілік орталығы қай таудың бөктерінде орналасқан?

2.Сендердің ойыңызша қаланы немен байланыстырып «Көкшетау» деп атаған?

3. Қаланың тарихы мен бүгінгі көрнекті орындар туралы не айта аласыздар?


Оқушылар сұрақтарды талдап,талқылап бір шешімге келіп жауап береді. Жауап беру барысында оқушылар диалогқа түседі,әркім өз пікірін айтып дәлелдейді.

салған білімдерін жинақтап жүйелейді.

Дарынды және талантты

Жас ерекшеліктеріне сай



Бағалау

Критерий бойынша

1мин

Бағалау критерийлерін таратамын

Бір-бірін бағалайды.





Ү.Үйге тапсырма;



1 мин



61б.5т.диалогті жалғастыр

1.6-7 реплика








СТО

ҮІ Рефлексия

Кері байланыс


2 мин

Кері байланыс парақтарын таратамын.

Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды

Топтағы өзін-өзі бағалау парағы

Оқушының аты-жөні__________________________________

Мен ауызша жұмыс жасадым

Иә жоқ

Мен барлық жазбаша жұмыстарды орындадымИә жоқ


Мен барлық жұмыстарға белсенді қатыстым 5 4 3 2 1
Топты ............. жұмысын атқардымспикер

таймкиппер

бақылаушы

Топтағы өз жұмысымды . 5 4 3 2 1



Сабақта жақсы меңгерген және қиындыққа түскен кезеңдерді анықтай алады.


мақал-мәтелдер

нақыл сөздер

кенді аймақтар пікірлесім

Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды

Топтағы өзін-өзі бағалау парағы

Оқушының аты-жөні__________________________________

Мен ауызша жұмыс жасадым

Иә жоқ

Мен барлық жазбаша жұмыстарды орындадымИә жоқ


Мен барлық жұмыстарға белсенді қатыстым 5 4 3 2 1
Топты ............. жұмысын атқардымспикер

таймкиппер

бақылаушы

Топтағы өз жұмысымды . 5 4 3 2 1



Арқаның кербез сұлу Көкшетауы 
Дамылсыз сұлу бетін жуған жауын. 
Жан-жақтан ертелі кеш бұлттар келіп, 
Жүреді біліп кетіп есен-сауын. 
Сексен көл Көкшетаудың саясында. 
Әрқайсы алтын кесе аясында,
Ауасы дертке дауа, жұпар иісі―
Көкірек қанша жұтса, тоясың ба?
Ырғалған көкке бойлап қарағайы,
Қасында көк желекті аппақ қайың.
Жібектей желмен шарпып төңіректі 
Балқытып мыс қылады иіс майы.

Бағалау критерийлері:

1.10-12 сөйлем5 ұпай

8-9 сөйлем – 4 ұпай

7-8 сөйлем – 3 ұпай

2. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс - 5 ұпай

3.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген – 4 ұпай

Берілген етістікті келер шақ түрлеріне қойып сөйлем құраңдар

Орналасу,тұрғызылу,ашылу



Б.к.ш.

М.к.ш.

А.о.ш.





























Бағалау критерийлері:

1.3 сөйлем құрделі сөйлем3 ұпай



2. 2 жай сөйлем – 1 ұпай

3. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс - 5 ұпай

4.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген – 4 ұпай

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет