Сынып:11
Тақырып; «Алматы қаласы»
Сілтеме: Қазақ тілі. 11 сынып, Авторы: Т.М.Артықова, Г.Ермекбаева Алматы «Атамұра» баспасы 2015 ж
Мақсат; Бұрын алған ақпаратты еске түсіре отырып,дос,достық құндылығы туралы білімдерін кеңейту,тақырып бойынша өзара әңгімелесуге,.әңгімелеу барысында өз ойын жеткізе білуге үйрену.Сабақта алған жаңа ақпаратты өмірде қолдана алуға бейімдеу.Жеке,жұппен,топта жұмыс істеуге дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже; Тақырып бойынша ұсынылған ақпараттан негізг3 ойды іріктей алады.Алған ақпаратты сабақ барысында қолдана алады.Диалог,монолог арқылы өз ойын жетік жеткізе алады.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Құрал-жабдықтар;Интербелсенді тақта,флипчарт,маркер,қима қағаздар.
Кезең
|
Әдіс-тәсілдер
|
Уақыт
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Күтілетін нәтиже
|
Модуль
|
Псих-лық ахуал
|
«Тілегіңді жалғастыр»
|
2 мин
|
А-4 қағаздарын таратамын
|
Оқушылар тілек жазып сынып ішіндегі оқушыларға лақтырады,сол оқушы тілекті жалғастырып жазады да тағы лақтырады, соңында қолдарында қалған тілек қағаздарын ашып оқиды. Бір-біріне ризашылығын білдіреді.
|
|
Жаңа тәсілдер
(диалогтік)
Жас ерекшеліктеріне сай
|
Үй тапсырмасын текеру
|
Тест:
|
5 мин
|
Тест тарату
|
Етістіктің шақтары бойынша өткенді қайталау.
|
Тест орындау . өзара тексеру
|
|
Бағалау
|
Смайликтер арқылы бағалау
|
|
|
|
|
|
Топқа бөліну
|
«Мозайка»әдісі
|
1 мин
|
Оқушыларды үш топқа бөлемін
|
Оқушылар бөлініп отырады
|
|
|
ІІ Қызығушылықты ояту.
|
Презентация
|
2 мин
|
|
«Алматы қаласыі»атты презентацияны көреді.
|
|
|
ІІІ Жаңа сабаққа көшу (білу,түсіну
|
Жеке,жұптық,топтық
|
3 мин
|
-Балалар,презентациядан нені байқадыңдар?
Бұл қандай қала?
-Калай ойлайсыңдар,Алматы қандай қала?
-Алматы қаласының біздің тарихта орны қандай?
Алматы қаласы туралы не білесіңдер?
Не білгілерін келеді?
|
Интербелсенді тақтадан презентацияны қарап,сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын болжайды.
|
Презентацияда көргендерін ауызекі сөйлеу тілі арқылы жеткізе алады.
|
АКТ
Сын тұрғысынан ойлау
Жаңа тәсіл
(диалогтік)
|
Бағалау
|
Смайликтер
|
|
Тақырыпқа шығу
|
|
|
Формативті бағалау
|
1-тапсырма
(Қолдану,талдау)
|
Жағдаят
|
15 мин
|
Топтарға « Алматы қаласына келген қонақ»атты тақырып бойынша мәтін таратамын. Берілген мәтін бойынша жағдаят жасайды
|
Рөлдік ойын.
|
Мәтіннің мазмұнымен танысады.Бір-біріне түсіндіреді.Ойларын жинақтайды.Кейіпкерлер рөлін ашады.Жағдаяттың идеясын ашады.
|
Дарынды және талантты
Жас ерекшеліктеріне сай
СТО
Көшбасшылық жәнебасқар
|
Бағалау
|
«қолпаштау»
|
|
|
|
|
|
Сергіту сәті.
|
«көзге арналған жаттығулар»
|
|
Қимылдарды қайталау
|
Қимылдарды қайталау
|
|
АКТ
|
Деңгейлік тапсырмалар
|
|
|
А;Б;С деңгейлі тапсырмаларды таратамын
|
АТақырыпқа қатысты әңгімелерді түсіне алады
В тақырып бойынша жазу, сөйлей алады
Сқалалар туралы әңгіме айту, баяндай алады
|
АТақырыпқа қатысты әңгімелерді түсіне алады
В тақырып бойынша жазу, сөйлей алады
Сқалалар туралы әңгіме айту, баяндай алады
|
Дарынды және талантты. СТО
Жас ерекшеліктеріне сай
Жаңа әдіс-тәсіл(диалогтік)
|
Бағалу
|
Критерий бойынша
|
|
Әр топ критерий бойынша бір-бірін бағалайды
|
Бір-бірін бағалау
|
|
|
ІҮ Сабақты қорытындылау
(жинақтау)
|
Синквейн әдісі
|
|
Алматы қаласы туралы 5 жол өлең шығару
|
Зат есім
Екі сын есім
Үш етістік
Зат есімге синоним
Ассоциация,бір сөйлем
|
Сабақта алған білімдерін жүйелеп пысықтайды.
|
|
Бағалау
|
Ламинат жасау арқылы
|
|
|
Бір позитивті жақтан,екінші нені жақсарту керек,үшінші маған ұнады,келесі жолы.......
|
|
|
Ү:Үй тапсырмасы
|
|
|
|
1 «Алматы-әсем қала»атты презентация дайындап келу, «Алматыға саяхат жасау-арманым» атты әңгіме жазу.
|
|
|
ҮІ. Рефлексия
|
«Шеңбер» әдісі
Кері байланыс
|
2 мин
|
|
|
.
|
|
Алматы қаласы
Алматы - мәдениет пен өнердің орталығы. Ол өте әдемі және үлкен қала. Алматыда Үлкен Алматы және Кіші Алматы өзендері бар. «Медеу» мұз айдыны Алматыға жақын. Қалада сәулет өнерінің тамаша ескерткіштері болып саналатын Опера және Балет театрының үйі, Республика сарайы, М.Әуезов атындағы театр, орталық мұражай, Ғылым академиясының бас ғимараты бар.
Қалада жүзге жуық оқу орындары, ондаған театрлар, концерттік кинозалдар бар. Бес жүздей мейрамханалар мен кафелер қала халқы мен қонақтарға қызмет етеді. Алматы қаласында ықшамуадандар жеткілікті. Республика тәуелсіздігінің белгісі - ТАлтын адамның мүсіні алыстан көз тартады.
Диалогты пайдаланып, рөлдік ойын арқылы кейіпкерлер рөлін ашу
-Алматы қаласы қай кезде еліміздің астанасы болды?
-1929 жылы астана болды.
-Алматы қаласы бұрын қалай аталған?
-Верный қаласы болды.
-Алматы қандай қала?
-Ол – өте әдемі қала, мәдениет пен өнердің орталығы.
-Медеу мұз айдыны қалаға жақын ба?
-Жоқ, біраз жол жүру керек. Қаланың сыртында орналасқан.
-Алматыда тағы нелер бар?
-Алматыда Республика сарайы, театр, мұражайлар, ұлттық кітапхана секілді ғимараттар бар.
-Көшелерде нелер жүріп жатыр?
-Алматы көшелерінде көлік жеткілікті, троллейбустар, машиналар, автобустар жүріп жатыр.
-Бұл Алматының орталығы ма? Бұл қай көше?
-Жамбыл көшесі, сізге қай жер керек еді?
-Мен Абай даңғылындағы Ұлттық кітапханаға келіп едім.
-Жарайды, онда жақын жердегіаялдамадан жетінші толлейбусқа отырыңыз, ұлттық кітапхананың алдынан түсесіз.
-Рақмет, сау болыңыз!
Сөздік
Өнер-искусство
Мәдениет-культура
Жуық-около
Ықшамаудан -микрорайон
Мұз айдыны-ледовый каток
Ескерткіштер-памятники
Ғимарат-здание
Мейрамхана-ресторан
Мүсін-статуя
Көз тартады-притягивает взгляды
Сөздік жұмысы:
Әр сөзбен сөз тіркес құрастыр (3 балл)
Әр сөзбен сөйлем құрастыр (5 балл)
Деңгейлік тапсырмалар:
ІІІ деңгей (3 балл)
Сөйлемдерді толықтырыңдар:
Алматы – (ненің?) орталығы.
Алматыда (нелер?) бар.
Медеу мұз айдыны (қайда?) жақын.
Алматы қаласында (нелер?) жеткілікті.
Сөйлемдердегі көп нүктенің орнына керекті септікжалғауларын жазыңдар.
Қала... опера және балет театры... үйі бар.
Алматы... ықшамаудандары көрікті.
Республика тәуелсіздігі... белгісі – Алтын адам... мүсіні алыстан көз тартады.
ІІ деңгей (4 балл)
Сөздерден сөйлемдер құраңдар:
Үлкен, қала,және, Алматы, Қаласы, әдемі.
Көп, бар, үйлер, қаласында, Алматы, қабатты.
І деңгей (5 балл)
Шағын шығарма:
«Алматы-бас қала, Астана-жас қала.»
Маршруттық парақ:
ФИО
Тапсырмалар түрлері
|
Тапсырма үшін ұрай
|
Оқушының алған ұпайы
|
Үй тапсырма: тест
|
10 балл
|
|
Топтық жұмыс: рөлдік ойын
|
5 ұпай
|
|
Сөздік жұмысы: сөз тіркес құрастыру
|
3 балл
|
|
Сөздік жұмысы: сөз тіркес құрастыру
|
5 балл
|
|
ІІІ деңгей
|
3 ұпай
|
|
ІІ деңгей
|
4 ұпай
|
|
І деңгей
|
5 ұпай
|
|
Синквейн:
зат есім
Екі сын есім
Үш етістік
Зат есімге синоним
Ассоциация, бір сөйлем.
|
5 ұпай
|
|
|
35-39 ұпай «5»
|
|
|
30-34 ұпай «4»
15-29 ұпай «3»
|
|
|
0-14 ұпай «2»
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |