Сіздердің назарларыңызға Жаңашаруа қазақ орта мектебінің



Дата22.08.2017
өлшемі30,97 Kb.
#24519
  • Жаңашаруа қазақ орта мектебінің
  • 8 "а" сыныбында өтілген
  • Заттың агрегаттық күйлері.
  • Қатты денелердің балқуы және қатаюы.
  • Балқу және қатаю температуралары тақырыбын ұсынып отырмын
  • Сабақтың жүрісі
  • ІІІ. "Мағынаны тану" станциясы
  • ІІ. "Білім" станциясы
  • І. Ұйымдастыру
  • ІҮ. "Тәжірибелер" станциясы
  • ҮІ. "Тексерушілер" станциясы
  • Ү. "Тұжырымдама" станциясы
  • ҮІІ. "Ашылмаған құпиялар" станциясы
  • ҮІІІ. Қорытынды
  • ІХ. Үйге тапсырма
  • Оқушылармен амандасу
  • оқушыларды тексеру
  • Үйге берілген тақырыптар
  • бойынша тест алу
  • Жаңа тақырыпты түсіндіру
  • Әр топтың тексерушілері кубикті
  • лақтырып, сәйкес келген есепті шығару
  • Физикалық сұрақтарға жауап беру
  • Жаңа сабақты бекітуге
  • арналған сөзжұмбақ шешу
  • 13 тақырып, “ұқсастық пен даралық”
  • “Insert” Кесте толтыру
  • Сабақтың тақырыбы
  • Заттың агрегаттық күйлері.
  • Қатты денелердің балқуы және қатаюы.
  • Балқу және қатаю температуралары.
  • Мақсаты:
  • дамытушылығы:
  • Оқушыларды табиғаттағы
  • заттардың
  • үш күйімен таныстырып, бір-бірінен
  • айырмашылығын ажырата білуге үйрету.
  • Оқушыларды заттың үш күйі-газ,
  • сұйық, қатты дене
  • болатындығымен таныстыру
  • білімділігі:
  • тәрбиелігі:
  • Алған білімді бекітуде қолдана білуі
  • оқушылардың пәнге деген
  • қызығушылықтарын
  • арттыру. Логикалық ойлау
  • қабілеттерін дамыту
  • Оқушыларды сақтыққа,
  • ұқыптылыққа, жинақылыққа
  • шапшаңдыққа тәрбиелеу
  • Сабақтың әдісі
  • Топтық оқыту, тірек –сызба,
  • “кубизм”, СТО (insert),
  • “ Балық аулау” ойыны
  • Сабақтың түрі
  • Жаңа сабақты меңгерту
  • Сабақтың көрнекілігі
  • Қатынас ыдыстар,
  • парафин, шақпақ қант,
  • мұз, спирт шам, мензурка,
  • термометр, штатив,су, кәрлен табақша.
  • интерактивті тақта,
  • “2030 жылға сапар” ойыны
  • Сабақтың жүрісі
  • Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев өзінің жолдауында
  • “Болашақ 2030 жылдың жастары- бүгінгі мектеп партасында отырған
  • оқушылар” деген болатын. 2030 жылдың жастары білімді
  • ұшқыр ойлы, таудай талапты,
  • ақпараттық технологиялармен жұмыс жасай
  • білетін, жігерлі мақсатты, алғыр болуы керек.
  • Сондықтан біз бүгінгі сабағымызды
  • “2030 жылға сапар” ойыны түрінде өткіземіз.
  • 2030 жылға жетуіміз үшін біз әр түрлі станциялардан өтуіміз керек.
  • Сынып топтық оқыту жүйесі бойынша
  • “алғырлар”, “ тапқырлар” , “ойшылдар” болып
  • үш топқа бөлінеді. Үш топта үш тексеруші болады.
  • Олар топтағы жауап берген оқушыларды
  • бағалау парағына белгілеп отырады. Егер біз станциялардан өз
  • білімділігімізді көрсетіп жүріп өтсек, онда біздің
  • 2030 жылға деген алға қойған мақсатымыздың орындалғаны деп білеміз.
  • Сөйтіп біз алғашқы станциядан қозғаламыз.
  • Сабақ кезінде
  • Үй тапсырмасын сұрау
  • "Білім" станциясы
  • 1. Массалары бірдей салқын және ыстық су бірдей молекулалардан тұрады. Олардың ішкі
  • энергиялары бірдей бола ма?
  • А) салқын судың ішкі энергиясы көп;
  • ә) ыстық судың ішкі энергиясы көп;
  • б) екеуінің энергиялары бірдей;
  • в) ыстық судың ішкі энергиясы, салқын судың ішкі энергиясынан аздап төмен;
  • 2. Массасы m денеге біршама жылу бергенде дененің агрегаттық күйі өзгермейді. Осы кезде
  • берілген жылу мөлшерін қандай формуламен есептейді?
  • А) Q=q m; ә) Q= cm (t2-t1); б) Q=λm; в) Q=Lm;
  • 3. Метал бұйымды төске салып, балғамен соққанда қызады. Ішкі энергиясы қандай тәсілмен
  • өзгереді?
  • А) сәуле шығару; ә) балқу; б) жылу берілу; в) жұмыс істеу;
  • 4. Күннің энергиясы жерге қандай жолмен беріледі?
  • А) конвекциямен ә) жылу өткізгіштікпен; б) сәуле шығарумен;
  • в) сәуле шығару және жылу өткізгіштікпен
  • 5. Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі...
  • А) Джоуль; ә) Ватт; б) Ньютон; в) градусь;
  • 6. Массасы 20 кг құрғақ ағаш жанған кезде қанша жылу беріледі?
  • (Құрғақ ағаштың меншікті жану жылуы 1*107 Дж/кг)
  • А) 2 · 10-6 Дж; ә) 5· 105 Дж; б) 107 Дж; в) 2· 108 Дж;
  • 7. Отынның меншікті жану жылуын есептейтін формула
  • А) c= cm (t2-t1)/Q ; ә) с= Q/ m (t2-t1); б) q= Q/m; в) m=Q/ct;
  • "Жылу құбылыстары"
  • тарауы бойынша тест
  • 8. Массалары бірдей тас көмір, ағаш, табиғи газ толық жанғанда қайсысы көп жылу береді?
  • А) тас көмір; ә) ағаш көмір; б) табиғи газ; в) үшеуі де бірдей жылу бөледі;
  • 9. Мына жағдайлардың қайсысында ішкі энергия өзгермейді?
  • А) суды шелекпен алып келе жатыр;
  • Ә) суды шелектен шәйнекке құйып жатыр;
  • б) шәйнектегі суды енді отқа қойып қыздырады;
  • В) Шәйнектегі су қайнап жатыр;
  • 10. Мына заттардың қайсысының жылу өткізгіштігі ең жоғары?
  • А) картон; ә) кірпіш; б) темір; в) су;
  • 11. Бакқа құйылған ыстық суды қалайша тезірек суытуға болады?
  • А) бакты мұздың үстіне қойып; ә) бактың үстіне мұз қойып;
  • б) салқын жерге шығарып қойып; в) бактың үстіне қар қойып;
  • 12. Цельсий шкаласы бойынша грдуирленген термометр -25 0С температураны көрсетеді. Кельвин шкаласы бойынша бұл қанша грдусты көрсетеді?
  • А) 248 К; ә) 298 К б) -248 К; в) 273 К;
  • Адам денесін қыздырғыш құрал ретінде 1 кг суды алған дұрыс па?, әлде температурасы дәл сондай 1 кг құмды алған дұрыс па?
  • А) суды, себебі оның меншікті жылусыйымдылығы көп;
  • Ә) құмды себебі оның меншікті жылусыйымдылығы аз, демек тез суиды;
  • Б) қайсысын алса да бәрібір;
  • В) екеуі де қыздырғыш құрал бола алмайды;
  • 14. Егер бір заттың 2 кг-ын 2 0С-қа қыздыруға 1 кДж жылу жұмсалса, осы заттың меншікті жылусыйымдылығы қандай?
  • А) 250 Дж/кг 0С; ә) 300 Дж/кг 0С; б) 500 Дж/кг 0С; в) 260 Дж/кг 0С;
  • 15. 21 г спирт толық жанса, 3 кг суды қанша градусқа қыздыруға болады?
  • А) 20 0С-қа; ә) 35 0С-қа; б) 45 0С-қа; в) 62 0С-қа;
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • Ә
  • Ә
  • б
  • б
  • а
  • в
  • б
  • б
  • а
  • б
  • а
  • а
  • а
  • а
  • б
  • Тест жауаптары
  • "Мағынаны тану" станциясы
  • жаңа сабақ
  • Заттың агрегаттық күйлері.
  • Қатты денелердің балқуы және қатаюы.
  • Балқу және қатаю температуралары.
  • Заттың агрегаттық күйлері
  • Қатты
  • сұйық
  • газ
  • Молекулалары тығыз орналасқан
  • Молекулалары жақын орналасқан
  • "Тәжірибелер" станциясы
  • Оқушылар өздері тәжірибелер жасау
  • арқылы жаңа сабаққа көз жеткізу.
  • №1.тәжірибе:
  • Мензуркадағы судың көлемін
  • өлшеп, қатынас ыдысқа
  • колбаға құю.
  • Оны қайтадан төгіп алмай,
  • абайлып мензуркаға құю.
  • Қорытынды жасау.
  • №2.тәжірибе:
  • Карлен табақшаға су құйып
  • Спиртшамның жалынына
  • ұстап бу шығару.
  • Қорытынды жасау.
  • №3.тәжірибе:
  • оқушылар тұз, секер сияқты
  • қатты денелер
  • пішінін анықтау.
  • Қорытынды жасау.
  • №4.тәжірибе:
  • Парафинді
  • спиртшамның жалынына
  • ұстап балқыту балқу
  • температурасын анықтау.
  • Сұйық күйге айналған парафинді
  • пробиркадағы салқын суға
  • құйып қатыру.Қатаю температурасын
  • анықтау. Қорытынды жасау.
  • Аморфты дененің
  • қатаюын тексеру
  • Сұйықтың көлемі мен
  • Пішінін анықтау
  • Қатты денелердің
  • пішінін анықтау
  • Қатаю температурасын
  • анықтау
  • Парафинді балқыту
  • және қатыру
  • Тәжірибе жасау кезінде
  • "Тұжырымдама" станциясы
  • Activstudio арқылы жұмыс жасау бұл станция теңіздің
  • жағасында орналасқан. Сондықтан теңізден
  • балық аулаймыз. Балықтардың артында физикалық
  • қызықты сұрақтар жасырынған. Сол сұрақтарға жауап береді.
  • Балықтардың ішінде «алтын балық» бар.
  • «Алтын балықты» ұстаған оқушының бағасына 1 ұпай қосылады.
  • Суық күнде жылу
  • батареялары істен
  • шыққанда
  • ондағы суды қандай
  • мақсатпен ағызып
  • тастайды?
  • Жаздыгүні адамдар
  • судан шыққан кезде
  • неге тоңады?
  • Нан неліктен
  • қатып қалады?
  • Мыналардың қайсысында
  • энергия көп жұмсалады?
  • Шойын құмыраны
  • қыздыруға ма?,
  • әлде оған құйылған дәл
  • сондай суды қыздыруға ма?
  • қыстыгүні қандай
  • аяқ киімнен
  • аяқ тез тоңады?
  • Сорпаны неліктен
  • темір қасықтан
  • гөрі ағаш қасықпен
  • ішеміз?
  • "Балық аулау"
  • ойыны кезінде
  • "Тексерушілер" станциясы
  • кубикті лақтыру арқылы сәйкес
  • келген есепті шығару
  • көлемі 1 л бензин толық
  • жанғанда қанша жылу
  • мөлшер бөлініп шығады?
  • Бензиннің меншікті
  • жану жылуы
  • q=4.6*107 Дж/кг,
  • ал =710 кг/м3.
  • Массасы 2 кг суды
  • 20 0С-тан 100 0С-қа
  • жеткізіп қайнату үшін
  • қанша жылу мөлшері қажет?
  • Судың меншікті жылу
  • сыйымдылығы
  • с=4200 Дж/кг ·0С
  • 440 ·107 Дж энергияны
  • алу үшін Қарашығанақта
  • өндірілетін табиғи газдың
  • қандай мөлшерін
  • жағу керек.
  • №1
  • №3
  • №2
  • А
  • М
  • О
  • Р
  • Ф
  • Т
  • Ы
  •  
  • С
  • У
  • Т
  • Е
  • К
  • Д
  • О
  • М
  • Н
  • А
  • Б
  • А
  • Л
  • Қ
  • У
  • Т
  • Е
  • М
  • П
  • Е
  • Р
  • А
  • Т
  • У
  • Р
  • А
  • С
  • Ы
  • Т
  • Е
  • М
  • І
  • Р
  • К
  • А
  • Л
  • О
  • Р
  • И
  • М
  • Е
  • Т
  • Р
  •  
  • Қ
  • А
  • Т
  • А
  • Ю
  •  
  •  
  •  
  •  
  • А
  • Г
  • Р
  • Е
  • Г
  • А
  • Т
  • Т
  • Ы
  • Қ
  • Б
  • А
  • Л
  • Қ
  • У
  • К
  • Р
  • И
  • С
  • Т
  • А
  • Л
  • Д
  • А
  • Н
  • У
  • Г
  • А
  • З
  • Сөзжұмбақ "Температура"
  • "Ашылмаған құпиялар" станциясы
  • 1. Қандай денелерде кристалдық құрылыс болмайды?
  • 2. -259 0С температурада балқитын зат.
  • 3. темірді қандай пеште балқытады?
  • 4.Заттың балқу кезіндегі
  • температурасы?
  • 5. Балқу температурасы 1539 0С болатын зат.
  • 6. Жылуды сипаттайтын лабораториялық
  • жұмыста қолданылатын құрал
  • 8. Заттың қатты, сұйық, газ тәрізді күйі
  • 7. Заттың қатаятын температурасы
  • 9. Заттың қатты күйден сұйық күйге айналу процесі
  • 10. Заттың сұйық күйден
  • атты күйге айналу процесі
  • 11. Заттың агрегадтық күйінің бірі.
  • Сөзжұмбақ шешу кезінде
  • Қорытынды
  • Insert
  • Не білдім?
  • Нені үйрендім?
  • Нені білгім келеді?
  • Үйге тапсырма: 13 тақырып
  • Бағалау
  • "Ұқсастық пен даралық"
  • газ
  • сұйық
  • Қатты
  • ұқсастығы
  • Үй тапсырмасын беру
  • Сабақ аяқталды

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет