Табиева Назгуль Даулетбековна



бет1/4
Дата30.11.2016
өлшемі2,4 Mb.
#2850
  1   2   3   4
Табиева Назгуль Даулетбековна

Алматы облысы, Қаратал ауданы МДШОБ Кәлпе орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімімін.

Білімі жоғары, аталған мектепте 18 жыл ұстаздық қызмет атқарып келемін.1-санатты Қазақстан Республикасы педагог кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдармалары аясында3-деңгей бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқыту курстарын аяқтадым.

Кіріспе


Елімізде болып жатқан саяси,әлеуметтік,экономикалық және басқа да өзгерістер білім беру жүйесіне әсерін тигізіп жатыр. Бұл өзгерістер еліміздің мектептерінде тек жаңа пәндерді енгізіп қана қоймай, сонымен бірге оқыту әдісін өзгертуді де талап етіп отыр.

Егер дәстүрлі оқытуда оқу-тәрбие үрдісінде басыңқы рөл мұғалімде болса, қазір белсенді қызметті оқушы атқарады, оны оқытпайды, ол өзі оқиды.Мұғалім сабақта басқарушылық міндеттер атқарады,оқушыға бағыт-бағдар беріп тұрады.Негізгі көңілді әрбір оқушының жеке мүмкіндіктерін, қызығушылықтарын анықтауға бөледі.

Жеке тұлғаға және нәтижеге бағытталған білім беру жүйесінде көшуде жаңа технология мен озық тәжірибені ұлттық және жалпы адамзаттық құндылық қағидаларымен сабақтастықта зерттеу –бүгінгі күн талабынан туындап отырған педагогика ғылымының міндеттерінің бірі.





Күні

Пәні: Әдебиеттік оқу

Н.







Сабақтың тақырыбы

Н.Ғабдуллин. Батырдың мінезі













Мақсаты

Оқушыларды тақырыптың мәнін ашуға жол сілтеу;

Топтық жұмыста бірлесе отырып жұмыс жасауға үйренеді

Әрбір бала бойында отанын құрметтеу , қадірлеу туралы сезім қалыптасады.Адам еңбегін қадірлеуге , еңбекқорлыққа тәрбиелеу.


Күтілетін нәтижелер

Жаңа сабақ материалын толық меңгереді.Бауыржан Момышұлының мінезі,өмірі туралы мәліметтерді алады.Балалар қате жауап бергені үшін қорықпай, өз ойларын еркін жеткізіп,бір-біріне өзара түсіністікке жетулеріне көмектеседі .Оқушылардың білетін білімін жаңғыртады. Жеке,жұппен,топтық жұмысты үйренеді.

Дерек көздер

Халық ауыз әдебиеті үлгілері

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлу

топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс

постер,зерттеушілік әңгіме


Керекті жабдықтар

Слайд. Суреттер .Сөзжұмбақ шешу

Сабақтың барыс
















Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекет


Уақыты




Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі


Психологиялық дайындық
Топтың ережесін сақтауды естеріне саламын.

Оқушылар психологиялық түрде сабаққа

дайындалып көңілдері көтеріледі.Жақсы тілектерін бір-біріне айтады.

Оқушылар1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді.

Топ ережесін өздері жазып қояды.



3минут




Бағалау парағы үлестіреді

Үй тапсырма

С. Сейфуллин туралы қысқаша мәлімет алу.Біржан өлеңін жатқа сұрау.


Таратпа қағаздарды біріктіреді «Біржан» өлеңін жатқа айтады.

«Даналық ағашы»ойыны стикерге сұрақтар жазылған. Әр топтан шыққан оқушылар




5минут




Смайликтер беру

1. Оқушылар өз бетінше,топта білім ала отырып,

тақырыпты меңгереді. Ақпараттық технологияны

өз деңгейінде пайдалана алады.

2. Логикалық тапсырмаларды орындай отырып,ойлау,қорытынды жасау қабілеті артады.

3.Өткен оқу материалына алған білімін шынайы өмірде қолдана алады. Логикалық тапсырмаларды өмірмен байланыстыруды біледі.


Кіріспе

Жаңа тақырыпты бағыттау

Жаңа сабақ Б.Момышұлы туралы слайдпен таныстыру.



Жұмбақ мақалды табады



3минут


Мақтаулар


Білу

Ой толғаныс:

Миға шабуыл

Бауыржан Момышұлы туралы не білем?

Бауыржаннан басқа қазақтың шыққан Ұлы Отан соғысының қандай батырларын білесіңдер?


Оқушылар өз білгендерін ортаға салады.



4минут

ынталандыру

Негізгі бөлім


Топтастыру



Батыр





Оқулықпен жұмыс

Ұжымдық тапсырма:

Мәтінді түсініп оқу



Топтастырып жазады.

Мәтінді түсініп оқиды.



7минут

Формативті бағалау

Түсіну және қолдану




Мәтінді бөлікке бөліп

Постер тарату.


Топтар бірлесе талқылап, жауап береді.

Сұрақтар мен тапсырмалар орындайды

Әркім өз ойларын еркін білдіруіне мүмкіндік жасайды.

Сергіту сәтін орындайды.


8минут

Смайликтер беру




Талдау

Шығармашылық тапсырма:

1-топ: Бауыржан туралы әңгіме құрастырып, жаз

2-топ: Осы нақыл сөздердегі жеке сөздерді пайдаланып, Бауыржан Момышұлын сипатта.

3-топ: Осы әңгіме бойынша сурет салыңдар.

4-топ: 1 шумақ өлең құрастырып жаз

Әр топ өзіне берілген тапсырмаларды бірлесе орындайды.

Уақытты тиімді пайдаланады

Бір-бірін тыңдайды.

Өз пікірлерін білдіреді.

Постер қорғаған кезде басқа топтар мұқият тыңдайды.

Уақытты тиімді пайдалануға дағдылану


9минут




Топтар бірін-бірі бағалайды.

Бекіту

Момышұлы кім?Қандай өсиетін білесіңдер?

Мәтінді рольге бөліп орындайды

3минут







Рефлексия

Балдық бағалау жүйесімен бағаланады

Жинаған ұпайларын санап ,өздері бағаларын анықтап отырады










Үйге тап сырма беру

Бағалау


Оқулықтан «Батырдың мінезі » мәтінін түсініп оқып келу

Ауыл ардагерлерінің , аталарының суретін жинап келу



Мәтінді оқып келеді

Деректер жинайды



3минут






Күтілетін нәтиже

1. Оқушылар өз бетінше,топта білім ала отырып,

тақырыпты меңгереді. Ақпараттық технологияны

өз деңгейінде пайдалана алады.

2. Логикалық тапсырмаларды орындай отырып,ойлау,қорытынды жасау қабілеті артады.

3.Өткен оқу материалына алған білімін шынайы өмірде қолдана алады. Логикалық тапсырмаларды өмірмен байланыстыруды біледі.





2 сынып Әдебиеттік оқу

Сілтемелер'>Сабақтың тақырыбы:

Сәду Машақов «Мәншүк»

Сілтемелер

оқулық «Атамұра» 2014

Жалпы мақсаты

Оқушыларды Мәншүк түралы білімдерін жаңа мағлұматтармен кеңейту.Өлеңді мәнерлеп,қатесіз дұрыс оқуға үйрету.Өлеңнің мазмұнын ашу,талдауға үйрету. Сөздік қорын молайтып,шығармашылық қабілеттерін дамыту.


Негізгі мақсаты

  • Оқушыны өз пікірін айта білуге бағыттау;

  • Топтық,жұптық жұмысқа жұмылдыру;

  • Ынталандыру.

Оқыту нәтижелері

Мәншүк туралы біліп, өлеңін жатқа айта алады.Өлең мазмұнын аша алады, сөздік қорлары молаяды.Шығармашылық жұмыс жасайды.

Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер

«Дана үкі» ойыны

«Инсерт» әдісі

«Ыстық картошка» ойыны



  • ОҮБ

  • АКТ










Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық

дайындық


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Есімдеріне байланысты өз бойындағы жақсы қасиеттерін айту

Үй тапсырмасын сұрау



Бауыржан Момышұлы туралы эссе жазу



Маншук туралы презентация

Күтілетін жауаптар:

Эссе 3-4 бала оқиды




Білу


Инсерт әдісі таныс емес сөздерді түртіп алу

Жаңа тақырыпты өздері игеруге көмектесу.

Тақырып бойынша


Әр топ берілген тапсырмаларды орындайды.


Түсіну

Маншук туралы не білесіңдер?

Жеке жұмыс «Дана үкі»




Оқушылар өздеріне мақсат қоя білуге дағдыланады

Әр топ тапсырмаларды бөлісе отырып орындайды. Бір бірінің пікірін тыңдайды.



Қолдану

Маншүкты сипаттау «6 қалпақ» әдісі

Оқулықтан өз бетімен іздеп тауып жазады.


Сергіту сәті






Талдау

Маншүк туралы 5 жол өлең

Оқулықтан өз бетімен іздейді.

Оқушылар топтасып орындайды. Өз ойларын дәлелдейді.



Жинақтау

«Ыстық картошка» ойыны

Ойларын қорытындылайды.

Бағалау

Табыс критерийлерімен таныстыру. Соңында қорытынды ортақ баға қойылады.

Оқушылар бағалау критерийлерін ескере отырып бағалайды.

Рефлексия


Нені білдім? Не білгім келеді? Не түсініксіз?

«Екі жұлдыз,бір тілек»

Стикерге жазу арқылы көрсетеді.



Үйге тапсырма





Берілген тапсырманы күнделікке жазып алады.






2-сынып әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы:

С.Жиенбаев .Әлия

Сілтемелер

Алматы «Атамұра» 2013

Жалпы мақсаты




Негізгі мақсаты

  • Оқушыны өз пікірін айта білуге бағыттау;

  • Өз бетінше жұмысқа жұмылдыру;

  • Ынталандыру.

Оқыту нәтижелері




Сабақта қолданылған модульдер

  • Диалогтік оқыту

«Сарбаз » ойыны

  • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

«Миға шабуыл» бейнероликтен Роза Рымбаеваның «Әлия» өлеңін тыңдату»

АКТ




Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық

дайындық


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Түрлі-түсті алақан »



Әр елдің амандасуын жүзеге асырады

Үй тапсырмасын сұрау



«Серіппелі сауал» сұрақтар


Күтілетін жауаптар:

Сұрақтар қойып, сұрақтарға жауап береді



Білу




Әр оқушы берілген кестені өз бетінше оқып, талдайды.

Сұрақтарға жауап береді



Түсіну

Екі топқа ортақ тапсырма «Постер құру»




Қолдану

ДЖИГСО әдісі

арқылы түсіндіру.

Жұптық жұмыс.

Әңгіменің мазмұны бойынша өз бетінше оқып,түсіндіру. Алия Модағұлованы сипаттау. смайлик


Оқулықтан өз бетімен іздеп тауып жазады.



Сергіту сәті






Талдау







Жинақтау

Топпен жұмыс «Жұптық сұрақ-жауап» әдісі


Ойларын қорытындылайды.

Бағалау

Фишка таратылады.Соңында қорытынды ортақ баға қойылады.

Оқушылар жинаған фишкасын ескере отырып бағалайды.

Рефлексия


Нені білдім? Не білгім келеді? Не түсініксіз?

«Екі жұлдыз,бір тілек»

Стикерге жазу арқылы көрсетеді.



Үйге тапсырма





Берілген тапсырманы күнделікке жазып алады.






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет