Тақырыбы
|
Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу.
|
Бөлім
|
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
|
Мұғалімнің Т.А.Ә.
|
Жумабекова Мадина Кыдырбаевна
|
Күні:
|
6.1.2.13
таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау;
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу бағдарламаға сәйкес осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
6.1.2.13
таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау;
|
Сабақ мақсаты
|
Оқушылар:
- таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындай алады.
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар:
теріс сандар мен таңбалары әртүрлі сандарды қосудың ережелерін есептер шығаруда қолдана алады және логикалық ойлауын көрсете алады.
теріс сандар мен таңбалары әртүрлі сандарды қосудың ережесін біледі және есептер шығаруда қолдана алады.
теріс сандар мен таңбалары әртүрлі сандарды қосудың ережесін біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыт
|
Мұғалім әрекеттері
|
Оқушы іс-әрекеттері
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақ басы Ұйымдастыру кезеңі
3 минут
4 мин
5 минут
|
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқу құралдарын байқау.
2. Психологиялық ахуал туғызу:
«Сиқырлы фигуралар» тренингі
-адал, уәдеге берік.
-ойшыл, арманшыл.
Оқушылардың таңдаған фигураларына қарай мінездеме беру.
3. Үй тапсырмасын тексеру
4.«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді.
Сұрақтар:
1.Оң және теріс сандар дегеніміз қандай сандар?
2.Координаталық түзуде оң және теріс сандар қалай орналасады?
3. Оң және теріс сандардың модульдері неге тең?
4.Оң және теріс сандарды қалай салыстырамыз?
5. Координаталық түзудің көмегімен рационал сандарды қалай қосамыз?
|
Оқушылар ұсынылған түрлі түстегі фигураларды таңдайды. Фигураларда жазылған «плюс және минус таңбалары» арқылы 2 топқа бөлінеді.
Оқушылар өздері дәптерлерін тексереді.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Толық жауап бермесе, басқа оқушылар толықтыра алады.
|
Қарындашпен плюс және минус таңбасымен
Смайликтер арқылы бағалайды.
Өзара бағалау
|
Қима фигуралар,
Слайд шоу, проектор
Математика, 6 -сынып, Алматы кітап, 2018.
|
Ой қозғау
5 минут
|
5. АКТ, «Миға шабуыл» әдісі
Вilimland порталынан видео көрсету.
Кестені толтыру:
|
a < 0 және b > 0
|
а>0 және b<0
|
ǀ аǀ > ǀb ǀ
|
|
|
ǀa ǀ< ǀ bǀ
|
|
|
Теріс сандарды қосу формуласы қандай?
Таңбалары әртүрлі сандарды қосу формуласы қандай?
|
Видео көреді. Ойланады. Топ мүшелерімен бірлесіп кестені толтырады.
Тапсырманы орындауға тырысады.
Жаңа тақырыптың не жайында екенін түсінуге тырысады.
|
|
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/6-synyp/raczional-sandardy-qosu?mid=eeffe2b3-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe
кесте
|
Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
6 мин
|
6. «Сөйлем құрау» әдісі бойынша ережелерді құрастырады.
І топқа: Санды қосу үшін:, екі теріс, қосылғыштардың модульдерін, қосу керек, шыққан санның, таңбасын қою керек, алдына (-), қосу керек.
ІІ топқа: таңбалары әртүрлі, екі санды қосу үшін:, модульдері тең емес,азайту керек, үлкен модульден, кіші модульді.
Сергіту сәті
7. «Сәйкестендіру» стратегиясы бойынша топтық жұмыс .
-26+(-8)
|
-3,75
|
-9+(-0,3)
|
-0,8
|
-3/5-1/5
|
-34
|
-0,25-3
|
-9,3
|
ДЖИГСО әдісі
|
Топтар бір- бірлерінің жұмыстарын «Плюс – минус» әдісі арқылы тексереді.
Оқушылар видеоға қарап би қимылдарын қайталайды.
Берілген тапсырмаларды жауаптарымен сәйкестендіреді. Ұсынылған дұрыс жауаптармен топ мүшелерінен екінші топқа бір оқушы барып тексереді.
|
Бағалау критерийлері
Дескриптор:
-теріс санға теріс санды қосады;
-таңбалары әртүрлі теріс сандарды қосады;
-есептеулерді дұрыс жүргізеді.
|
Қимақағаздар
https://yandex.ru/video/preview/16526597620669209356
|
10 минут
|
8. Деңгейлік тапсырмалар орындау.
І деңгей. №367(2)
ІІ деңгей.№376
ІІІ деңгей. №383(1,2)
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындап, өздерінің қандай деңгейде екендерін анықтайды.
|
Өз -өздерін бағалау
|
Математика, 6-сынып, Алматы кітап, 2018.
116 б.
|
Сабақтың соңы
3 минут
Рефлексия
2 минут
|
«Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі
Бүгінгі тақырып бойынша ақпараттарды стикерге жазып, болашақта қажеттілігін анықтап тақтаға кері байланыс жасайды.
|
Алдарындағы стикерлерді толтырады.
|
Кері байланыс
|
стикерлер
|
Өзін-өзі бағалау
Оқушылардың қойған бағаларын тыңдап, нәтижесін шығарады.
|
Өз-өздерін бағалайды.
Бір-бірін бағалайды.
|
Өзін-өзі бағалау
|
|
Үй тапырмасы
1 минут
|
№378
Үй тапсырмасының орындалу жолын түсіндіреді.
|
Ережені қайталайды. Оқулық бойынша тапсырманы орындап келеді.
|
Сұрақ қою
|
Математика, 6-сынып, Алматы кітап, 2018.
|