Айжарыкова Алданыш Жиенбековна Көкшетау қаласы №11 «Арай» бала бақшасының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі



Дата10.07.2017
өлшемі83,81 Kb.
#21035
түріСабақ
Айжарыкова Алданыш Жиенбековна

Көкшетау қаласы №11 «Арай» бала бақшасының

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Білім кристалын іздеу

Мақсаттары:

І жартыжылдықта өтілген материалды тиянақтау, жүйелеу, балалардың білімін тексеру. Ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыруды әрі қарай жалғастыру.

Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуларын тексеру, сын тұрғысынан ойлау, еске түсіру, байқампаздық қасиеттерін дамытуды әрі қарай жалғастыру.

Балабақша қызметкерлері жұмысынан мәлімет беру, олардың еңбегін сыйлауға тәрбиелеу, қазақ тілін үйренуге қызығушылықтарын арттыру



Сабақтың типі: Балалардың білімін тексеру сабағы

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес.

Қолданылатын әдістер: Жалқылау әдісі, баланы ойландыру, сұрақ-жауап, жаттықтыру.

Көрнекілік: Кристалл ұшқындары (жылтыр қағаз), карточкалар, қарындаштар, тақта.

Техникалық құралдар: Теледидар, DVD-ойнатқышы, бейнетаспа.

Пәнаралық байланыс: Айналамен танысу, валеология.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтың әрекеттері

Балалардың әрекеттері

І. Ұйымдастыру кезеңі
Проблемалық жағдай туғызу.

Өткенді пысықтау

Сәлемдесу.

Шаттық шеңбері

Балалар, из нашего детского сада прошлой ночью неопознанный летающий объект пытался похитить кристалл знаний. При попытке поднять его в воздух кристалл упал и рассыпался на несколько кусочков по всему детскому саду. Нам необходимо найти осколки и собрать весь кристалл.

С чего мы можем начать поиски?

Давайте начнем с первого этажа.

(Теледидарды қосады. Экранда – бірінші қабат. Бірінші кабинет – хатшы кабинеті)

Хатшы:

- Иә, менде кристал бар. Но я должна убедиться, что вы действительно из нашего детского сада. Ответьте мне на вопросы:



- Сенің атың кім?

- Сенің тегің кім?

- Сен неше жастасың?

- Сен қайда барасың?

- Сен қайда тұрасың?

Рахмет.


(Мұғалім кристалдың 1 бөлігін алып, тақтаға жапсырады)

Сәлемдесу

 Жарқырып күн ашылды

Айналаға нұр шашылды

Қайырлы таң!

Біз нәзік қыздармыз.

Қайырлы таң!

Біз ержүрек ұлдармыз.

Алақанды ашайық,

Жылуымызды шашайық.
 

  Пройти по детскому саду, поискать глазами.

- Спросить у сотрудников, не видели ли они кристалл.

 

  Сізде кристалл бар ма?



 

 4-5 бала кезекпен жауап береді. 

Менің атым ....

Менің тегім ......

Мен 5(6) жастамын.

Мен балабақшаға барамын.

Мен Көкшетау қаласында тұрамын.

 





Келесі кабинет – есепші кабинеті. (теледидар қосылады)

Есепші:


- Иә, менде кристалл бар. Ребята, я начисляю зарплату сотрудникам детского сада.

Мне нужно знать, кто работает в детском саду.

Рахмет.

(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, тақтаға жапсырады)


  Сізде кристалл бар ма?

 

 (карточкамен жұмыс. Балалар алдарындағы карточкадағы адамдардан балабақшада жұмыс істейтін мамандық иелерін атау керек.)- Балабақшада меңгеруші, тәрбиеші, күтуші, мұғалім, аспаз,дәрігер жұмыс істейді.








Әрі қарай – ас үй. Аспаз апайдан сұрайық. (теледидар қосылады)
Аспаз:

- Менде кристалл бар. Но я отдам его вам в том случае, если вы поможете мне рассортировать овощи и фрукты. Рахмет.


(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады)



Сізде кристалл бар ма?

 

 



Карточкамен жұмыс. Балалар алдарындағы карточкалардағы жеміс суретін «жеміс» деген себетке, көкөніс суретін «көкөніс» деген себетке «салу» керек (сызықпен)




Бірінші қабатта дене шынықтыру залы. Сонда кіріп көрейік.

(теледидар қосылады)

Дене шынықтыру инструкторы:

-Иә, менде кристалл бар. Ребята, тот, кто не делает утреннюю гимнастику, не занимается физкультурой, тот часто болеет, пропускает детский сад. Посмотрите, перед вами дети, у которых что-то болит. Назовите те части тела, которые «болят» у ребенка на вашей карточке. Рахмет.

(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады)


-  Мұғалім апай, сізде кристалл бар ма?

 

 



 

  

 



 

 

 



Балалар карточкадағы баланың қызылмен боялған дене мүшесін атайды.

 



Сергіту сәті.

Ал мына жерде биші апайымыз бар. Ол кристалл ұшқындарын көрмеп пе екен, сұрайық.

- Менде кристалл бар. Разучите со мной несколько танцевальных движений и я отдам вам кристалл.

(теледидар қосылады) Хореограф балаларға «Қаражорға»қазақ биінің элементтерін көрсетеді)

-Жарайсыңдар!

(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады)


 

 

-  Сізде кристалл бар ма?



 

 

   Балалар тақтаның алдындағы бос орынға шығады. Хореограф көрсеткен би қимылдардын қайталайды.



 

 

 



Өткенді пысықтау

Келесі бөлме – кір жуатын апайдың бөлмесі. Ол кристалл ұшқыны көрмеп пе екен, сұрайық.

(теледидар қосылады)

Кір жуушы:

-Менде кристалл бар. Ребята, вы выполняете важную миссию. Жарайсыңдар. Конечно, я отдам нужный вам осколок кристалла. Но вы не откажетесь помочь мне. Я после стирки должна разложить  вещи по коробочкам. Они подписаны.  Помогите разложить.


Рахмет.

(Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады).

Қараңдар, балалар, кристаллды жинап болуға таядық . Енді бір бөлігі ғана қалды. Бірінші қабатта барлық жерді қарадық. Екінші қабатқа көтеріліп көрейік.

(теледидар қосылады)

-Мынау кім, балалар?

Тәрбиеші:

-Айналайын, балалар! Менде кристалл бар. Бірақ сендер менің тапсырмамды орындасаңдар ғана оны беремін. Здесь на столе разложены игрушки. Посмотрите на них внимательно. (ойыншықтар көрсетіледі, 30 секундттан кейін өшіріледі. Экранда тағы да тәрбиеші)

А теперь назовите игрушки,  которые были на экране.

Рахмет! Жарайсыңдар!

Мұғалім:


Міне, кристаллды толық жинадық. Енді біздің балабақшаның білім кристаллы орнында. Этот кристалл поможет вам в учебе. Вы были сегодня молодцы. Я принесла вам маленькие кристаллы знаний. Когда вы пойдете в школу, они будут помогать вам в учебе.

Ал енді балалар сабағымызды қорыта келе, тақпақтарға кезек берелік (кішкентай мөлдір қырлы тастарды таратып беремін.

Қыздарға – қызғылт түсті, ұлдарға – көгілдір түсті)
Сау болыңдар, балалар!

 Апай, сізде кристалл бар ма?

 

 



 

 

  


(Балалар парталарындағы киімдерді алып, үстелдегі қорапшалардың жазуына сәйкес салады. Мысалы: жасыл шалбар, күлгін жейде, қара туфли деген киімдерді сәйкес жазуы бар қорапшаларға салады)

 

 

 



 

 

 



Тәрбиеші Елизавета Владимировна.

Сізде кристалл бар ма?

 

   (қонжық, машина, қуыршақ, қоян, доп, піл, торай, текшелер)



 

  Вадим:


Салем бердім саған елім,

Тал бесігім, туған жерім.

Салем бердім бәріңізге,

«Қазақ тілі»- дегендердің.

Даша:

Тәуелсіз Қазақстанның,



Бал тілді бүлдіршінімін

Мерекесің тілімнің,

Тойлаушының бірімің.

Вадим:


Қазақстан халқының,

Қазақ тілі- тірегі

Ана тілде айтылар,

Ән ұраны- жүрегі.

Маша:

Мәртебесі тілімнің



Биік болсын халайық

Достығымыз жарасып

Қосылып ән салайық.

Валера:


Сүйсең Отан- анаңды

Сүйерсің ана тілінді.

Қадірлесең халқыңды,

Білесің баба тіліңді



  Рахмет! Сау болыңыз! 

Каталог: images -> Razrabotkaurokov
Razrabotkaurokov -> Оқулық, ғаламтор, «А.Құнанбаев»
Razrabotkaurokov -> Сабақтың мақсаты: Білімділік: Атақты жерлесіміз І. Есенберлин туралы мәлімет беріп білімді қалыптастыру
Razrabotkaurokov -> Сабақ беру –үйреншікті жай ғана шеберлік емес, ол жаңадан
Razrabotkaurokov -> «Қазақ батырлары»
Razrabotkaurokov -> СӘкен сейфуллин «наурыз» Мақсаты: Білімділік
Razrabotkaurokov -> Ханаева Лаззат Кайкеновна Бұланды ауданы Макинск қаласы мектеп-лицейінің педагог -психологі Тақырып
Razrabotkaurokov -> Гомбо Серікгүл Красный яр селосы «№13 «Амина» бала бақшасының» тәрбиешісі Тақырыбы: «орманға саяхат»
Razrabotkaurokov -> Нұрмұқанова Жұмагүл Жабенқызы Көкшетау қаласы №18 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Razrabotkaurokov -> Топқа бөліну І топ “Сұңқарлар” ІІ топ “Алғырлар” ІІІ топ “Білімділер” іvтоп “Тапқырлар”


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет