Қазақстан Республикасының Президенті –Ұлт Көшбасшысы Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы



Дата01.04.2017
өлшемі38,71 Kb.
#13140

Қазақстан Республикасының Президенті –Ұлт Көшбасшысы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы

  • “Бесіншіден, оқу жастарға тек білім беріп қана қоймай, сонымен бірге оларды әлеуметтік бейімделу үдерісінде пайдалана білуге де үйретуі тиіс.
  • Үкіметке мектеп оқушыларының функциялық сауаттылығын дамыту жөнінен бесжылдық Ұлттық іс-қимылдар жоспарын қабылдауды тапсырамын.”
  • “В-пятых, образование должно давать молодежи не только знания, но и умение их использовать в процессе социальной адаптации.
  • Поручаю Правительству принять пятилетний Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников”.
  • (27 қаңтар 2012 жыл.7тарау 5 бөлім.)
  • Біреуінің жүрегінің түгі бар,
  • Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.
  • Біреуінің күмбірлеген күйі бар,
  • Енді біреуінің қатты істейтін миы бар.
  • Бүгінгі шәкірт-ертеңгі азамат. Сол азамат бойында
  • тапқырлықты, алғырлықты қалыптастыру мектеп
  • қабырғасынан басталады.
  • ҰБТ-ке дайындық
  • “Білім деген биік шың, қиындықтан өткізер”
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Синтаксис. Сөз тіркесі. Сөйлем, оның түрлері.
  • Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін
  • арттыру;
  • 2. Оқушылардың білімін тесттік жүйемен бақылау.
  • Сабақтың әдісі: тест, кестемен жұмыс, интерактивті тақта, талдау.
  • Сабақтың түрі: тексеру, бағалау.
  • Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, қазақстан тарихы, орыс тілі.
  • «Мақсатымыз – білім алу,
  • міндетіміз – еңбектену,
  • қиындықты – жеңе білу»
  • Сабақтың барысы:
  • Ұйымдастыру кезеңі: 1) Сәлемдесу.
  • 2) Сабаққа дайындығын тексеру.
  • «Біреу озса сабақта, біреу артта қалады,
  • Ренжімей тараса, озбағандар жарады.
  • Жарыс заңы ежелден – жеңімпазды анықтау,
  • Озат болу шарты сол – еңбектену, жалықпау.”
  • І. Кезең
  • Синтаксис(грек. «құрау, біріктіру,рет») – сөз тіркесі мен сөйлемнің
  • құрылысын қарастыратын грамматиканың бір саласы.
  • Синтаксис
  • Сөйлем
  • Етістікті сөз тіркесі
  • Жай сөйлем
  • Есімді сөз тіркесі
  • Құрмалас сөйлем
  • Сөз тіркесі – кемінде екі сөздің мағыналық әрі тұлғалық
  • жақтан байланысуы.
  • Сөз тіркестері сөйлемнен жасалады:
  • Сөз тіркесі
  • Сөйлем
  • Бала бөленген бесіктің үстіне жеті нәрсе жабылады.
  • Бала бөленген бесік, бесіктің үсті, жеті нәрсе, үстіне жабылады
  • Сөз тіркестерінің түрлері
  • Сөз тіркесінің екі түрі бар : 1. Есімді сөз тіркесі.
  • 2. Етістікті сөз тіркесі.
  • жел соқты
  • соғыс аяқталды
  • жаңа киім
  • айтуға құмар
  • бағыныңқы басыңқы
  • бағыныңқы басыңқы
  • мысал
  • Басыңқы сыңары етістіктен болған сөз тіркесі
  • Басыңқы сыңары есім сөзден болған сөз тіркесі
  • ереже
  • Есімді сөз тіркесі
  • түрі
  • Сөйлем
  • Сөйлем – біршама тиянақты ойды білдіретін сөздер тобы.
  • Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай 4 түрі бар:
  • Түрі
  • Ереже
  • Тыныс белгісі
  • Хабарлы сөйлем
  • Бұйыру, тілек-өтініш ету мақсатында айтылатын сөйлем.
  • Сөйлем соңына нүкте қойылады.
  • Сұраулы сөйлем
  • Сөйлеушінің көңіл-күйін (қуану, ренжу, өкіну т.б.) білдіру мақсатында айтылатын сөйлем
  • Сөйлем соңына сұрау белгісі (?) қойылады.
  • Бұйрықты сөйлем
  • Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады.
  • Лепті сөйлем
  • .
  • Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады
  • Хабарлау, баяндау, суреттеу мақсатында айтылатын сөйлем
  • Бір нәрсе жайында сұрап білу мақсатында айтылатын сөйлем.
  • Сөйлем
  • Сөйлем – біршама тиянақты ойды білдіретін сөздер тобы.
  • Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай 4 түрі бар:
  • Түрі
  • Ереже
  • Тыныс белгісі
  • Хабарлы сөйлем
  • Хабарлау, баяндау, суреттеу мақсатында айтылатын сөйлем.
  • Сөйлем соңына нүкте қойылады.
  • Сұраулы сөйлем
  • Бір нәрсе жайында сұрап білу мақсатында айтылатын сөйлем.
  • Сөйлем соңына сұрау белгісі (?) қойылады.
  • Бұйрықты сөйлем
  • Бұйыру, тілек-өтініш ету мақсатында айтылатын сөйлем.
  • Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады.
  • Лепті сөйлем
  • Сөйлеушінің көңіл-күйін (қуану, ренжу, өкіну т.б.) білдіру мақсатында айтылатын сөйлем.
  • Сөйлем соңына нүкте немесе (көтеріңкі интонациямен айтылса) леп белгісі (!) қойылады
  • Сөйлемнің құрылысына қарай түрлері
  • Түрі
  • Ереже
  • Мысал
  • Жақты сөйлем
  • Бастауышы бар сөйлем.
  • Менің оқығым келеді.
  • Жақсыз сөйлем
  • Бастауышы мүлдем жоқ сөйлем.
  • Мен ауылға бардым.
  • Жалаң сөйлем
  • Тек тұрлаулы мүшеден тұратын сөйлем.
  • Ол ерте келді.
  • Жайылма сөйлем
  • Тұрлаусыз мүше қатысқан сөйлем.
  • Ол келді.
  • Толымды сөйлем
  • Ойға қажетті мүшелердің бәрі қатысқан сөйлем.
  • Қайнаған күн.
  • Толымсыз сөйлем
  • Айтылуға тиісті мүшелерінің бірі түсіп қалған сөйлем.
  • -Балам, кайдан келдің?
  • - Астанадан.
  • Толымды түрі:
  • Балам, (сен) қайдан келдің?
  • (Мен) Астанадан (келдім)
  • Атаулы сөйлем
  • Іс-оқиғаның, құбылыстың атауын ғана көрсететін сөйлем.
  • Қыста ауа райы өте суық болды.
  • Сөйлемнің құрылысына қарай түрлері
  • Түрі
  • Ереже
  • Мысал
  • Жақты сөйлем
  • Бастауышы бар сөйлем.
  • Мен ауылға бардым.
  • Жақсыз сөйлем
  • Бастауышы мүлдем жоқ сөйлем.
  • Менің оқығым келеді.
  • Жалаң сөйлем
  • Тек тұрлаулы мүшеден тұратын сөйлем.
  • Ол келді.
  • Жайылма сөйлем
  • Тұрлаусыз мүше қатысқан сөйлем.
  • Ол ерте келді.
  • Толымды сөйлем
  • Ойға қажетті мүшелердің бәрі қатысқан сөйлем.
  • Қыста ауа райы өте суық болды.
  • Толымсыз сөйлем
  • Айтылуға тиісті мүшелерінің бірі түсіп қалған сөйлем.
  • -Балам, кайдан келдің?
  • - Астанадан.
  • Толымды түрі:
  • Балам, (сен) қайдан келдің?
  • (Мен) Астанадан (келдім)
  • Атаулы сөйлем
  • Іс-оқиғаның, құбылыстың атауын ғана көрсететін сөйлем.
  • Қайнаған күн.
  • «Ойын толқын жатқандай асып-тасып,
  • Біреу мығым, біреулер шалыс басып.
  • Бұл кезеңнен өтеді ғұлама ойлар,
  • Жеңсең де, жеңілсең де қалма жасып»
  • II.Кезең.
  • «Тапқыр болсаң, тауып көр»
  • Жабық тест
  • 1.Жақсыз сөйлемді табыңыз.
  • А) Боран да басылды.
  • В) Күн жылына бастады.
  • С) Досын көрді.
  • Д) Жәрдемшіге хабар айтуға болады.
  • Е) Жүзін шырамытатын сияқты.
  • 2. Сөз тіркесіндегі меңгеруді белгілеңіз.
  • А) Үй жина.
  • В) Білім бұлағы.
  • С) Ақыл кеңі.
  • Д) Тас жол.
  • Е) Олар келеді.
  • 3. Жақты сөйлемді табыңыз.
  • А) Енді сізге айтуға тура келеді.
  • В) Абайдың да ішек-сілесі қатып еді.
  • С) Абайдың ұғына түскісі келді.
  • Д) Менің айтқым келді.
  • Е) Басқаны ауызға да алмаймын.
  • 4. Қиысуды табыңыз.
  • А) Кейбір сөйлем.
  • В) Ешкімге айтпа.
  • С) Ол оқыды.
  • Д) Сұмдық жаза.
  • Е) Ешкімге ұрыспау.
  • 5. Жалаң сөйлемді көрсетіңіз.
  • А) Игілік басы-ынтымақ.
  • В) Ердің саулығын, елдің байлығын ойла.
  • С) Қуанышы қойнына сыймады.
  • Д) Өмірдің мәнін түсін.
  • Е) Бес нәрсеге асық бол.
  • Жауаптары:
  • 1.Д
  • 2.А
  • 3.В
  • 4.С
  • 5.А
  • III.Кезең. «Білімді азамат-ел ертеңі»
  • 1.Сұраулы сөйлем болмайтын сөйлемді табыңыз.
  • А) Осының бәрі рас па
  • В) Беу, шіркін, таудың күй, тастың күйі ме
  • С) Оралым менің, Оралым ба
  • Д) Емтиханға дайындалдың ба
  • Е) Бала қарсы айтуға сөз таба алмады
  • 2. Жақты сөйлем бола алмайтын сөйлемді анықтаңыз.
  • А) Соқтықпалы, соқпақсыз жерде өстім.
  • В) Даланы торлаған надандық түнегіне шамшырақтай сәуле төкті.
  • С) Енді біраздан кейін көз байлануға айналды.
  • Д) Ал біз үшін жұмбақ па?
  • Е) Кесек оқты қолымыз талғанша жаудыра бердік.
  • 3. Есімді сөз тіркесі бола алмайтын сөз тіркесін көрсетіңіз.
  • А) Түн іші
  • В) Өтімді сөз
  • С) Түймесін ағытпа
  • Д) Әдемі қыз
  • Е) Қате сұрақ
  • 4. Сөз тіркесі болмайтынды анықтаңыз.
  • А) Отыз метр.
  • В) Бала сияқты.
  • С) Түн ортасында ауа райы бұзылды.
  • Д) Үш метрдей қашықтық.
  • Е) Әке-шеше қамқорлығы.
  • 5. Меңгерілмеген сөзді табыңыз.
  • А) Суды төкті.
  • В) Ағасына берді.
  • С) Бізден сұрады.
  • Д) Біздің гүліміз.
  • Е) Ұқыпты бала.
  • Жауаптары:
  • 1.Е
  • 2. С
  • 3.С
  • 4.С
  • 5.Д

Сергіту сәті

  • IV. Кезең.
  • «Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар»
  • “Бәйгеге түсіп жарыспай,
  • Жүйріктің бағы жанар ма?
  • Білім мен өнер жарысып,
  • Тәрбие, білім табар мән.
  • Бұл бәйге, ойдың бәйгесі,
  • Кім жүйрік ойға, сол алда».
  • Шарты: берілген тұрақты сөз тіркесінің мағынасын түсіндір!
  • Ақ саусақ - ...
  • Екі көзі төрт болды - ...
  • Жұмыртқадан жүн қырыққан - ...
  • Ақ түйенің қарны жарылу - ...
  • Кірпігінен қырау тамған - ...
  • Ашық жауапты тест
  • (жалқау)
  • (қорықты)
  • (қу)
  • (молшылық орнау)
  • (қаһарлы, ашулы)
  • V.Кезең.
  • «Шапқан озар, жатқан қалар»
  • «Білімнің ұшқырлығын танып сен,
  • Асып-тасып, аптықпа, қалыспа сен.
  • Уақыт деген зымырап, зулап жатыр,
  • Шапшаңдық бұл тестте керек екен.»
  • Шарты: Берілген ережелерді толықтыр
  • (көп нүктенің орнын)
  • 1.Сөз тіркесі – кемінде екі сөздің ...
  • 2.Есімді сөз тіркесі – басыңқы сыңары ...
  • 3.Етістікті сөз тіркесі – басыңқы сыңары ...
  • 4.Сөйлем – біршама тиянақты ...
  • 5.Жақсыз сөйлем – бастауышы ...
  • (мағыналық әрі тұлғалық жақтан байланысуы)
  • (есім сөзден болған сөз)
  • (етістіктен болған сөз тіркесі)
  • (ойды білдіретін сөздер тобы)
  • (мүлдем жоқ сөйлем)
  • Толықтыру тесті
  • VI Кезең. «Қандай сынақ болса дағы беріспе,
  • Әрқашан да үміткер бол жеңіске»
  • Сұрақ
  • Қате жауаптары
  • Дұрыс жауабы
  • Қазан қаласында жарық көрген «Бақытсыз Жамал»романының авторы, қай жылы жарық көрді?
  • М.Әуезов
  • 1947 жыл
  • 2. Ленинградтықтарға «Ленинградтық өренім» деген жырын арнаған қазақ ақыны,қай жылы арнаған?
  • М.Дулатов
  • 1910 жыл
  • 3.Орыс – қазақ мектебі ашылған қала, қай жылы ашылды?
  • Н.Ә.Назарбаев
  • 1997 жыл
  • 4.«Абай» роман-эпопеясының екінші кітабын қай жылы шығарды, авторы кім?
  • Ж.Жабаев
  • 1941 жыл
  • 5.«Қазақстан-2030» жолдауын кім жариялады, қай жылы?
  • Семей
  • 1861 жыл
  • М.Дулатов
  • 1910 жыл
  • Ж.Жабаев
  • 1941 жыл
  • Семей
  • 1861 жыл
  • М.Әуезов
  • 1947 жыл
  • Н.Ә.Назарбаев
  • 1997 жыл
  • Сәйкестендіру тесті
  • Пәнаралық байланыс (қазақ әдебиеті, қазақстан тарихы)
  • VII Кезең. «Тапқырлық таныту мақсатымыз,
  • Біліммен шықсын тек жақсы атымыз»
  • Интерактивті тақтамен жұмыс жасау
  • Шарты: тапсырманы дұрыс жауаппен байланыстыр
  • ( арқылы )
  • Атаулы сөйлем қай сөз табынан екенін көрсетіңіз.
  • А) үстеу
  • В) есімдік
  • Түн. Ай сәулесі. С) сын есім
  • Д) есімше
  • Е) зат есім
  • Жай сөйлемнің қай түрі екенін белгілеңіз.
  • А) толымды
  • - Анау Ақбоз сенікі ме? В) толымсыз
  • - Менікі. С) атаулы
  • Д) сабақтас
  • Е) құрмалас
  • 3. Жақсыз сөйлемнің астын сыз.
  • А) Боран да басылды.
  • В) Күн жылына бастады.
  • С) Досын көрді.
  • Д) Жәрдем хабар айтуға болады.
  • Е) Ол ауылға барды.
  • «Көңілін ұстаздардың таптың бүгін,
  • Е лес қой мынау бізге өткен, кеткен.
  • Бір-бірлеп сұрақ қойып, бақ сынайық,
  • Байқайық оқушылардың тапқырлығын»
  • VIII кезең. Пысықтау
  • 1.Қазақ тілінде неше сөз табы бар?
  • 2.Етістіктің ерекше түрлерін ата?
  • 3.Зат есім мағынасына қарай нешеге бөлінеді,ата?
  • 4.Сапалық сын есім мен қатыстық сын есімнің айырмашылығы неде?
  • .
  • 5. Жинақтық сан есімнің жұрнақтарын ата,мысал келтір?
  • -ау, -еу. 1,2,3,4,5,6,7.
  • 6. Болжалдық сан есімнің жұрнақтарын ата,мысал келтір?
  • Сұрақ – жауап
  • (9 сөз табы бар)
  • (есімше, көсемше, етіс, тұйық етістік)
  • (деректі,дерексіз зат есім)
  • а)сапалық с.е.-негізгі сын есімнен жасалады.
  • ә)қатыстық с.е. – туынды с.е. немесе басқа сөз таптарының жұрнақтары арқылы жасалады
  • -даған, -деген, -таған, -теген, -дай, -дей, -тай, -тей
  • Жүз-деген, қырық-тай, елу-дей.
  • 7. Белгісіздік есімдігі мен болымсыздық есімдігінің айырмашылығы неде?
  • 8. Демеулік шылауларды атап шық?
  • 9. Мезгіл, мекен үстеулерге мысал келтір?
  • 10. Еліктеуіш пен бейнелеуіштің айырмашылығын ажырат?
  • 11. Есімшенің жасалу жолдарын түсіндір?
  • 12. Көсемшенің жұрнақтары қандай?
  • а) затты,сындық белгіні, сан мөлшерді жорамалдап көрсетеді.
  • Мысалы: кейбіреу, қайсыбір, әлдеқайда, т.б.
  • ә) болымсыздық мағынаны білдіреді.
  • Мысалы: ешкім, ешқайда, ешқашан, т.б.
  • (ма, ме, ба, бе, ше, -ақ, -ау, -мыс, -міс, түгіл, тұрмақ, ғана, ғой, -ды, -ты)
  • (Мезгіл: бүгін, таңертең, кеше, түнде, биыл, т.б.
  • Мекен: ілгері, осында, анда, әрі, бері, т.б. )
  • а) еліктеуіш - түрлі дыбыстарға еліктеуден туындайды.
  • ә) бейнелеуіш – көру арқылы сипаттайды.
  • ( -ған, -ген, -қан, -кен,
  • -ар, -ер, -р, -с
  • -атын, -етін, -йтын, -йтін
  • -мақ, -мек, -пақ, -пек, -бақ, -бек )
  • ( -ып, -іп, -п
  • -а, -е, -й
  • -ғалы, -гелі, -қалы, -келі )
  • IX. Қорытынды: «Білімнің басы бейнет,
  • Соңы зейнет»
  • “Басқа халықтардан кем болмас үшін біз білімді бай һәм күшті болуымыз керек.Білімді болуға оқу керек, бай болуға кәсіп керек, күшті болуға бірлік керек”.
  • Ахмет Байтұрсынұлы.
  • 1. Бағалау.
  • 2. Үй тапсырмасы. Тест дайындау
  • (сөз тіркесі,сөйлем)
  • Күннің сурет салып ортасына қатысушы өз атын жазады.
  • Қатысушы күннің сәулесіне өзінің жақсы жетістігін, қасиетін, өнерін
  • жазады.Неғұрылым күннің сәулесі көп болса, соғұрылым адамның
  • шапағаты да көп болады.
  • «Осыменен бұл қызықты тәмәмдасақ,
  • Бұл жайды айтамыз ба жаман болсақ?
  • Үйрендік білмегенді осы жолы,
  • Тағы да үйренеміз аман болсақ!»
  • Психологиялық тренинг
  • Назарларыңызға рахмет!

Каталог: uploads -> doc -> 0ce9
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0ce9 -> Сабақтың тақырыбы: Тұрмыс салт жырлары. «Бесік жыры»
0ce9 -> Тақырыбы: Жыр падишасы –Фариза Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет