Қысқа мерзімді жоспар



Дата14.04.2017
өлшемі168,14 Kb.
#13898
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар


Пән: Қазақ тілі

Мектеп: №18 мектеп-гимназиясы

Күні: 25-27.01.17

Мұғалімнің аты-жөні: Сергазина З.Д.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:






Сабақ тақырыбы

Автокөлік. Көлік түрлері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Жер, жер асты, әуе, су көліктері туралы түсінік беру. Жер үсті көліктерінің түрлері: жолаушы, жүк тасымал, арнаулы көліктер болып бөлінетінін түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Сұрақтарға жауап бере алады



Көптеген оқушылар:

Грамматикалық тапсырмаларды орындай алады.



Кейбір оқушылар:

Шағын әңгіме жаза алды.



Жетістік критерийлері

Жер, жер асты, әуе, су көліктері туралы түсінік бере алады. Жер үсті көліктерінің түрлері: жолаушы, жүк тасымал, арнаулы көліктер болып бөлінетінін түсіндіреді.

Тілдік мақсаттар




Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастыққа үйренеді.

Пәнаралық байланыстар

Әдебиет, тарих, орыс тілі

АКТ қолдану дағдылары

Интер белсенді тақта арқылы сұрақтарға жауап береді.

Бастапқы білім


Полиглот деген кім?

Көп тілді білу не үшін керек?

Әл Фараби неше тіл білген?

Ш.Уалиханов қандай тілдерді білген?

«Бес арысқа» кімдер жатады?

Оларды неге» БЕС АРЫС» деп атайды?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Көшеде жүру ережелеріне арналған мазмұнды суреттер бойынша әңгіме құрату.
Сұрақ - жауап әдісімен оқушылар білімін толықтыру:

- Балалар, бір қаладан екінші қалаға қандай көліктер арқылы барамыз?


- Қала, ауыл ішінде қандай көліктер қатынайды?

-Адамға көлік не үшін керек? Қандай көлік түрлері бар?

-Ертеде адамдар алыс жерлерге қандай көлік түрлерімен жеткен?


Оқушылардың қаламы

Сабақтың ортасы



1 тапсырма

Шашыраңқы сөздерден сөйлем құрастыру.

1.Темір жолмен трамвай,пойыз жүреді.

2.Ауамен  ұшақ, тікұшақ, зымыран ұшады.

3.Алғашқы автобус 20 ғасырдың басында пайда болды.

4.Жүргізуші көлікті асықпай, баппен жүргізеді.

5.Машина жолымен емес, жаяуға арналған жолмен жүр.

6.Жол бойында шаңғы, коньки, шана теппе.

7.Қазақстанда троллейбус алғаш рет 1944 жылы Алматы қаласында жүре бастады.




Дескриптолары

  1. Дәптерге сөйлемдерді дұрыс жазу жазу

  2. Сқйлемнәң аудармасын білу

әр сөйлемге 1 балл

әр сөйлемге 1 балл







2 тапсырма

Тест тапсырмалары.

1. Әуе көлік түрін көрсетіңіз.

А) пойыз;

В) тікұшақ;

С) автобус;

Д) трамвай;

Е) такси.

2. Көлік түріне жатпайтынды белгілеңіз.

А) велосипед

В) әткеншек

С) есек

Д) мәшина



Е) түйе

4. «Жаяу» деген сөзбен тіркесе алатын сөзді белгілеңіз.

А) автобус;

В) сыпырғыш;

С) жүргінші;

Д) бағдаршам;

Е) мәшина

5. Жолаушы автобуста не төлейді?

А) салық;

В) жолақы;

С) еңбекақы;

Д) кітап;

Е) сурет

6. Мөлшер үстеуді табыңыз.

А) ертең;

В) біршама;

С) біріңғай;

Д) кеше;


Е) бүгін

7. Қоғамдық көлікті анықтаңыз.

А) такси;

В) тікұшақ;

С) трамвай;

Д) жылқы;

Е) велосипед.

8. Сөйлемді толықтырыңыз. Жүргінші жол жүру ...... білу керек.

А) жолын;

В) тәртібімен;

С) ережесін;

Д) оқу;


Е) есте сақтау.

9. Жүкті кранның ілгегіне ілетін адамды кім деп айтады?

А) такелажшы

В) краншы

С) жүргізуші

Д) ілуші


10. Троллейбусты басқаша қалай атауға болады?

А) «Сымды көлік»

В) «Өзі жүретін»

С) «Электрлі көлік»

Д) Е) «Ұшатын көлік»





Дескритор

Сұраққа толық жауап беру

10 дұрыс жауап

8 дұрыс жауап

6 дұрыс жауап

4 дұрыс жауап

5 балл

4 балл


3 балл

2 балл





3 тапсырма. Жұмбақ шешу.
1. Ала таяқ ұстаған, 

Жол тәртібін нұсқаған.                                                    

Өміріңді  күзеткен,

Ысқырықпен түзеткен (Милиционер)

 2.Көше бойлап аяңдайды,

 Адам тасып аялайды. (Автобус)

 3. Көліктің  қаншасын үстінен өткізген ,

 Іргеден басталып , алысқа жеткізген. (Жол)

 4. Жоқ өзінде бас та , ауызда  да  , құлақ та ,

Бақырайған  үш көзі  бар бірақ та.              (Бағдаршам)

 5.  Арқаным бар тым ұзын,

Ала-алмайсың бір үзім.

Табыңдаршы, балалар,

 Бұл жұмбақтың шешуін.  (Жол)

6. Өзі сөйлей білмейді,

  Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам»


 7. Қазша қанатын жаяды
Үйрекше мойнын созады.
Құсша қонады. (Ұшақ)

8. Күндіз - түні күрсінеді,


Жүрген жері сілкінеді. (Пойыз)

9. Бір тұлпар су ішпейді, жем жемейді,
Есіркеп ешбір адам жемдемейді.
Жүк емес жануарға жүз адам да,
Доғасын сымға сүйкеп, жол жөнейді.      (Трамвай)


10.  Бірінің ізін бірі басады,
Біріне жеткізбей, бірі қашады.       (Дөңгелектер)








1.Жұмбақ дәптерде жазылуы

2.Жұмбақ шешуіне (Әр жұмбақ жауабы)



2 балл

1 балл


Сабақтың соңы


Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады




Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Аманболғанов Алишер

Мақал мәтілдерді көшіртіп жазғызу.



Мақалдың аудармасын сұрау.

Сабақ барысында оқушылармен «Ортадағы қалам» әдісі мен топтық жұмыс жүргізіліп өзара бағалау жүргізілді.


Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сергіту сәті ретінде Тән дыбыстарға қатысты өлең айтқызу.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Сабақтың ортасы



1 тапсырма

Шашыраңқы сөздерден сөйлем құрастыру.

1.Темір жүреді трамвай,пойыз жолмен.

2. ұшады ұшақ, тікұшақ, зымыран Ауамен 

3. 20 Алғашқы ғасырдың басында пайда автобус болды.

4.Жүргізуші асықпай, жүргізеді көлікті баппен.

5.Машина жаяуға жолымен емес, жолмен жүр арналған.

6. теппе Жол бойында шаңғы, коньки, шана.

7. 1944 жылы Қазақстанда троллейбус Алматы алғаш рет қаласында жүре бастады.




Дескриптолары

  1. Дәптерге сөйлемдерді дұрыс жазу жазу

  2. Сқйлемнәң аудармасын білу

әр сөйлемге 1 балл

әр сөйлемге 1 балл







2 тапсырма

Тест тапсырмалары.

1. Әуе көлік түрін көрсетіңіз.

А) пойыз;

В) тікұшақ;

С) автобус;

Д) трамвай;

Е) такси.

2. Көлік түріне жатпайтынды белгілеңіз.

А) велосипед

В) әткеншек

С) есек

Д) мәшина



Е) түйе

4. «Жаяу» деген сөзбен тіркесе алатын сөзді белгілеңіз.

А) автобус;

В) сыпырғыш;

С) жүргінші;

Д) бағдаршам;

Е) мәшина

5. Жолаушы автобуста не төлейді?

А) салық;

В) жолақы;

С) еңбекақы;

Д) кітап;

Е) сурет

6. Мөлшер үстеуді табыңыз.

А) ертең;

В) біршама;

С) біріңғай;

Д) кеше;


Е) бүгін

7. Қоғамдық көлікті анықтаңыз.

А) такси;

В) тікұшақ;

С) трамвай;

Д) жылқы;

Е) велосипед.

8. Сөйлемді толықтырыңыз. Жүргінші жол жүру ...... білу керек.

А) жолын;

В) тәртібімен;

С) ережесін;

Д) оқу;


Е) есте сақтау.

9. Жүкті кранның ілгегіне ілетін адамды кім деп айтады?

А) такелажшы

В) краншы

С) жүргізуші

Д) ілуші


10. Троллейбусты басқаша қалай атауға болады?

А) «Сымды көлік»

В) «Өзі жүретін»

С) «Электрлі көлік»

Д) Е) «Ұшатын көлік»





Дескритор

Сұраққа толық жауап беру

10 дұрыс жауап

8 дұрыс жауап

6 дұрыс жауап

4 дұрыс жауап

5 балл

4 балл


3 балл

2 балл





3 тапсырма. Жұмбақ шешу.
1. Ала таяқ ұстаған, 

Жол тәртібін нұсқаған.                                                    

Өміріңді  күзеткен,

Ысқырықпен түзеткен

 

2.Көше бойлап аяңдайды,



 Адам тасып аялайды.

 

3. Көліктің  қаншасын үстінен өткізген ,



 Іргеден басталып , алысқа жеткізген.

 

4. Жоқ өзінде бас та , ауызда  да  , құлақ та ,



Бақырайған  үш көзі  бар бірақ та.             
 5.  Арқаным бар тым ұзын,

Ала-алмайсың бір үзім.

Табыңдаршы, балалар,

 Бұл жұмбақтың шешуін.  


6. Өзі сөйлей білмейді,

  Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. 


 7. Қазша қанатын жаяды
Үйрекше мойнын созады.
Құсша қонады.
8. Күндіз - түні күрсінеді,
Жүрген жері сілкінеді.

9. Бір тұлпар су ішпейді, жем жемейді,
Есіркеп ешбір адам жемдемейді.
Жүк емес жануарға жүз адам да,
Доғасын сымға сүйкеп, жол жөнейді


10.  Бірінің ізін бірі басады,
Біріне жеткізбей, бірі қашады.      







1.Жұмбақ дәптерде жазылуы

2.Жұмбақ шешуіне (Әр жұмбақ жауабы)



2 балл

1 балл




Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет



Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет