Қол сигналдары Пәндер: бмап «Техниклық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі» Мамандығы, топ



бет1/3
Дата17.06.2018
өлшемі238,74 Kb.
#42308
түріСабақ
  1   2   3
Э.А. Есенова,

М. Тынышпаев атындағы Қазақ

көлік және коммуникациялар

академиясы Ақмола көлік колледжінің

арнайы пәндер оқытушысы
Қол сигналдары
Пәндер: БМАП «Техниклық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі»
Мамандығы, топ «Теміржол көлігінде тасымалды ұйымдастыру және қозғалысты басқару»_ТҰ26-/1
Мақсаты: Студенттерге қол сигналдарының түсін, берілу тәртібін қолдануға үйрету, кәсіби теориялық біліктіліктерін қалыптастыру.

Міндеттері:

1. Студенттерге қол сигналдарды өндірісте қолдануға дағдыландыру.

2. Студенттерде теориялық білімді тәжірибеде қолдану дағдысын, ойын еркін жеткізуге, өздігінен шешім қабылдауға және техникалық тілде қазақша (орысша) еркін сөйлеуге дағдыландыру.

3. Өз бетімен шешім қабылдау, жауапкершілікті сезіну және жұмыс істеу дағдыларын дамыту.



Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты өту.
Сабақтың формасы: аралас
Әдістер: Студенттердің ауызша сөйлеу дағдысын жетілдіруге, өздерінің ойларын бөлісу, бірге талдау, пікірлерін дәлелдеуге бейімделу, логикалық ойлауды қалыптастыру, білім алудың жоғарғы мотивациясын тудыру және студенттердің икем дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың жабдығы: Ноутбук, экран, электрондық оқулық «Сигнал беру туралы нұсқаулық», қол сигналдары.
Пәнаралық байланыстар:«Жол және станса құрылғысы»
Әдебиеттер:

  1. Қазақстан Республикасының техникалық пайдалану ережесі

  2. Қазақстан Республикасының темір жолдарында сигнал беру жөніндегі нұсқаулық

  3. Қазақстан Республикасының темір жолдарында маневр жұмыстары және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық

  4. Электронды оқулық


Сабақ хронометражы және барысы



Сабақ кезеңдері

Кезеңдер мазмұны

Уақыты

1

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, студенттердің қатысуын және аудиторияның дайындығын тексеру, сабақ өткізу жоспары

1 минут

2

Білімдерін тексеру

1.«Миға шабуыл».

2. «Схема сөйлейді»


Топпен жұмыс

«Сұрақ – жауап»

Схема бойынша сигналдарды орналастырады


15 минут

3

Үй тапсырмасын қорытындылау


Қорытындылау

1 минут

4

Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі

Жаңа тақырыпты түсіндіру




Ауызша, сұрақ жауап, білімді тәжірибемен ұштастыру, салыстыру, талдау.

Жаңа тақырыпқа кіріспе



30 минут

Тақырыпты бекіту

1.Сұрақ-жауап


Презентация
Қол сигналдарын қолдану арқылы сигналдар беру тәртібі
1. «Тоқта! Қозғалысқа тыйым салынған» синалы, қол сигналымен күндіз және түнде қалай беріледі?

2. Күндіз-жазылған қызыл жалау, түнде қол фонарының қызыл оты болмаған жағдайда, тоқтау сигналдары қалай беріледі?

3. - «Ескертуде немесе темір жол кәсіпорын бастығының бұйрығында көрсетілген жылдамдықпен, ал бұл нұсқаулар болмағанда - 25 км/сағ-тан аспайтын жылдамдықпен қозғалуға рұқсат етілетін телімдерде қандай сигнал түрі беріледі?

4. Түнде қол фонарының сары оты болмағанда, станцияда жылдамдықты кеміту сигналы қалай беріледі?

5. Машинистке сынақ тежегішін жүргізу талабы сигналы қалай беріледі?

6. Машинистке тежегішті босату талабы сигналы қалай беріледі?

7. Станса кезекшісі пойызды стансадан тоқтаусыз өткізгенде немесе стансадан пойызды жөнелту сигналы қалай беріледі?

8. Кесте бойынша жоқ жолаушылар, почта-багаж және жүк-жолаушылар поездарын тоқтату үшін поездарды қарсы алу сигналы қалай беріледі?




25 мин

6

Жаңа сабақты қорытындылау

Ситуациялық сұрақтар

«Студенттердің тестілеуін ұйымдастыру»

1.Пойызды шұғыл тоқтату керек. Сенің қолыңда қол сигналдары жоқ. Сенің әрекетің?

2. Стансадан пойызды азайтылған жылдамдықпен жүріп өту сары түсті сигналы болмаған жағдайдағы сенің әрекетің?

2. Студенттердің тестілеуін ұйымдастыру.




5 минут


10 минут

7

Бағалау


Студенттердің жауабын талдап, бағалау қағазы

2 минут

8

Үй тапсырмасы


Инструкция по движению поездов и маневровой работе на железнодорожном транспорте 58 бет


1 минут


Сабақ тақырыбы: «Қол сигналдары»
Сабақтың мақсаты: Студенттерге қол сигналдарының түсін, берілу тәртібін қолдануға үйрету.
Міндеттері:

  • 1. Студенттерге қол сигналдарды өндірісте қолдануға дағдыландыру.

  • 2. Студенттерде теориялық білімді тәжірибеде қолдану дағдысын, ойын еркін жеткізуге, өздігінен шешім қабылдауға және техникалық тілде қазақша (орысша) еркін сөйлеуге дағдыландыру.

  • 3. Өз бетімен шешім қабылдау, жауапкершілікті сезіну және жұмыс істеу дағдыларын дамыту

.

Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты өту.
Сабақтың формасы:аралас
Оқыту әдісі: - білім алу көзі: ауызша, элетронды оқулықты пайдалану арқылы;

-танымдылық белсенділігін ұйымдастыру: іздену, зерттеу арқылы.


Жабдықтар: Ноутбук, экран, электрондық оқулық «Сигнал беру туралы нұсқаулық», қол сигналдары.
Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Қазақстан Республикасының техникалық пайдалану ережесі

  2. Қазақстан Республикасының темір жолдарында сигнал беру жөніндегі нұсқаулық

  3. Қазақстан Республикасының темір жолдарында маневр жұмыстары және пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық

І. Ұйымдастыру кезеңі-1мин.



  • студенттердің сабаққа қатысу санын тексеру

ІІ. Өткен сабақты қайталау және үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Өткен сабақты қорытындылау.
ІV.Жаңа сабақты мазмұндау

ІV.1. Презентация

Қол сигналдары
Өткен сабақта біз жылдамдықты азайтудың тұрақты дискісілерімен таныстық, енді бұл жаңа сабақта қол сигналдарының түрлерімен, сигнал беру және қолдану тәртібімен танысамыз.

Қол сигналдарымен мынадай талаптар қойылады:



  • күндіз - жазылған қызыл жалаумен 1.4 сурет, а). және түнде - қол фонарының қызыл отымен 1.4 сурет, в) - «Тоқта! Қозғалысқа тыйым салынған»;





а) в)

Сурет 1.4



  • күндіз - жазылған қызыл жалау, түнде - қол фонарының қызыл оты болмаған жағдайда, тоқтау сигналдары: күндіз - сары жалаудың 1.5 сурет, а), қолдың немесе басқа бір заттың шеңбер бойынша қозғалысы арқылы 1.5 сурет, б), түнде кез-келген түстегі отпен фонарьдың шеңбер бойынша қозғалысы арқылы 1.8 сурет, в), беріледі







а) б) в)


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет