Оқулықтағы және слайдтағы суреттер арқылы оқушының ой-өрісін, қызығушылығын дамыту



Дата10.06.2017
өлшемі94,42 Kb.
#18522
түріОқулық
Сынып: 7

Тақырыбы: §49 Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері. Мінез-құлықтары. Түйсігі (инстинкт). Аралардың және басқа жарғанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға бунақденелілердің ішінде қоғамдық маңызы бар аралар мен құмырсқалардың өзіндік ерекшелігі мен табиғи айналымдағы маңызы жайлы білім беру.

Дамытушылығы: Оқулықтағы және слайдтағы суреттер арқылы оқушының ой-өрісін, қызығушылығын дамыту.

Тәрбиелілігі: Оқушыларды топта жұмыс жасай білуге, топтық талаптарға бағынуға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: дәстүрлі

Сабақ типі: аралас

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, он сұрақ, шындық па жалған ба ?, константинополь, венн диаграммасы, ББҮ

Көрнекілігі: слайд, плакаттар, суреттер, видео

Сабақ құрылымы:

  1. Ұйымдастыру 5 мин

  2. Үй тапсырмасы 12 мин

  3. Жаңа сабақ 10 мин

  4. Бекіту 10 мин

  5. Бағалау 5 мин

  6. Үйге тапсырма 3 мин

Сабақ барысы

Ұйымдастыр. Оқушыларды стикер түсі арқылы 3 топқа бөлу.

Сары, Көк, Жасыл. Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін топ басшысын сайлауы керек.

Үй тапсырмасы

Слайд сұрақтары арқылы 3 топ ішіндегі оқушылар жауап береді.

10. Будақденелілер атауының мағанасы ? Бұл класқа жататын жәндіктердің денсі бунақтардан тұрады

10. тарақанның денесі неше бөліктен тұрады ? 3

10. тарақанның сипап сезу мүшесі ? мұрты

10. Хитинді тақташа ? күйсеуік

Константинополь әдісі.

Бүгінгі негізгі сөзден барынша көп қысқа сөздерді құрастыру қажет.

Негізгі сөз.

Бунақденелілер

Сіздің нәтижеңіз қандай?

өте жақсы: 10 және одан да көп сөз

жақсы: 8 және одан да көп сөз

жаман емес: 6 және одан да көп сөз



Үш топтың нәтижесі қандай.

Жаңа сабақ.

ВЕНН ДИАГРАММАСЫ

Аралар Ұқсастығы Құмырсқалар

Овал 2


Овал 1Овал 3

Бекіту.

1.Шындық па ? Жалған ба ?

  1. Аралардың ұрғашысы ұрпақ өсіреді ? Ш

  2. Денелері 3 бөліктен тұрады Ш

  3. Құмырсқалар мен аралар бірге өмір сүреді Ж

  4. Жұмысшы аралар жыныстық жағынан жетілгендер Ж

  5. Фермондар аралар да болады Ж

  6. Арада улы без жақсы дамыған Ж

  7. Омартаны қалайтын аналық аралар Ж

  8. Аралар мен құмырсқалар жарғаққанатылар отрядына жатады Ш

  9. Аталықтары ұрықтанғаннан кейін өледі Ш

  10. Аралардың анасы 3,5 – 10 жыл өмір сүреді Ш

  11. Құмырсқа қышқылы арада болады Ж

  12. Құмырсқада 3 жұп аяғы болады Ш

Оқушымен жұмыс. ОЖСБ – ға дайындық.

1.Шымтезек мүгі(сфагнум)көбейеді:

а)тұқымымен б)тозаңмен в)спорамен г)зооспорамен



2.Алма гүлінің формуласы:

а) *Т5К5А5Ж1; б)*Т5К5А∞Ж1; в)*Т5К5А∞Ж∞ г)*Ге3+3К3+3А6Ж1



3.Өріктің жемісі:

а)жаңғақ б)сүйекті шырынды в)қауашақ г)көпжылдық



4.Адамның гүлді(түрлі-түсті)қауданды орамжапырақтардың тамаққа мына мүшесін пайдаланады:

а)өзгерген төбе бүршікті б)шалқан тәрізді жуан сабағын

в)түрі өзгерген гүлшоғырын г)түрі өзгерген жанама бүршіктен

5.Масақ гүлшоғыры тән:

а)інжугүлге б)сиреньге в)қара бидайға г)жолжелкенге



6.Тек паразиттік тіршілік ететін қарапайымдылар:

а)тамыраяқтылар б)талшықтылар в)сәулелілер г)лейшмания



7.Гидра тіршілік етеді:

а)қатты ағыны бар тұщы суларда

б)бір орында тұратын тұщы суларда

в)мұхиттың шеттерінде

г)теңіздерде

Жауабы:

1.в


2. в

3. б


4. в

5. в


6. г

7. б


Бағалау.

Топ басшысының бағалауы. Мұғалімнің стиклер жинауы арқылы топты және топ оқушыларын бағалауы.



Рефлексия

Оқушылардың сабақтың қалай өткені жөніндегі көзқарасы.



Үй тапсырмасы. §49 Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері. Мінез-құлықтары. Түйсігі (инстинкт). Аралардың және басқа жарғанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Оқушының үйден «аралар мен құмырқалар қоғамдық бунақденелілер» атты тақырыпта реферат жазу.

№ 1 жалпы орта білім беретін мектеп



Ашық сабақ

Тақырыбы: Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері. Мінез-құлықтары. Түйсігі (инстинкт). Аралардың және басқа жарғанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Сынып: 7 д

Биология пәні мұғалімі: Ғалымжанова Айнұр

Бекіту.

Шындық па ? Жалған ба ?



ВЕНН диаграммасы

Он сұрақ әдісі.

Константинополь әдісі.

ББҮ


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім










Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет