Пәні: Қазақ тілі Мектеп: «№46 А. С. Пушкин атындағы мектеп-лицейі» кмм



Дата28.06.2017
өлшемі56,44 Kb.
#20273
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Мектеп: «№46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицейі» КММ

Күні: 11.01.2017 ж.

Мұғалімнің есімі: Рүстемова Гүлмира

Сынып: 5 «Ә», 5 «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Диалект сөздер, олардың әдеби тілдегі баламасымен салыстырғандағы ерекшелігі жөнінде мәлімет бере отырып, практикалық жұмыстар жүргізу арқылы өтілген тақырыптарды пысықтау, сөздік құрам бойынша білімдерін кеңейту. Өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып, оқылған материал мен оның тілдік қолданысын ажырата білу.

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

  • Диалект сөздердің өзіндік белгілерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Диалектінің аймақтық ерекшеліктермен байланысын біледі.

Кейбір оқушылар:

  • Диалект сөздердің әдеби тілде баламаларын біледі.

Тілдік мақсат

Оқушылардың тапсырмаларды орындау арқылы сөздік қорын, таным-түсінігін дамыту. Сөз мағынасын дұрыс түсініп, орынды пайдалануға дағдыландыру.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Диалект, аймақ, жалпыхалықтық,т.б.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Диалект сөздердің тіл мәдениетіне қатысы бар ма?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Сөздердің балама мағынасын табу, олардың мағынасын ажырата білу және сөйлемде қолдана білу;

Алдыңғы оқу

Дилект сөздер. 187, 189- жаттығулар.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Бағалау

Басталуы

5 минут


Сабақтың тақырыбы, мақсаты, күтілетін нәтиже анықталады. Өзін – өзі бағалау бетшесі, бағалауға арналған ресурстар таратылады.

Қолдау“- тренингі-

Ерікті 3 оқушы сыртқа шығарылады да, сыныптағы бір зат ойша жасырылады. 1оқушы келгенде мұғалім сол затты табуды тапсырады. Оқушылар үндемей отырады. 2оқушы келгенде оқушылар оған ”Таба алмайсың, іздемесең де болады“ деген сияқты сөздермен сенімсіздік білдіреді. 3 оқушы кіргенде оған сол затты сипаттап айтып, табуына көмектеседі.

Мақсаты: Оқудағы өзара көмек, бірін – бірі оқытудың маңыздылығы тылады.



Өткен тақырыптарға шолу жасау.

«БББ» кестесі бойынша диалект сөздер тақырыбы бойынша білімдерін жинақтау.



Парақшалар

«БББ» парақтары




Ортасы


Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл:

«Идеяны суреттеу» әдісі арқылы тақырыпты жазбаша не сызбалар арқылы суреттеп бере отырып бір-біріне түсіндіру.

«Құпия сөзді анықта» ойыны.

Топтарға әр аймақта айтылатын диалект сөздер жазылған парақшалар таратылады. Оқушылар топ болып ақылдасып, сол сөздерді қолданып рөлдік ойын барысында сөйлемдермен жеткізеді. Келесі топ мүшелері диалект сөздерді анықтап , әдеби тілдегі баламасын табуы керек.



Оқулықпен жұмыс:

190- жаттығу:

191- жаттығу:

С деңгейлі оқушымен жұмыс:

Терме диктант.

Оқушыларға мәтін жазылған парақшалар беріледі. Мәтін ішінен диалект сөздерді анықтап, диалектологиялық сөздік арқылы баламасын табу.



Плакаттар мен маркерлер

Ақпарат көздері


Рөлдік ойын


Қазақ тілі, 5-сынып,

Г.Қосымова

Ж.Дәулет-бекова



Формативті бағалау
Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Смайликтер



Аяқталуы


Жапсырмадағы жазбалар“

Қабырғадағы ілулі бетшелерге өз стикер лерін жапсырады.

1.Бүгін мен нені білдім?

2.Маған не оңай болды?

3.Маған не қиын болды?

4.Мен енді нені білгім келеді?



Үйге тапсырма: Өзіміздің тұрғылықты мекенде айтылатын диалект сөздерді жазып келу.

Рефлексия

Қол шапалақтау



Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс









Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз







Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?


1:
2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:
2

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет