Сабақ: Қазақ тілі және әдебиеті Мектеп: Күні



Дата19.05.2020
өлшемі43,13 Kb.
#69670
түріСабақ
Байланысты:
Сабақ жоспары
crossword 2, Docume, Әдеп және парасаттылық КТЖ (2)

Мағжан Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасын ақпараттық және

дамыта оқыту технологиялары арқылы оқыту.


Сабақ: Қазақ тілі және әдебиеті

Мектеп: ____________________

Күні:__________

Мұғалімнің аты-жөні:Cәбит Толғанай Ертайқызы

Сынып: 7



Мағжан Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасы

Сабақ тақырыбы:

Мақсаты

Поэманың мазмұнын меңгере отырып,өзіндік тұжырым жасауға,жалпы болжам жасап,ой қорыта білуге үйрену.

Критерийлер

А. Білу, түсіну

В. Қолдану

С. Сын тұрғысынан ойлау


Нәтиже

  • Поэманы оқы,мазмұнын түсіну;

  • Кейіпкерлермен танысып,құрылымдық талдау жасау;

  • Жырды оқып бағалап,мақсатқа тек батылдық пен еңбекқорлықтың арқасында жетуге болатынын түсіну.

Сабақ түрі

Жаңа білімді меңгерту.

Әдіс-тәсілдер

Дискуссиялық карта,рөлдік ойын,«Венн»диаграммасы, «Бағдаршам» «Екі жұлдыз,бір тілек »,«Бас бармақ»,сұрақ-жауап, ой қозғау, мәнерлеп оқыту,шығарманы талдату.

Оқыту түрі: Бірлескен ұжымдық іс-әрекет.



Көрнекілігі

Интерактивті тақта, автор суреті, ақ қағаз, плакаттар, оқулық.

Пәнаралық байланыс

Тарих.

Сабақтың барысы
Ұйымдастыру сәті

«Теңізшілер» тренингін өткіземін. Оқушыларды 3топқа бөлемін.







Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Ресурстар

І.Қызығушылықты

ояту: «Болжау»

ІІ.Ой шақыру

Мағжанныңи «Батыр Баян» поэмасы туралы бейнеролигін көрсету.

Бейнероликте айтылған мәселелерді талқылау.



«Батыр Баян» поэмасында қандай мәселелер қозғалады? Деген сауал көлемінде ой қозғау.



Оқушылар видеосюжет желісі туралы мәлімет алып,ой қозғайды.

Интерактивті тақта;


Поэманы тану

Шығарманың құрылымы бойынша постер қорғату арқылы поэма мазмұнын еске түсіру.

І топ-оқиғаның басталуы,дамуы.

ІІ топ-оқиғаның шиеленісуі,шарықтау шегі.

ІІІ топ-шешімі.



Оқушылар тыңдаған мәтінді басшылыққа ала отырып, постер дайындап, оны қорғайды.

Интерактивті тақта;

Топтық жұмыс


1топ- «Баянның інісі Ноянды өлтіруі дұрыс па ?»

(дискуссиялық карта)

2топ- «Әңгімедегі бақытсыз жан... »рөлдік ойын.

3топ -Ш.Құдайбердіұлының «Қалқаман –Мамыр» поэмасы мен М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмаларын салыстыру(Венн диаграммасы)7



Оқушылар өз бетімен отырып поэманың аудионұсқасымен танысады,түсінеді, тапсырмаларды орындайды.





«Рефлексиялық – бағалау»кезеңі

«Теректегі орным»парақшалары арқылы кері байланыс жасау.

«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген парақша бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады.

Парақшалар

Сабақ қорыту

«...Мағжанды сүйемін. Еуропалығын, Жарқыраған әшекейін сүйемін» деп М.Әуезовтың ақын шығармашылығын дүние жүзі әдебиетімен салыстырып, Мағжанның қазақ әдебиетін еуропалық биікке көтерген зор еңбегін тарихи ерлікке балап бағалағаны ешқашан ұмытылмайды.







Үйге тапсырма

1.Шығармадан ақын монологын тауып жаттау.

2. Қазақ-жоңғар шапқыншылығв туралы мәлімет жинау.









Бағалау

Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау.








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет