Сабақ жоспары «Шөл және шөлейт зоналары»



Дата04.08.2017
өлшемі62,08 Kb.
#22873
түріСабақ
Алдамбергенова Акнур Сериккызы

8 класқа арналған сабақ жоспары «Шөл және шөлейт зоналары»


Тақырыбы: §38. Шөл және шөлейт зоналары.

Мақсаты:

Білімділік: Қазақстанның шөлейт және шөл зоналары бойынша жер бедері мен климаты табиғат зоналарының қалыптасуына қалай әсер ететінін түсіндіру.Табиғат компоненттерінің өзара байланысы табиғат зоналарының дамуына қалай ықпал ететіні жөнінде мағлұмат беру;

Дамытушылық: Жаңа ақпарататтық технологияны пайдаланып, оқушылардың географиялық білімін кеңейтіп, , ой - өрістің шығармашылық белсенділігін арттыру, зерттеушілік қабілетін дамыту; ойын еркін айтып, өз беттерінше шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастыру;

Тәрбиелік: Қазақстанның табиғат зоналарын қорғау, оның шаруашылықтағы маңыздылығын түсіндіру, экологиялық тәрбие беру.

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, пікір алмасу, топпен жұмыс

Көрнекіліктер: Қазақстанның физикалық картасы, суреттер, атлас, кескін карта, сұрақ қағаздары, оқулық, карточкалар, бағалау парақшалары.
Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1.Ұйымдасты-ру кезеңі


Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру. Зона атауларына байланысты үш топқа бөлу.

Кіріспе сұрақтарын қою. Жердің тіршілік қабаты. Жер көлемі бойынша ең ірі мемлекет. Ең үлкен шөл? Австрияның астанасы? Сарыарқаның ең биік нүктесі? Биіктігі? Қырғызстанның астанасы? Грекияның астанасы? Зоналарды ата. Ең лайлы өзен? Ең ірі СЭС? Өзен көлдердің қоректенуі? Исландияның астансы? Дүние жүзіндегі ең ірі тау? Ең суы мол өзен? Арменияның астансы? Алжирдың астанасы?



Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Топқа бөлінеді.

2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.


«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.

1.Табиғат зоналарына қандай факторлар қандай факторлар әсер етеді?

2.Орманды дала зонасының алып жатқан аумағы?

3. Орманды дала зонасының климаты?

4. Орманды дала зонасының топырағы?

5. Орманды дала зонасының өсімдіктеріне сипаттама бер.

6. Орманды дала зонасында қандай құстар мекендейді?

7. Орманды дала зонасында өсірілетін қандай дәнді дақылды білесіңдер?

8. Дала зонасының алып жатқан аумағы?

9.Дала зонасының өзендерін атап картадан көрсет.

10. Дала зонасының топырағы?

11. Дала зонасында кездесетін өсімдік түрлерін ата.

12. Дала зонасының жануарларын сипаттама бер.
Картаға түсірілген орманды дала және дала зонасын тексеру.


Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді.

3. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі.

Шөл және шөл зоналарынын қалай түсінесіңдер?

Олардың климаты, өсімдіктері мен жануарлары қандай болу мүмкін?

Шөл және шөлейт зоналары туралы мәлімет беру.

Мамандықтар бойынша әр оқушыға жеке тапсырмалар беріледі. Карточкаларға мамандықтар жазылады. Оқушылар өз ерітерімен таңдап алып, сол бойынша дайындалып жауап береді.

Жеке тапсырмаларға жауап бермес бұрын оқушылар берілген зонаның жер көлемін, алып жатқан аумағын айтып өтеді.

Климатолог.

Шөл зонасының климатына сипаттама беру.

Шөлейт зонасының климатына сипаттама беру.

Гидролог.

Шөл зонасының өзендері мен көлдеріне сипаттама беру.

Шөлейт зонасының өзендері мен көлдеріне сипаттама беру.

Топырақтанушы.

Шөл зонасының топырағына сипаттама беру.

Шөлейт зонасының топырағы сипаттама беру.

Ботаник.

Шөл зонасының өсімдік дүниесіне сипаттама беру.

Шөлейт зонасының өсімдік дүниесіне сипаттама беру.

Зоолог.

Шөл зонасының жануарлар дүниесіне сипаттам беру.

Шөлейт зонасының жануарлар дүниесіне сипаттама беру.

Картограф.

Шөл және шөлейт зоналырының алып жатқан аумақтарын картадан көрсету.

Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.

1-топ. Географиялық диктант.

Шөлей зонасы республиканың ......... алыуп жатыр. Шөлейт зонасының климаты ....................Шөлейттің негізгі топырағы ............................... Өсімдік жамылғымсы негізінен ......................... ..................................... құралады. ..................................................... жоталарының аңғарлары арасында әр түрлі шалғын шөптер көп өседі. Шөлейт зонасында .............................................................. шаруашылығы басым. Шөл зонасы ............................................. дейін созылады. Республика аумағының ...........алып жатыр.Жалпы жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері ........ .........Шөл зонасының астында ........................................................... .................... сияқты ең ірі артезиан алаптары жатыр. Шөл зонасындаға құмды шөлдерге............................................................. ................жатады. Ең ірі сазды шөл ................................ жағалары. ..........................................тоғай деп атайды. Құрстардан шөлде..... .......................................................................................................бар.

2-топ. Сандар сөйлейді.

44% -

117 млн.га –



+70°С –

2,5 % -

2900 км –

14% -


48°с.е –

180-300 мм –

3000 –

2-3 % -

-50°C –

3-топ.


Семантикалық карта.

Сипаттама

Орманды дала

Дала

Шөлейт

Шөл

Жалпы көлемі 1 мл.га

+










Ертіс, Есіл, Тобыл, Жайық, Нұра өзендері ағып өтеді




+







Тоғай










+

Бұлдырық, бөдене, бозторғай, шәуілдек құстары кездеседі.

+










Шаян, бүйі, қарақұрт кездеседі










+

Республиканың 14% алып жатыр







+




Ойыл, Жем, Торғай, Сарысу, Аягөз өзендері







+




Барсакелмес, Үстірт мемлекеттік қорықтары










+

6 мыңнан астам астам көлі бар зона

+










Батыстан шығысқа 2200 км созылған




+







Қызыларай сілемі







+




Үстірт, Бетпақдала










+

Мұғалжар, Каспий маңы ойпаты, Орал етегі, Жем үстірті




+










Жаңа тақырыпты меңгереді. Тапсырмаларды орындайды.

4. Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі 

Кестемен жұмыс.

Табиғат зонасы

Георга-фиялық орны

Клима-ты

Топыра-ғы

Өсімдігі

Жануар-лары

Шөл
















Шөлейт


















Өзендерге сипаттама беру жоспарын жазып алады. Жоспар бойынша екі өзенге сипаттама береді.



5. Бағалау кезеңі

«Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтарда өзара бағалау жүреді.

Бағалау критерийлері :

Егер жеткізуі нақты, анық, түсінікті болса

Жасыл түс

Егер жеткізуі орташа болса Сары түс

Егер мүлдем түсініксіз болса Қызыл түс



Алған бағаларын тыңдап, ескертулері болса айтып, күнделіктеріне қойдырады.

6. Үйге тапсырма беру кезеңі

§38. Шөл және шөлейт зонасы.

Шығармашылық жұмыс.

Шөл және шөлейт зоналарын сипаттап, срует арқылы рәмізін салу.








Кескін картаға шөл және шөлейт зоналарын түсіру.

 Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.

Каталог: uploads -> doc -> 0f1f
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0f1f -> Сабақ: №1 Модуль; Сабақтың тақырыбы: Аңдар Күні
0f1f -> Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту
0f1f -> Сабақ типі: жаңа сабақ Сабақта пайдаланылған көрнекіліктер: хііі-хіү ғ Қазақстанға монғол-татар шапқыншылығы картасы. Тірек сызба Шынғысханның суреті «Отырардың күйреуі»
0f1f -> «Великий сын казахского народа»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет