Сабақ негізделген оқу мақсаты 2 1-өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттау



Дата12.03.2018
өлшемі87,95 Kb.
#38520
түріСабақ

САБАҚ: Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі

Мектеп: №1 Дінмұхамед Қонаев атындағы мектеп- гимназиясы КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Байгелова К.Е.


СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағандар саны:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты

7.2.1.1-өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Жынысты және жыныссыз көбеюді сипаттайды,ажыратады,ой бөлісе алады.

Кейбір оқушылар:

  • Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызын біледі

Бағалау критерийлері



Көбеюдің түрлерін біледі

Бір –бірінен ажырата алады

Биологиялық маңызын сипаттайды


Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Біледі, сипаттайды, ажыратады ,дәлелдей алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Генеративті мүшелер, вегетативті мүшелер,аталық,аналық,тозаң,сперматазойд,гамета,партеногенез

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

аталық

мужской

masculine

аналық

тычинка

stamen

сперматазойд

сперматазойд

spermatazion

гамета

гамета

gamete

партеногенез

партеногенез

parthenogenesis




Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлауға,қарым- қатынас жасау қабілеттерін арттыруға,денсаулық, достық және айналадағларға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу


Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану,экология

Алдыңғы оқу

7.2.2.2- Көбеюдің маңызын,гаплоидты және диплоидты жасушаларды.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

7 мин


1.Сәлемдесу

2.Түгелдеу

3.Топтарға бөлу

«Сиқырлы түстер» әдісі І,ІІ,ІІІ топқа бөлу

4. «Миға шабуыл» әдісі

1.Көбею дегеніміз не?

2.Қандай түрлерін білесің?

3.Жануарлар қалай көбейеді?

4.Өсімдіктер қалай көбейеді?

Мысал келтір



Дескриптор

«Бас бармақ»әдісі арқылы бағалау

Қима қағаздар


Оқулық

Ортасы

25 мин


Жаңа сабақты бейне ролик арқылы баяндау,сипаттау, түсіндіру.

«Кубизм» әдісі 6 тапсырманы 3 топқа бөлемін

СУРЕТТЕҢІЗ –көбею мүшелерін суреттеңіз.

САЛЫСТЫРЫҢЫЗ –жынысты және жыныссыз көбеюді салыстырыңыз.

ЗЕРТТЕҢІЗ –партеногенезді көбеюді зерттеңіз.

ҚОЛДАНЫҢЫЗ – вегетативті көбеюді өмірде қолданыңыз.

ДӘЛЕЛДЕҢІЗ – ағзалдардың жынысты және жыныссыз көбеюіне мысалдар келтіріңіз.

ТАЛДАҢЫЗ –Жынысты және жыныссыз көбейетін өсімдіктердің табиғатқа бейімделуін талдаңыз,топтастырыңыз.

Дескриптор


  • Нақты әрі түсінікті сипаттау

  • Тақырыптың ашылуы

  • Эстетикалық көркемдігі

  • Ұқсастығы мен айырмашылығын дәлелдеу

  • Мысал келтіру

  • Сұрақтарға дұрыс жауап бере алуы

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Терминдер сөздігі (дәптермен жұмыс)

Генеративті мүшелер, вегетативтімүшелер,аталық,аналық,тозаң,сперматазойд,гамета,

партеногенез


Интерактивті тақта, бейне ролик.

Маркер


Оқулық

Флипчарт


А4 парағы

Оқулық,дәптер



Аяқталуы

13 мин


  1. тапсырма

Тест

1.Гүлдің көбеюге қатысатын мүшелерін белгілеңіз

А).аталық В).гүл сағағы С).күлте жапырақшалары Д).тостағанша



2.Ұрықтану қай жерде жүреді? А).жатырда В).жатыр түтігінде С).жатыр аузында Д).жатыр түбінде

3.Қосарлы ұрықтануды ашқан кім?

А).С.Г.Навашин В).Луи Пастер С).К.А.Тимирязев Д).Н.И.Вавилов



4.Жыныс жасушалары не деп аталады?

А).гамета В).зигота С).эмбрион Д).ұрық



5.Аталық жыныс жасушасы қалай аталады?

А).сперматазойд В).тестостерон С).зигота Д).гамета



6.Аналық жыныс жасушасы қалай аталады ?

А).жұмыртқа жасушасы В).зигота С).эмбрион Д).гамета



2. тапсырма

«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі

1.Көбею дегеніміз не?

2.Көбеюдің қандай түрлері бар?

3.Вегетативті көбеюдіңтәсілдері қандай?

4.Көбеюдің биологиялық маңызы қандай?

Дескриптор


  • Әр дұрыс жауапқа 1 балл


«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»

Үйге: « Өсімдіктердің көбеюі» эссе жазу (100 сөз)


Слайд

Оқулық

Стикер

оқулық


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс


  • Оқушылар сиқырлы түстер ақылы топтарға бөлінеді. Кубизім әдісі арқылы топтық тапсырмаларды орындайды, ой бөліседі.Бейне ролик арқылы жаңа сабақты түсінеді.Тест тапсырмасы арқылы нақты білімдері бағаланады.

  • «Басбармақ»,

  • «Бағдаршам »әдістері арқылы бағалаймын

  • Топтар бір-бірін бағалайды

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Каталог: doc
doc -> Тақырыбы: Ғарышты игеру (аудандық семинар)
doc -> 6 Хромтау гимназиясы тәрбие жұмысының жылдық жұмыс жоспары Азаматтық-патриоттық, құқықтық және полимәдениеттік тәрбие
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Қызылорда облысының жер – су атаулары қызылорда, 2013 жыл сыр елі қызылорда облысы
doc -> Қазақстанның театр режиссурасы: сабақтастық және жаңашылдық
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет