Сабақ нөмірі: 2 Пән атауы: Хор сыныбы Оқытушы аты-жөні



Дата06.02.2022
өлшемі143 Kb.
#79222
түріСабақ
Байланысты:
Хор жоспар 12.09
Хор жүргізу кітабы



Сабақ жоспарының конспектісі



Курс:

І

Топ:

МБ-В-20

Сабақ нөмірі:

2

Пән атауы:

Хор сыныбы

Оқытушы аты-жөні:

Ұ.Бейсенова

Мамандығы/
Біліктілігі:

0108000-«Музыкалық білім беру»

Уақыты:

14.09.2020

Өткізілетін орны:

Онлайн

Сабақтың тақырыбы:

«а», «и», «е» дыбысты дауыстарына жаттығу.
Вокалдық-хор дағдысын қалыптастыру.

Құндылық («Өзін-өзі тану» рухани адамгершілік бәләм беру бағдарламасы)

Ақиқат

Қасиеттері («Өзін-өзі тану» рухани адамгершілік бәләм беру бағдарламасы)

Сүйіспеншілік, қайырымдылық, мейрімділік.

Сабақ мақсаты:

  • Білімділік:

Динамикалық күш ерекшеліктерін айырып, шығармада қолдана білу. Оқушылардың орындау шеберліктерін нығайту, шығарманың мазмұны мен көркем образдың музыкалық үндестігі арқылы жеткізе білу жұмыстар түрлерін ұйымдастырады.

  • Тәрбиелік:

Хор шығармалары арқылы отан сүйгіштікке, отанды, музыка өнерін құрметтеуге, адамгершілікке, ұлттық музыканы қадірлей білуге тәрбиелеу.

  • Дамытушылық:

Оқушы дамуының есте сақтау, ойлау, ырғақты сезіну қабілеттерін, орындау мәдениетін, артистизмі-көркем образды ашуы, әдеби тіл байлығын дамыту жұмыстарын жүргізеді.

Сабақ түрі:

Практикалық

Сабақ типі:

Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру және жетілдіру

Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиялары:

Бинарлық әдіс, ДОТ

Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар:

Портрет, партитура, музыкалық орталық, ноутбук, күй сандық

Қолданылатын негізгі әдебиеттер

Қосымша әдебиеттер:

  1. Қ.Әбуова «Хор жүргізу» Алматы, 1993ж.

  2. Қ.Қыдырбаева «Хор әдебиеті» Алматы, 2003ж.

  3. «Словарь иностранных музыкальных терминов» Т. Крунтяева Л. 1988 г.




  1. С.Соколов «Работа с хором» Москва, 1987ж

  2. Музыкалық энциклопедиялы.

  3. «Дирижерлық шеберлік» К.Қыдырбаева Алматы, 2001 ж.




Сабақ барысы

Уақыты



Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті

Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті

Қажетті оқу-ресурстық құралдар

1

2

3

4

5

І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация




Студенттерді сабаққа әзірлеу




Оқушылар зейінін сабаққа аударады;
Жағымды психологиялық ахуал орнайды;

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс)




  • Сұрақ жауап арқылы білімдерін тексеру.

  • Шығарманың өлшемі

  • Шығарманың мазмұны

Өз бетінше жұмыс жасауға дағдыланады.

ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер








  • Шығарманы зерттеу, жеке партияларды үйретеді (үйрету);

  • Жеке партиялар әуенің сольмизация әдісімен үйретеді.

-Soprano партиясы
-Alt партиясы
-Tenor партиясы
-Bas партиясы
(өз беттерінше орындауға жағдай туғызу)
Динамика дегеніміз (гр тілінен аударғанда-күшейту)-дыбыс күшін азайту немесе арттыру дәрежесі. Шығарманың мазмұны мен табиғи болмысы, орындаушылық ерекшеліктері мен дыбыс күшейту немесе азайту дәрежесі динамикалық белгілер арқылы көрсетіледі.

1 ) Стаккато және легато штрихтарына арналған жаттығу:
2 ) Дыбыстың биіктігін сезіну,
3 ) Стаккато және легато штрихтарының ауысып келеуі:

Интонациялык-вокалды жаттығулар арқылы дауыс қыздыру


Шығарманы талдау арқылы функционалдық сауаттылығы артады;
шығармашылық қабілеттерін жетілдіреді;
Партияларда жұмыс жасау, таза интонациялау, ырғақты сезіну дағдылары қалыптасады.

Ү.Білімді бақылау, бағлау





Айтылуы
(Итальянша)

Жазылуы
(таңбасы)

Мағынасы
(қазақша)

Форте

f

қатты күшті

Пиано

p

ақырын,жай

Меццо-форте

mf

орташа,
күшпен

Меццо-пиано

mp

ақырын

Фортиссимо

ff

өте күшті,қатты

Пианиссимо

pp

өте ақырын,жай

Крещендо

<

бірте-бірте күшейте

Деминуэндо

>

бірте-бірте жайлата

Сфорцандо

sf

кенеттен күшейтіп
Динамикалық белгілер орындау мағынасын білдіретін итальян сөздерінің бас әрпімен (кейде арнайы белгілермен де) белгіленеді.
Негізгі динамикалық белгілер 
Кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру мақсатында

  • шығарманы динамикалық белгілер арқылы орындау;

  • партиялар арасында унисондық үйлесімділікті табу.


Партитурамен жұмыс:
Динамикалық белгілерді анықтайды.
Партиялар арасында орындау барысында унисондық үйлесімділікті табады.

Оқушы өзін танып-біледі



ҮІ. Қорытынды (рефлексия)




Рефлексия, сабақ мазмұны бойынша нәтижелер шығарады:

  • Рефлексия

«Кері байланыс»

  • Тақырып бойынша рефлексия


- Тақырып аясында негізгі ұғымдар мен түсініктер қалыптасады

ҮІІ. Үй тапсырмасын беру Шығармашылық тапсырма




Практикалық бағытта:

  • А) жеке партия мүшелері берілген ұзақтырда шығарманың дауыстарын жатқа орындап келу;




  • Б) шығарманың мәтініне назар

ауыдарып жатқа орындау.




Қажетті ақпаратты тауып, жұмыс жасай алады;
Жаңа деректер мен фактілерге сүйене отырып, логикалық ой қорытындысын жасай білуге дағдыланады.

Студенттердің білім көрсеткіші:













Оқытушының өзін-өзі бағалауы:













Рефлексия
Үш бірлікті мақсаттың орындалуы:













Жалпыадамзаттық рухани құндылықтың, 5Т сабақ барысында көрініс табуы













Сабақ процесінде кері байланыстың болуы













Бүгін студенттер не білді?













Топтағы ахуал қандай болды?













Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?













Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?














































































































Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет