Сабақ Сабақтың тақырыбы: Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру. Сабақтың мақсаты



Дата10.06.2017
өлшемі356,36 Kb.
#18588
түріСабақ
1-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Компьютермен жұмыс істеу барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды үйрету.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Кіріспе

  3. Жаңа сабақ

  4. Бекіту

  5. Қорытынды

  6. Үй жұмысы

  7. Бағалау

Сабақтың өту барысы



  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру. Қауіпсіздік техникасы журналына оқушылардың қолдарын қойғызу.

ІІ. Қайталау

Төмендегі әрекеттерді жасауға болмайды:

1. Кабельдердің қосылған орындарына тиюге болмайды

2. Жұмыс істеп тұрғанда экранға, монитор мен пернетақтаның сырт жағына тиюге болмайды.

3. Оқытушының рұқсатынсыз аппаратураларды ток көзіне қосуға, үзуге болмайды.

4. Кітап, дәптер және т.б. артық заттарды монитордың, пернетақтаның үстіне қоюға болмайды.



5. Су киіммен, су қолмен компьютерде жұмыс істеуге қатал тиым салынады.

ІІІ. Жаңа сабақ. Компьютер сыныбындағы тәртiп сақтау ережесi және қауiпсiздiк техникасы

  • Электр тогының сымын, қосқыштарын және т.б. электр өткiзгiш құралдарын мұғалiмнiң рұқсатынсыз ұстауға және орнынан қозғалтуға тыйым салынады.

  • Компьютерде ылғал қолмен және ылғал киiммен жұмыс істеуге болмайды.

  • Қорабы немесе сымдары бүлiнген компьютерде жұмыс iстеу қауiптi.

  • Мұғалiмнiң рұқсатынсыз компьютер сыныбына кiрiуге және одан Шығысға болмайды.

  • Сынып iшiнде мұғалiмнiң рұқсатынсыз жүруге болмайды.

  • Үстел үстiндегі компьютердiң қасына сөмке, кiтаптар қоюға рұқсат етiлмейдi. Үстел үстiнде тек қалам мен дәптер жатуы керек.

  • Компьютер сыныбында жүгiруге, ойнауға, жолдастарыңа кедергi келтіруге, басқа iспен айналысуға тыйым салынады.

Электр тогынан және зәбір шеккенде көрсетiлетiн алғашқы дәрігерлік көмек:

  • токты ажырату (токты тарату қорабындағы қосқышты ажырату);

  • электр тогына түскен адамды ток өткiзбейтiн қолда бар заттарды қолдана отырып, токтың әсерінен босату;

  • дәрiгер шақыру (мектеп дәрігерін, болмаса 03 телефоны арқылы жедел жәрдем шақырту);

  • зиян шеккен адамды қарап шығып, жарақаттану дәрежесіне қарай тиiстi жәрдем көрсету.

Күйген жағдайда көрсетілетін көмек:

  • ауруды басатын, тыныштандыратын дәрi беру керек (анальгин, валерьян тамшылары);

  • күйген жерге май жағу керек (винилин);

  • зақымданған жерге микроб түспеуi үшiн үлдірмен орап, суық суға салу керек.

Компьютермен жұмыс кезiнде қойылатын талаптар:

  • жұмыс кезiнде көз бен экранның арақашықтығын сақтау керек — 50 см;

  • оқушылардың сыныпқа бөтен адам кiргенде, орындарынан тұруы шарт емес;

  • көз ауырып немесе шаршаған кезде орнынан тұрмай-ақ, сергiту жаттығуларын жасауға болады.

КӨЗ талғанда және шаршағанда жасалатын жаттығулар:

  • көзіңді оңға-солға, жоғары-төмен бұру;

  • көздi сағат тiлi бойынша және кері бағытта айналдыра қарау;

  • көздi қолмен жауып 1-1,5 минут отыру.

  • басты сағат тiлi бойынша және кері бағытта айналдыра қозғалту;

  • жан-жаққа бұрылып қарау;

  • жұдырықты қатты жұмып, білек буынын босату;

  • қолдың бұлшық еттерін кернеп, кейіннен босатып жоғары кезекпен көтеру.

ІҮ. Бекіту. Оқушылардың білімін тексеру үшін тест алынады.

Ү. Қорытынды: Оқушыларға: «бүгін сабақтан қандай жаңа мәліметтер алдыңдар» деген сұраққа жауап беру ұсынылады.

ҮІ. Үй жұмысы: Есептегіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік техника ережесін оқу.

Жаңа материалды пысықтау, оқушылардың меңгерген білімдер бағалау.



ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою және тест жұмысы бойынша бағалау.

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеті.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Ақпарат алу көзі, қабылдау және беру ортасын, ақпараттың қасиеттері мен оның формаларын жетік білуге үйрету.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.



ІІ . Үй жүмысын тексеру:

    1. Компьютер сыныбындағы тәртiп сақтау ережесi және қауiпсiздiк техникасы туралы не білесіңдер?

    2. Электр тогынан және зәбір шеккенде көрсетiлетiн алғашқы дәрігерлік көмекті қалай көрсетеміз?

    3. Күйген жағдайда көрсетілетін көмек.

    4. Компьютермен жұмыс кезiнде қойылатын қандай талаптарды білесіңдер?

    5. КӨЗ талғанда және шаршағанда жасалатын жаттығуларды көрсетіңдер.


ІІІ. Жаңа сабақ:

Информатика-ақпаратты алу, жинақтау, сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану тәсілдері туралы ғылым.

Ақпарат- ақпаратты алу, жинақтау, сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысандары болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтер.

Адамның қабылдау тәсіліне қарай ақпарат: көрінетін, естілетін, дәм сезу арқылы, иіскеу және сезу арқылы болып бөлінеді.

Бейнелеу тәсілі бойынша ақпарат: сандық, мәтіндік, графиктік, дыбыстық және видеоақпарат болып бөлінеді.

Ақпараттың қасиеті объектівтілігі, толықтылығы, жеткіліктілігі, қолжетімділігі, өзектілігі.



ІҮ. Бекіту.

    1. Ақпарат термині туралы жаңадан не білдіңдер?

    2. Сендер қандай ақпарат тасығыштарды білесіңдер?

    3. Қазіргі кезде ақпараттың қандай түрлері бар?

    4. Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?

Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

Информатика дегеніміз-..............

Ақпарат дегеніміз-...............

Ақпаратты қабылдау түрлері-...............

Ақпараттың қасиеттері-...........
ҮІ. Үй тапсырмасы: Оқулықтан §2 оқу, сұрақтарға жауап беру, 7-тапсырманы жұмыс дәптеріне орындау.
ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ақпараттардың алуан түрлілігі. Ақпаратты өңдеу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Тірі ағзалардың аұпаратты қабылдауына, ақпарат беруі мен қолдануына мысалдар келтіруді үйрету, қоршаған ортаға ақпараттық көз қарас қалыптастыру..

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Оқыту әдістері: сөздік, көрнекілік, практикалық

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.



ІІ . Үй жүмысын тексеру:

Жұппен жұмыс жасау. Бір оқушы екінші оқушыға сұрақ қояды.



    1. Ақпарат дегенді қалай түсінесіңдкр? Мысал келтіріңдер.

    2. Адамның пайда болуына дейін ақпарат болды ма?

    3. Ақпарат ұсынудың қандай формаларын білесіңдер? Мысал келтіріңдер.

    4. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесіңдер?

ІІІ. Жаңа сабақ:

Ақпаратты сақтауға, жеткізуге және өңдеуге болады. Ақпаратты тасымалдау үрдісіне әрқашан ақпарат көзі және оны қабылдаушы қатысады. Ақпаратты өңдеу нәтижесін адам әрі қарай өз қажетіне жаратады.



Ақпарат- ақпаратты алу, жинақтау, сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысандары болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтер.

Ақпаратпен орындалатын әрекеттер ақпараттың кезеңдері деп аталады. Қандай бір әрекеттер ақпараттық кезеңдерде орындалады.

Ақпаратты жөнелту үшін қолданылатын құрылғыларды ақпарат жеткізу арнасы деп атайды. Ақпаратты жеткізу арнасының сапасы нашар болса, онда жөнелтілетін ақпарат бұрмалауы немесе оның қайсібір бөлігі жоғалуы мүмкін.
ІҮ. Бекіту.

1-тапсырма:


    1. WordPad мәтіндік редакторын ашыңдар. (9 сурет оқулықта).

    2. «Ақпаратты сақтауға, жеткізуге және өңдеуге болады» мәтінің теріңдер. Үтір қазақша тергенде жоғарғы қатардағы «6» батырмасы арқылы теріледі, ал бас әріпті теру үшін CapsLock пернесін басу керек.Сөздердің арасын ажырату үшін бос орын пернесін бір рет басыңдар.

    3. Өз ақпараттарыңды сақтап, прогамманы жабынңдар.

2-тапсырма:


  1. «Түйін» бөліміндегі мәтінді теріңдер.

  2. Өз ақпараттыңды сақтап, программаны жабыңдар.


Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Ақпаратқа қандай амалдар қолдануға болады?

  • Адам ақпаратты қалай сақтайды?

  • Ақпаратты қайда сақтауға болады?

  • Адам ақпаратты қалай өңдейді?

  • Ақпаратты жөнелту арнасы деген не? Мысал келтіріңдер?



ҮІ. Үй тапсырмасы: Оқулықтан §3 оқу, мазмұндау, тест тапсырмасын орындау.

Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

В

В

С

В

С

Д

С



ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

4-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ақпарат саны, ақпараттың өлшем бірлігі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Ақпарат саны түсінігін еңгізу, ақпараттың өлшем бірліктерімен таныстыру, ақпарат санын анықтаудың тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.



ІІ . Үй жүмысын тексеру:

§3 тест тапсырмасын орындалады. Дұрыс жауаптары экранға шығарылады. Жиі кездесетін қателерді талдайды.



ІІІ. Жаңа сабақ:

Ақпаратты сақтау және тасымалдау үшін оны тіркеп, есепке алу керек. Бит 0 немесе 1 сияқты екі мәтіннің бірін ғана қабылдай алады. Бит ақпаратты өлшеудің ең кішкене бірлігі болып табылады. Ақпаратты өлщеудің келесі бірлігі байт деп аталады.

Хабарламаның ақпараттық көлемі-хабарламадағы битпен, байтпен, кбайтпен, мбайтпен және т.с.с өлшенген ақпараттың көлемі.

Ақпаратты жеткізу жылдамдығы дегеніміз- бір уақыт бірлігінде жөнелтілетін ақпарат саны. Мұндай жылдамдық бит/с, байт/с және т.с.с өлшенеді.


ІҮ. Бекіту. 1-тапсырма:

Компьютерде сақталған ақпарттың көлемін қарап шығыңдар.

    1. Пуск-Компьютер батырмасын таңдаңдар.

    2. Пайда болған терезедегі дискілердің бірін тышқанның оң батырмасымен шертіп, Свойства батырмасын басыңдар.

    3. Дискідегі толған және бос орыңдардың көлемін қарап шығыңдар.

    4. Дәптерге дискідегі бос орынның байтпен, кбайтпен, мбайтпен және гбайтпен өлшенген көлемін жазып алыңдар. Санау үшін калькуляторды қолдануға болады.

2-тапсырма:

  1. Документы батырмасын ашыңдар.

  2. 1 г байт көлемді флешкаға қандай файлдың сиятының анықтаңдар.

3-тапсырма:

Сыныптардағы барлық балалар туралы ақпараттың сендердің компьютерлерінің қай дискісіне сиятынын анықтаңдар. Көлемі 376 Кбайт мөлшерлі суреттер мен 10 беттік ақпарат мәтіндік файлда сақталған. Санау үшін калькуляторды қолданыңдар.


Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Ақпараттың өлшем бірліктерін атаңдар.

  • 1 байтта неше бит бар?

  • «Кездесу қыркүйек айына тағайындалды» деген хабарламада қанша көлемдегі ақпарат бар?

  • Ақпаратта жеткізу жылдамдығы дегенді қалай түсінесіңдер?


ҮІ. Үй тапсырмасы: Оқулықтан §4 оқу, сұрақтарға жауап беру, тест тапсырмасын орындау.

Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Д

А

С

В

С

С

А

В

А

Д


ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

5-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттері мен мүмкіндіктері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға «компьютер» түсінігімен таныстыру, компьютердің құрылымы, қызметі туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру және оның құрамдас бөліктерін анықтау.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.



ІІ . Үй жүмысын тексеру:

§4 тест жұмысын тексеру.



  1. Ақпараттың минималды бірлігін атаңдар.

  2. 1000 байт артық па әлде 1 Кб айртық па?

  3. Тағы қандай ақпараттың өлшем бірліктерің білесіңдер?

ІІІ. Жаңа сабақ:

Компьютердің қазіргі уақыттағы негізгі функциясы –басқару. Компьютердің түрлері: суперкомпьютер, үлкен компьютер, серверлер, дербес компьютер. Компьютер желілердің орталық торабы болып табылады үлкен компьютерлерді сервер компьютер дейміз. ДК-бір адам жеке қолдана алатын компьютер.

ДК-үстел үсті, алып жүретін, алақан компьютерлер болып бөлінеді.

Компьютердің негізгі құрылғылары-жүйелік блок, монитор, пернетақта. Жүйелік блоктың құрамына: аналық тақша, жедел жады, тұрақты жады, қатты диск, процессор, дискавод, видеокарта, дыбыстық карта және т.б.

Процессор-жүйелік блоктың «миы» болып табылады. Оның жылдамдығы көбінесе компьютердің жұмыс істеуіне тәуелді.

ІҮ. Бекіту.
1-тапсырма: Интернет желісінен суперкомпьютерлер туралы ақпаратты тауып, оқып біліңдер.
2-тапсырма: Мәтіндік редакторда берілген тақырыптардың біріне хабарлама жазыңдар.
3-тапсырма: Өздеріне белгілі программаның біріне «Компьютердің түрлері» сызбасын сызыңдар және 37 беттегі ребусты шешіңдер.
Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?


  • Компьютер дегеніміз не?

  • Компьютер қандай функцияларды орындайды?

  • Компьютер неге дербес деп аталады? Оның түрлерін атаңдар.

  • Компьютердің негізгі құрылғыларын атаңдар.

  • Жүйелік блоктың құрамына кіретін құрылғыларды атаңдар.


ҮІ. Үй тапсырмасы: Оқулықтан §5 оқу, тест тапсырмасын орындау, ребус құрастырып келу.

Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

8

В

В

Д

Д

Д

С

А

А


ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

6-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Пернетақта. Компьютердің қосымша құрылғылары.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Компьютерге қосылатын шеткі құрылғылардың қызыметімен таныстыру. Оқушыларға алғашқы және қазіргі ақпарат тасығыштар жайында түсінік беру, ақпарат тасығыштардың әртүрлілігін көрсету.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.



ІІ. Үй жүмысын тексеру:

Тест жұмысын тексеру. жүйелі блоктың бқлімдерін кқрсету. Оқушылар аттарын айта отырып, атқаратын қызметтерін жазады.



  1. Компьютердің негізгі құрылғыларына нелер жатады?

  2. Құрылғылардың қайсысын компьютерге жалғауға болады?

  3. Ақпаратты ұзақ уақытқа сақтау үшін жады түрі қандай?

  4. Компьютер өшірілгеннен кейін ақпарат жедел жадқа сақтала ма?


ІІІ. Жаңа сабақ:

Пернетақта-компьютерге ақпаратты еңгізу құрылғысы. Пернетақта мынадай негізгі бөліктерден тұрады. Алфавиттік-цифрлық, курсорды басқару пернелері, функционалды, қосымша цифрлық, басқару пернелері.

Индикаторлар- пернетақтаның қындай режимде жұмыс істеп тұрғанын көрсететін кішкене шамдар.

Компьютердің қосымша құрылғыларына- дыбыс калонкалары, микрафон, принтер, сканер, модем және т.б жатады.

Принтер –ақпаратты компьютерден қағазға басып шығаратын құрылғы. Ол лазерлік және бүріккіш болып бөлінеді.

Сыйымдылық-тасығышта сақталатын ақпараттың шектік сандық мөлшері. Ақпарат тасығыштарға жататыңдар: датты диск, флеш-жады, жұмсақ диск, лазерлік дискілер.



ІҮ. Бекіту.
1-тапсырма: 48 беттегі ребусты шешіңдер.
2-тапсырма:

Блакнот программасын ашыңдар. Өз аты-жөндерінді теріңдер. Цифрлық пернелерді қолданып туған жылдарын мен ай-күнін еңгізіңдер. Caps Lock бас әріптерді теру режимін іске қосыңдар. Аттарыңды толық теріңдер. Num Lock пернесін басып 8 санын басып көріңдер.



3-тапсырма:

Арнайы пернелердің қызмет кестесін толтыр.




Перне аты

Перненің қызметі



Enter






Num Lock






Caps Lock






Shift






Backspace






Delete






Бос орын






Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Қандай құрылғылар қосымша құрылғылар деп аталады? Неге?

  • Лазерлік принтердің жұмыс қағидасы неде?

  • Сканер не үшін керек?

  • Модем қандай қызымен атқарады?

  • Пернетақта неше бөліктен тұрады?

  • Қандай басқару пернелерін білесіңдер?


ҮІ. Үй тапсырмасы: Оқулықтан 48-56 бетті оқып мазмұндау. 57 беттегі тест жұмысын орындау.

Тест жауаптары:


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

Д

В

Д

А

В

В

С

В

Д


ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

7-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Программалық қамтамассыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: программамен қамтамассыз ету туралы түсінік қалыптастыру, программалық жабдықтамының түрі мен қызметін көрсету, жүктелеу тәсілі туралы түсінігін қалыптастыру.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.



ІІ. Үй жүмысын тексеру: Тест алу.

  1. Артығын көрсет:

а) жүйелік блок

в) пернетақта

с) парта

д) тышқан

2. Компьютерді қандай жағдайда пайдалануға болады?

а) ақпаратты сақтауда

в) ақпаратпен жұмыс істеуде

с) шаң сорғызу үшін

д) мәлімет беру

3. Ақпартты өңдеу құрылғысы:

а) тышқан

в) процессор

с) пернетақта

д) монитор

2. Карточкалармен жұмыс:
1. Компьютердің негізгі құрылғыларын (енгізу және шығару құрылғыларын ата)

2. Жүйелік блоктың ішкі құрылғыларына нелер жатады?


3. Құрылғылардың қызметін жазып, аяқта.

процессор-..........

жедел жад-........

қатты диск-........

видеокарта-......

дыбыс картасы-.....

ІІІ. Жаңа сабақ:

Компьютерде сақталатын барлық программалар оның программалық жабдықтамасын құрайды. Оператциялық жүйе-компьютердің жұмысын басқаратын басты программа.

Драйверлер-компьютерге қосылған түрлі құрылғылардың жұмыс істеуі үшін қажетті программалар.

Утилит- компьютерге мұрағаттау, дискілердегі ақпараттың бұзылмауын тексеру, қажетті файлдарды іздеу сияқты қызметтер көрсететін шағын программалар. Программалау жүйесі- басқа программаларды құруға арналған орта.

Компьютер іске қосылғанда оператциялық жүйе дискілік жадыдан оқылып, компьютердің жедел жадына орналастырылады. Бұл үрдіс оператциялық жүйенің жіктелуі деп аталады.

ІҮ. Бекіту. 1-тапсырма:

Адамдарға қандай программалық жабдықтамалар қажет көрсетіңдер (63 бет оқулықта кесте толтыру)



2-тапсырма:

Қандай кәсіп иелері символдық, графикалық және дыбыстық ақпаратпен жұмыс істейді? Кестені мысалмен толтыру (4 кесте, 65 бет оқулықта)



Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Компьютерді программамен қамтамассыз ету деген не?

  • Оператциялық жүйе жіктеуі қашан болады?

  • Программалық драйвер не үшін қажет?

  • Программалық утилитаға мысал келтір.


ҮІ. Үй тапсырмасы: § 8 анықтаманы, ПЖ-ның жіктелу сызбасын жаттау, тест сұрақтарына жауап беру.

Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

В

С

Д

В

А

С

А


ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

8-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Оператциялық жүйе ұғымы. Негізгі нысандары мен оны басқару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: оқушыларға Windows ОЖ-ның пайдаланушы интервейсі туралы түсінік қалыптастыру. Windows терезесі құрылымдық элементтерімен, қызметімен таныстыру, терезелер түрлерін баптауды үйрету.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.



ІІ. Үй жүмысын тексеру: Тест алу.

ПЖ-ның жіктелу сызбасын және анқытамаларды сұрау, тест жұмысын тексеру.



ІІІ. Жаңа сабақ:

Windows ОЖ-сі жіктелгенен кейін экранда жұмыс үстелі пайда болады. Стандартты түрде жұмыс үстелінде : компьютер, желі, қоржын, басссқару тақтасы сияқты нысандардың белгішелері, есептер тақтасы мен басқару батырмасы орналасады. Басқару батырмасын басқанан кейін Windows-тың бас мәзірі ашылады. Жұмыс үстелінің сыртқы пішінің өзгерту үшін персонализатция бұйрығын қолданылады. Берперде монитордың экранын бұзылудан сақтау үшін керек.



ІҮ. Бекіту. 1-тапсырма:

  1. Жұмыс үстелінің бос жеріне контекстік мәзір шақырыңдар

  2. Персонализатция бұйрығын таңдандар

  3. Жұмыс үстелі тақырыбын өзгертіңдер.

2-тапсырама: Ребус шешіңдер 75 бет оқулықта.

3-тапсырма: С деңгейінің тапсырмаларын орындандар.

Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Жұмыс үстелі деген не? Әдетте жұмыс үстелінде қандай элементтер орналасады?

  • Есептер тақтасы қайда орналасады?

  • Тілдер тақтасы не үшін керек? Бас мәзір қайда орналасады?

ҮІ. Үй тапсырмасы: § 9 тест тапсырмасы мен сұрақтарына жауап беру. Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

А

В

А

В

В

С

А

ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

9-сабақ

Сабақтың тақырыбы: ОЖ басқарудың негізгі тәсілдері және объектілері. Терезе.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Windows ОЖ-ның негізгі нысаны- тереземен, туралы құрылымдық элементтерімен, қызметімен таныстыру, терезелер түрлерін баптауды үйрету.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: ПЖ-ның жіктелу сызбасын және анқытамаларды сұрау, тест жұмысын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ:

Windows ОЖ-сінің негізгі элементі- терезе. Терезе-экранның қоршаулармен шектелген тікбұрышты аймағы. Тақырып жолының оң жағында терезені жоюға, бүкіл экранды жабыға, бастапқы өлшемін қайта қалпына келтіруге болатын терезені басқару батырмалары орналасқан.

Терезенің түрлері: бумалар, қосымшалар, сұхбат, анықтама терезелер.

Ашық терезелердің біріншісінен екіншісіне олардың есептер тақтасындағы батырмаларын немесе Alt+Tab пернелерін басып ауыстыруға болады.



ІҮ. Бекіту. 1-тапсырма:

  • Компьютер нысаны терезесін ашыңдар.

  • Терезенің мөлшерін айналдыру жолдары көрінетіндей етіп өзгертіңдер. Айналдыру жолақтарымен жқмыс істеп машықтаңдырыңдар. Терезенің оңтайлы мөлшерін таңдаңдар.

  • Терезенің бос жеріне контекстік мәзір шақырыңдар

  • Әр түрлі белгішелерді таңдандар.

Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • терезе деген не?

  • Терезе түрлерің атаңдар. оларға мысал келтіріңдер.

  • Айналдыру жолақтары неге екеу?

  • Айналдыру жолақтарын қалай қолданамыз?


ҮІ. Үй тапсырмасы: § 10 оқып түсіну сұрақтарына жауап беру. Тест орындау.
ҮІІ. Бағаалу: Оқушыларға тиісті бағаларын қою.

10-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Файлдар, бумалар және белгішелер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Windows нысандарының анықтамалары мен сипаттамалары туралы оқушыларға түсінік беру, бума мен жарлық құруды үйрету.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: Тест алу. Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

В

С

С

Д

Д

С

А


ІІІ. Жаңа сабақ:

Файлдық жүйенің негізгі нысандары файлдар, бумалар, жарлықтар. Файл-байттар тізбегі.Файлдың аты екі өлшемнен тұрады: сол жақ аты, оң жақ кеңейтілімі. Бума ақпаратты реттеу үшін құрылады. Жарлық- нысанға қолжетімділікті жеңілдететін, нысанның сілтеме көшірмесі.

Жарлықтың төменгі сол жақ бұрышында сол жақ суреті салынған. Бумалар бірінің ішінде бірі салынуы мүмкін. Ақпаратты сақтаудың мұндау құрылымы иерархия деп аталады. Файлдың атымен бірге жазылған файлға дейінгі жол файлдың толық аты деп аиалады.

ІҮ. Бекіту. 1-тапсырма:

Кез келген файл үшін жарлық құрыңдар. Жұмыс үстелінде жарлықтарды 4 тәсілмен реттендер. Олардың аттарын алмастырыңдар. Құрылған бір жарлықты қоржынға апарындар. Қажетсіз жарлықтарды жойындар.



Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Файл деген не? Файл атауының ең үлкен ұзындығы қандай?

  • Бума деген не?

  • Файлдың бумадан айырмашылығы?

  • Жарлықты қалай құрамыз?

ҮІ. Үй тапсырмасы: § 11 тест тапсырмасы мен бақылау сұрақтарына жауап беру.

ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

11-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Бумалар мен белгішелерді құру.Атын өзгерту.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Windows та бумалар мен белгішелер құрып арқылы жұмыс істеуге, олармен сауатты орындаудың дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: Тест алу. Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

А

Д

С

А

В

С

А

Д

В


ІІІ. Жаңа сабақ:

Компьютермен жұмыс істеу барысында нысандарға көбінесе мына амалдар қолданылады: көшіру, орын ауыстыру, жою, атын өзгерту. кез келген амалды орындау үшін Windows жүйесінде әр түрлі бірнеше тәсіл қарастырылған. Windows- тегі нысанмен жұмыс тышқан мен пернетақтаны, контекстік мәзірдің бұйрықтары арқылы орындалады.

Терезедегі барлық нысандарды ерекшелеу үшін Упорядочить—выделить все бұйрығы немесе Ctrl+A пернелерінің тіркестері қолданылады.

ІҮ. Бекіту. 1-тапсырма:

Компьютер терезесіндегі С дискісін ашыңдар. Тышқанның сол жақ батырмасын басып, нысандардың үстімен жылжытып көріңдер. Не болады?



2-тапсырма: Кез келген нысанды тышқанның оң батырмасымен Менің құжаттарым батырмасынан жұмыс үстеліне жылжытыңдар.
Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Бумалар мен белгішелерді құрудың қандай амалдарын білесіңдер?

  • Нысандарды көшіру мен жылжытудың айырмашылығы неде?

  • Бірнеше нысанды қалай белгілейміз?

ҮІ. Үй тапсырмасы: § 12, 97-101 бет оқу мазмұны.

ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.

12-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Объектілерді іздеу, көшірмелеу, орнын ауыстыру және жою. Алмасу буфері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Windows та объектілерді іздеу, көшірмелеу, орнын ауыстыру және алмасу буфері сауатты орындаудың дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Әр оқушыны іскерлікке, нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютерлер

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Бекіту

Ү. Қорытынды

ҮІ. Үй жұмысы

ҮІІ. Бағалау



Сабақтың өту барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сабақта кім жоғын тексеру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: Мазмұнын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ:

Нысанды жылжыту мен көшірудің басқа тәсілдері алмастыру буфері болып табылады. Алмасу буфері д/з- компьютердің жедел жадының Windows нысандарын уақытша сақтауға болатын арнайы аймағы.

Жою амалы өте қауіпті. Жойылған нысанды қайта қалпына келтіруге болады. Ол үшін қоржын терезесін ашып, қажетті нысанды ерекшелеп алып, қайта қалпына келтіру бұйрығын орындау керек.

Нысанды қоржынға орналастырмай жою үшін Shift+Del пернелі тіркесімдерін қолданылады.



ІҮ. Бекіту. 1-тапсырма:

Компьютер терезесін ашыңдар. Алмасу буферімен жұмыс істеу үшін қажетті пернелер тіркесімдері туралы нұсқауларды табыңдар.



2-тапсырма: Жұмыс үстеліндегі Қоржынды табыңдар. Оны ашыңдар. Осы нысанның бұйрықтарын қарап шығындар.

Ү. Қорытынды: Бүгінгі сабақта нені білдік?

  • Алмасу буфері деген не?

  • Файлдардың атын өзгерту не үшін керек?

  • Қоржынның өзін жоюға бола ма?


ҮІ. Үй тапсырмасы: 101-106 бет оқу мазмұны.
ҮІІ. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға тиісті бағаларын қою.
Каталог: ld
ld -> Шпаргалка на казахском языке по истории Казахстана 100 м қашықтыққа ұшатын, орақ тәрәздә құрал-бумеранг
ld -> Қош келдіңіздер!
ld -> Қазақ әдебиет пәніне тест сұрақтары
ld -> Сабақ: ана тілі Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Әліпенің атасы»
ld -> Қазақстан тарихы бойынша Ұбт шпаргалкалары а а. Иманов көтерiлiс отрядтарын қаруландыру үшiн – қару-жарақ шығаруды ұйымдастырды
ld -> Ақтқбе облысы Байғанин ауданы №3 Қарауылкелді орта мектебі
ld -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен" Мұғалімі: 3 "
ld -> Әнші- ақындар шығармашылығы
ld -> Есмағамбет Ысмайлов Баласы Қожағұлдың Біржан салмын, Адамға зияным жоқ жүрген жанмын
ld -> Өмірбаяны Хронология Қорытынды пайдаланған әдебиеттер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет