Сабақ тақырыбы : Жұрнақ пен жалғау. Жаттығу жұмысы 302-306



бет1/2
Дата21.07.2017
өлшемі1,2 Mb.
#21605
түріСабақ
  1   2
ҚАЗАҚ ТІЛІ 2 «А» СЫНЫП

Жаттығу жұмысы 302-306 жаттығу

Жұрнақ пен жалғау

Серікбаева Ж.Ы.

21 мектеп 28.01.2016 жыл



Сабақ тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау. Жаттығу жұмысы 302-306

Сабақ мақсаты: Жұрнақ пен жалғауды пысықтау. Түбір сөзге жұрнақ та, жалғау да жалғана

беретінін түсіндіру. Орындаған жұмыс барысында сөздің түбірі мен жұрнақ,

жалғауды толығымен ажырата білуіне, сөз құрамына талдауға дағдыландыру.

Таным мүмкіндіктерін кеңейте отырып, оқушылардың өзіндік жұмыс істеуге,

ізденуге үйрету.

Сабақ әдісі: түсіндіру, көрсету, талдау.

Сабақ көрнекілігі: Интертақта, слайдтар, суреттер.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Туған тілім – бабам тілі – өз тілім!

Туған тілім – анам тілі – өз тілім!

Туған тілім – бабам тілі – өз тілім!

Туған тілім – адам тілі – өз тілім!

Мұғалім: Мемлекеттік тіл – мәңгілік елдің асыл мұраты. Ендеше, біздің қонақтар қатысқан ашық

сабағымыз «мемлекеттік тіл – қазақ тілі» болмақ. Үй тапсырмасын тексерейік.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

300-жаттығу. Суреттегі зат атауларына -шы жұрнағын қосып оқы. Сол сөздерді сөз құрамына талда.

шалғы + шы, қой + шы
1-слайд.«Сен маған, мен саған»

?

Оқушылар сұрақ қояды:



  • Түбір деген не?

  • Қосымша деген не?

  • Жұрнақ деген не?

  • Жалғау деген не?

  • Жұрнақ, жалғау қалай жалғанады?

ІІІ. Жаңа сабақ.

«Ой шақыру»

Оқушылар, шекара деген не?



Шекара – белгілі бір елдің құрлықтағы, судағы аумағының шегін көрсететін меже.
2-слайд. Қазақстан картасы. Шекара сызығы. Мынау ұшса құстың қанаты талған, жүгірсе аңның тұяғы тозған кең байтақ дала – Қазақстан аумағы. Оның шекарасы. Ол 5 елмен шектеседі.

  • Шекараны кім күзетеді?

  • Шекарашы.

  • Мына өлеңді оқиық.

3-слайд.

Шекарашы

Жерім – байтақ, дала – кең,

Елге ұнаған жақсы ісі.

Шекарашы болам мен –

Болашақтың сақшысы.

Шекарашы, сақшысы

(Шекарашы, айтылуы, жазылуы)
4-слайд. Қазақстан картасы. Астана ЭКСПО – 2017

  • Оқушылар, біздің елімізде – Астанада ЭКСПО – 2017 жылы үлкен көрме өтеді. «Жасыл ел – жасыл экономика» деп аталатын көрмеге қатысуға әлем елдері қызығушылық танытып, қазірдің өзінде әлемнің 82 елінен өтініш түскен. Көрмені тамашалау үшін біз де ұйымдастырушыларға өтініш берейік. Ол үшін оқулықтағы 303-жаттығуды орындауымыз керек.

5-слайд.

ІV.Оқулықпен жұмыс. Жатқа жазу. Көркем жазу. Талдау.

Әдепсіз бала

Ауыздықсыз атпен тең.

Ақылды қария

Жазып отқан хатпен тең.
6-слайд. Ауыздықты ат.
Ауыздық – ат жүгеніндегі оның аузына салып қоятын темір, аттың басын қалаған жаққа бұруға, тежеуге арналған шығыршық темір, жүгеннің ең басты бөлігі.


  • Сіздердің тапсырманы жақсы орындағандарыңызға қарап, өтініш қабылданды деп есептейміз.

7-слайд. Астанаға жету үшін бізге ұшақ керек. Ұшақ дайын болу үшін мына жаттығуды орындайық.

304-жаттығу. Жалғау жалғап,сөйлем құрау.

1-қатар: Баян, сабақ, әзірлен.

2-қатар: Мұғалім, сынып, кір.

3-қатар: Аула, қар, күре.

Әр қатар өз тапсырмасын тақтаға және дәптерге орындайды.


Каталог: uploads -> doc -> 0c6c
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0c6c -> Сабақ тақырыбы : Абай және Пушкин Сабақ мақсаты: Білімділік: оқушыларға екі ақынның рухани үндестігін түсіндіру
0c6c -> Педагогикалық тәжірибе шығармашылықтың бастамасы Мақсаты: жас


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет