Сабақ Тақырыбы : «Сүтқоректілердің көптүрлілігі»



Дата06.07.2018
өлшемі41,16 Kb.
#47552
түріСабақ
Талғар ауданы Көлсай ауылы №27 жалпы білім беретін негізгі мектеп

Ашық сабақ
Тақырыбы : «Сүтқоректілердің көптүрлілігі»

Биология пәнінің мұғалімі:Шалшикбаева Ф.Б.

2013-2014оқу жылы
Сабақтың тақырып

§58 Сүтқоректілердің көптүрлілігі

Пәні: Биология

7 «А»сынып күні: 2014 жылы

Мақсаты


  1. Оқушыларға сүтқоректілердің түрлері мен тіршілігі, алуан түрлілігі жайлы білім таразыларын кеңейту;

  2. Топпен жұмыс жасау арқылы оқушылардың шығармашылық ізденуге үйрету, ой- өрісін, ойлау қабілеттерін арттыру;

  3. Оқушыларда табиғатқа деген мейірімділік, жанашырлық сезімдерін ояту, экологиялық көзқарас қалыптастыру;


Күтілетін нәтиже

Өз деңгейлері бойынша тапсырмаларды өз беттерімен орындайды.

Уақыт үнемдей отыра,  берілген тапсырмаларды өзара талқылап бірлесе жұмыс жасайды. Өз ойларын толық әрі ашық айта алады.  Жұмыс парақшасымен жұмыс істейді.

Оқуда қолданылатын әдіс- тәсілдер

Топпен, жұппен жұмыс (Сыни тұрғыдан ойлау),  әңгіме, нұсқау беру (қалай оқыту керектігін үйрету),демонстрация,  түсінік беру(ақпараттық коммуникациялық  технология),

оқуды бағалау, сұрақ – жауап, пікірталас, түсіндіру(диалогтік оқыту).

«Жиксо», «кубизм»,



кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру

Жаңа сабақ

(Жаңа сабақ материалы

(оқулықпен жұмыс )
1.Сынып оқушыларын түгендеу,белгілеу

анықтау

2.Ынтымақтастық атмосферасын құру. «Тілектер бұрқасыны» оқушылар шаттық шеңберін құрып, стикерге тілектер жазып ортаға лақтырады,ол тілектер оқылады.



2.Бағалау критерийімен таныстыру.

Үй тапсырмасы:

  1. «Қайталау аралы», тест тапсырмасы арқылы үй жұмысын тексеру.

Оқушыларды топқа бөлу.Түстерге қарай топқа бөлу.

1-топ


2-топ

Жаңа сабақты бастамас бұрын сендерге мен «Жануарлар әлемі» атты видео көрсеткім келіп түр. Видео арқылы жаңа сабақтың мақсатын ашу.


Мағынаны тану.

«Жиксо» әдісін пайдалану.


Жинақталып сабаққа көңіл аудару.

Шаттық шеңберін құрып оқушылар бір-біріне жылы тілектерін айтады.

Оқушылар тест жұмысын жасайды және өзара бағалайды.
Түстерге байланысты топқа бөлінеді.

Видеоға қарап оқушылар сүтқоректілердің түрлерін атап айтады.

Оқушылар көлемді мәліметтер мен мағлұматтарды өздігімен меңгеруге және бір-бірін оқытуға бағыттайды.

Мәтінді екі бөлікке бөліп,оқушыларды да екіге бөліп өз мәтіндерін оқып талқылайды.содан кейін топтар құрамы өзгертіліп, өз орындарына келіп топ арасында бір-біріне түсіндіріп талқылайды.Ең бастысы НЕ ҮЙРЕНДІМ? Деген сұраққа жауап беру керек.

Жаңа материялды пысықтау.

Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар.



Ой қозғау.

1.тапсырма

«Кубизм» әдісі

1-топ сұрақтары

1.Сүтқоректілердің отрядтарын ата? (8 отряды)

2.Бунақденеқоректілер отряды қай жерлерде кездеседі..

(Маңғыстау алқабында,)

3.Олардың түрлерін ата?(кәдімгі кірпі,жұпартышқан,жертесерлер,көртышқан)

4.Кеміруші отрядының нешеге жуық түрлері бар?(2500)

5.Кемірушілерге байланысты мақал –мәтел білесіз ба?

(Құндыз – суда,құлан-қырда.)

6.Жұмбақты шеш:

Әкесі –тышқан,шешесі-құстан,

Күндіз үйықтап,тұнде ұшқан.(жарқанат. Қолқанаттылар отряды.)

2- топ сұрақтары.

1.Сүтқоректілердің отрядтарын ата? (8 отряды)

2.Қолқанатты отряды Қазақстанда неше түрі кездеседі.(27 түрі,оларға жарқанаттар жатады.)

3.Жұптұяқтылар отряды неше топқа бөлінеді,оларды ата? (2топқа бөлінеді,күйіс қайтаратын,күйіс қайтармайтын. )

4.Жыртқыштар отрядының тұқымдас өкілдерін ата?

(аю,қасқыр,мысық,сусар,)

5.Тақтұяқтылар отрядының үш тұқымдасын ата?(тапирлер,керіктер,жылқылар.)

6.Ескекаяқтылардың отряды Қазақстанда қай түрі кездеседі?(Каспий теңізінде, түлен кездеседі)

Қызығушылығын ояту.

Бейнетаспадан сүтқоректілердің атауларымен таныстыру.

(Тақтада сүтқоректілердің түрлері түр оның бос орнына тиісті атауларды қойыңыз

.

Сүтқоректілерге қатысты атаулары:

Жалпы атауы Аталығы Аналығы Ұрпағы

1.Арқар (Құлжа) Арқар Қозықа

2.Бұғы Бұғы ( Марал ) Бұғышақ

3.Шошқа (Қабан) Мегежін Торай

4.Қасқыр Көкжал (Бөлтірік) (Көксерек)

5.(Аю ) Матай Кірекей Қонжық

6.Жолбарыс Жолбарыс ( Өлекшін ) Сарымақ

7.Ілбіс (Барыс) Таутан Алан

8.Мысық Күбік Мырсын ( Марғау)

Сергізу сәті. «Мен қазақпын» әні

Постермен жұмыс .Суреттерді топтастыру.



Кубикті лақтыра отырып қай сан түссе сол санға байланысты сұрақтарға жауап береді.

Бейнетаспадан сүтқоректілердің атауларымен танысып кестені толтырады. Кестеде бос ұяшықтың орнына тиісті атауларды қойяды.


Оқушылар постерге суреттерді топтастырып әр жануарларды отрядтарға қарай топтастырады.


Сабақты бекіту


  1.  Сәйкестендіру кестесі



Қолқанаттылар отряды

Құндыз

1

Ескекаяқтылар отряды

Жарқанат

2

Қоянтектестер отряды

Түлен

3

Кемірушілер отряды

Қоян



.
Рефлексия

 




Білем

Білдім

Білгім келеді

1











Үйге тапсырма : §58 Сүтқоректілердің көптүрлілігі

Бағалау.  Қоғамдық бағалау.

Кері байланыс: стикерлерді алып ,артына осы сабаққа деген оқушылардың пікірлері,ұсыныстарын жазулары керек.

 Тақырып бойынша түйін шығарту.



Күнделікке үй тапсырмасын жазады.
Оқушылар өз пікірлерін жазады.



Қолқанаттылар отряды

Құндыз

1

Ескекаяқтылар отряды

Жарқанат

2

Қоянтектестер отряды

Түлен

3

Кемірушілер отряды

Қоян





Қолқанаттылар отряды

Құндыз

1

Ескекаяқтылар отряды

Жарқанат

2

Қоянтектестер отряды

Түлен

3

Кемірушілер отряды

Қоян






Қолқанаттылар отряды

Құндыз

1

Ескекаяқтылар отряды

Жарқанат

2

Қоянтектестер отряды

Түлен

3

Кемірушілер отряды

Қоян






Қолқанаттылар отряды

Құндыз

1

Ескекаяқтылар отряды

Жарқанат

2

Қоянтектестер отряды

Түлен

3

Кемірушілер отряды

Қоян






Қолқанаттылар отряды

Құндыз

1

Ескекаяқтылар отряды

Жарқанат

2

Қоянтектестер отряды

Түлен

3

Кемірушілер отряды

Қоян






Қолқанаттылар отряды

Құндыз

1

Ескекаяқтылар отряды

Жарқанат

2

Қоянтектестер отряды

Түлен

3

Кемірушілер отряды

Қоян




Білем

Білдім

Білгім келеді

1










 


 

 

 




Білем

Білдім

Білгім келеді

1












 

 

 




Білем

Білдім

Білгім келеді

1












 

 

 

 

 

 

Сүтқоректілер класына тестік тапсырмалар(7 сынып)

 

  1. Жер астында тіршілік ететін сүтқоректілер немен қоректенеді?

А)бунақденемен           Б) жәндіктермен               Г)  көртышқанмен

2. Түлендер қайда тіршілік ететін сүтқоректілер?

А)суда          Б) жер астында               Г)  құрлықта

3. Ашық жерлерде мекендейтін сүтқоректілер?

А)ақбөкен       Б) суыр                       Г)  аю

4. Тұяқты сүтқоректілерге жатады?

А)қосаяқ           Б) бұғы                     Г) қарақұйрық

5. Бұта мен ағаш арасында мекендейтін сүтқоректі?

А) сілеусін        Б) жолат                  Г)  суыр

6. Қазіргі кезде сүтқоректілерді неше класс тармағына жіктейді?

А)2                   Б) 4                           Г)  3

7. Төменгі сатыдағы аңдарды қалай атайды?

А) қазіргі аңдар         Б) ілкіаңдар             Г) қалталы  сүтқоректілер

8. Сүтқоректілердің ұрығы қайда дамып жетіледі?

А) аналық жатырда          Б) ұрықжолдаста               Г) ана құрсағында

9. Қалталы сүтқоректілер қашан пайда болды?

А) 150 млн жыл бұрын     Б) 140 млн жыл бұрын    Г) 130 млн жыл бұрын

10. Жоғары сатыдағы сүтқоректілер жер бетінде қашан таралған?

А)80-70млн жыл        Б) 50-60млн жыл        Г) 90-70млн жыл

Сүтқоректілер класына тестік тапсырмалар(7 сынып)

 


  1. Жер астында тіршілік ететін сүтқоректілер немен қоректенеді?

А)бунақденемен           Б) жәндіктермен               Г)  көртышқанмен

2. Түлендер қайда тіршілік ететін сүтқоректілер?

А)суда          Б) жер астында               Г)  құрлықта

3. Ашық жерлерде мекендейтін сүтқоректілер?

А)ақбөкен       Б) суыр                       Г)  аю

4. Тұяқты сүтқоректілерге жатады?

А)қосаяқ           Б) бұғы                     Г) қарақұйрық

5. Бұта мен ағаш арасында мекендейтін сүтқоректі?

А) сілеусін        Б) жолат                  Г)  суыр

6. Қазіргі кезде сүтқоректілерді неше класс тармағына жіктейді?

А)2                   Б) 4                           Г)  3

7. Төменгі сатыдағы аңдарды қалай атайды?

А) қазіргі аңдар         Б) ілкіаңдар             Г) қалталы  сүтқоректілер

8. Сүтқоректілердің ұрығы қайда дамып жетіледі?

А) аналық жатырда          Б) ұрықжолдаста               Г) ана құрсағында

9. Қалталы сүтқоректілер қашан пайда болды?

А) 150 млн жыл бұрын     Б) 140 млн жыл бұрын    Г) 130 млн жыл бұрын

10. Жоғары сатыдағы сүтқоректілер жер бетінде қашан таралған?

А)80-70млн жыл        Б) 50-60млн жыл        Г) 90-70млн жыл

 

Сүтқоректілер класына тестік тапсырмалардың  жауаптары



(7 сынып)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Б

А

Б

Г

А

А

Г

А

Б

Г

 









1.Өзі алып,таңқаларлық жануар


Арқалаған субұрқағы тағы бар.

2.Қанаты бар тышқан,жасырынып күндіз,

қараңғыда ұшқан

3.көп көп ине,көп ине,бір сабағы жоқ ине

іс тікпейді әрине

4.өзі –терісі бағалы аң, қимылы шапшаң

Еш аусыз,құралсыз аулайды жемін судан













1.Ештеңе мінгізбейді арқасына,


Баласын салып алар қалтасына

2.Түрі мысық бейнесі,жолақ жолақ жейдесі.

3.Басында ағаш өседі,құс бұрақ ұя салмайды

Денсаулық үшін пайдалы,мүйізім жерде қалмайды.



4.Ешқашан бойын бұқпайды,тіпті түрегеп те ұйықтайды.
































Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> М.Ә. Хасен төле би әлібекұлы
2014 -> «Қостанай таңының» кітапханасы Сәлім меңдібаев
2014 -> 3-деңгейлерге: а/берілген сөздерді аударыңдар
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет