Сабақ Тақырыбы: "Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы" (Жаңа сабақ) Сыныбы: 9 "Ә" Күні: 30. 11. 15 Математика пәні мұғалімі : Шенгельбаева Э. Т



Дата21.04.2017
өлшемі7,18 Kb.
#14382
түріСабақ
  • Ашық сабақ Тақырыбы: “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы” (Жаңа сабақ) Сыныбы: 9 “Ә” Күні: 30. 11. 15 Математика пәні мұғалімі : Шенгельбаева Э.Т
  • Тақырыбы: “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы”
  • Мақсаты: “Оқушылардың арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы формуласын есептеулерде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру”
  • Жоспары:
  • 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Үй жұмысын тексеру.
  • 3. Жаңа материалды меңгерту. 4. Бекіту есептері. 5. Сергіту сәті. 6. Есеп. 7. Өтілген материалды қорытындылау. 8. Рефлексия.
  • 30. 11. 15
  • “Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы”
  • ГАУСС әдісі
  • XVІІІ ғасырдың соңында Германияда бір сабақта мұғалім оқушыларына 1-ден 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын табуды тапсырыпты.
  • Оқушылардың біреуі: «Ізделінді қосынды 5050-ге тең»-деп жауап беріпті. Бұл оқушы кейіннен аты әлемге әйгілі болған математиктер королі Карл Фридрих Гаусс екен.
  • Біздер енді сол кездегі он жасар бала Гаусстың пайдаланған есептеу тәсілімен танысайық. Ол үшін 1-ден 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын Гаусс тәсілмен табайық:
  • 1 + 2 + 3 + ... + 98 + 99 + 100
  • 100 + 99 + 98 +... + 3 + 2 + 1
  • = (1 + 100) + (2 + 99) + (3 + 89) +... = (100 + 1) · 50 = 5050
  • Осы есепті бүгінгі өткен формуланы қолданып шығарып көріңдер.
  • Берілгені:
  • Табу керек:
  • Шешімі:
  • Жауабы:
  • Оқулықпен жұмыс
  • №185(а)
  • 103; 101;... арифметикалық прогрессиясының алғашқы сегіз мүшесінің қосындысын табыңдар.
  • Сергіту сәті
  • (“Көңілді кірпі” биі, 1 мин)
  • Есеп
  • Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдыңғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды. Еркіннің ата-анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды?
  • Берілгені:
  • Табу керек:
  • Шешімі:
  • Жауабы:

Арифметикалық прогрессияның анықтамасы Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиеті Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы

  • Рефлексия
  • (Оқу мазмұнының рефлексиясы)
  • Жеке басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін:
  • А. Теорияны түсіндім.
  • В. Есептер шығаруды ұйрендім.
  • С. Өткен тақырыптарды қайталап өттім.
  • Сабақ үстінде есеп шығарғанда өзіңе не жетіспеді деп ойлайсың?
  • А. Білім. В. Уақыт С.Ынтам болмады.
  • Д. Есептерді жақсы шығардым.
  • Саған сабақ үстіндегі қиыншылықтарды жеңуге кім көмек жасады?
  • А. Сыныптастар. В. Мұғалім .
  • С. Оқулық. Д. Өзім.
  • Рефлексия
  • (Көңіл – күй және іс-әрекет рефлексиясы)
  • Үйге шығаруға ұсынылатын есептер:
  • §11, №186(а, ә, б)

Каталог: uploads -> doc -> 051f
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
051f -> Сабақтың тақырыбы: §19. Қазақ халқының рухани мәдениеті Сабақтың мақсаты: Білімділік
051f -> Сабақ: Сиыр Мектеп: «Жезқазған қаласының білім бөлімінің №11жалпы орта білім беретін мектебі»
051f -> Көңілді тапқырлар Бүгінгі «Көңілді тапқырлар»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет