Сабақ тақырыбы Қазақстанның Қызыл кітабы Күні: 09. 06. 2017



Дата30.10.2019
өлшемі361,38 Kb.
#50858
түріСабақ
Байланысты:
қызыл кітап
1 желтоқсан кл сағаты
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ


Бөлім: 4

Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі

Сабақ тақырыбы

Қазақстанның Қызыл кітабы

Күні: 09.06.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Қадырбай Р.Д.

Сынып: 5-сынып

Қатысқандар:22

Қатыспағандар: жоқ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.О5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру.

5.ӘТН4.1. Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану



Сабақ мақсаттары

(Бағалау критерийі)

Барлық оқушылар орындай алады: бірлескен әрекетте тірек сөздер мен суреттерге қарап, тақырыпқа болжам жасайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: бейнебаяндағы, мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтап, сұрақтар құрастырады.

Кейбір оқушылар орындай алады: жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Бейнежазбаны және Қызыл кітапқа байланысты мәтінді түсінеді, сұрақ қою, жауап беруде туынды сөздер мен күрделі сөздерді қолданады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қорғау, қалпына келтіру, жойылып кету қаупі, омыртқалы жануарлар, табиғатты аялау, жануарлар әлемі

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қоршаған орта, жануарлар әлемі, өсімдіктер әлемі, зардап тигізу, сақтап қалу

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қызыл кітаптың басқа кітаптардан ерекшелігі неде?

Қызыл кітаптың түсі неліктен қызыл?


Құндылықтарға баулу

Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысу

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, География

Алдыңғы оқу:

Қызыл кітап туралы білетіндерін сұрау

Сабақ барысы

Уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Қалыптастырушы

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

3 мин

1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Жыланша » ойсергегін ұйымдастыру. Сынып оқушылары онымен ауысу арқылы бір-біріне тілектер айтады.







3 мин

2-әрекет.Ұжымдық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі бойынша: «Суреттен не байқадыңдар?

Бұл қандай кітап?

Қызыл кітап туралы не білесіңдер?

Басқа кітаптардан ерекшелігі неде?


Сауалға жауап алу. Сабақ тақырыбын айқындау, мақсатымен таныстыру.

Смайлик тарату

Интербелсенді тақтадан қызыл кітап, жануарлардың суреттерін көрсету

Сабақ ортасы

7 мин

2 мин

«Бағалау критерийі: бірлескен әрекетте мәтінді түсініп оқып, нақты ақпаратты анықтау арқылы сұрақтар дайындайды.

3-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқулықтың 51-52-бетіндегі мәтінмен танысып, негізгі ақпаратты анықтап, түсініп оқу. Әр жұпқа үлестірмелі парақшада омыртқалылар, жойылу қаупі, сүтқоректілер, көздің қарашығындай сақтау, тыйым салу, сілеусін, ат салысу сияқты жазылған сөздер таратылады. Әр жұп ақылдасып, топқа айтады. Мәтінде осы сөз туралы не айтылғанын бір сөйлеммен сипаттап береді. Нақты ақпаратты анықтау үшін ашық, жабық сұрақтар дайындайды.

Дескриптор:

-мәтінді түсініп оқиды;

-үлестірмедегі сөздермен танысады;

-үлестірмедегі сөздерді жұппен, топпен талқылайды;

-негізгі ақпаратты анықтайды;

-ашық, жабық сұрақтар дайындайды;

- «Жүзіп шығу» әдісімен сұрақтарға жауап береді.


4-әрекет. Топтық жұмыс: «Парталас көршіңе бір сөз таңда»: Сен жарайсың!Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын.

Сенің мүмкіндігің оданда зор» әдісі бойынша ауызша өзара жұмыстарын бағалайды.



Оқулық, үлестірмелі парақша,

онлайн сөздік


10 мин
3 мин

Бағалау критерийі: Бейнебаян арқылы көтерілген негізгі мәселені түсінеді.

5-әрекет. Топтық жұмыс. «Радиоға қоңырау шалу» әдісі

1-топ: Жүргізуші (сұрақтар дайындайды)

2-топ: Радиоға келген қонақ (сұраққа жауап беруші)

3-топ: Радиоға қоңырау шалушы (сұрақ қояды)

4-топ: Талдап, жазып отырады (жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді тілдесім барысында қаншалықты қолданғанын талдайды)

Дескриптор:

-бейнебаянды көріп, түсінеді;

- негізгі мәселе негізінде сұрақтар дайындайды;

- сұраққа жауаптар алынады;




6-әрекет. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша осы тапсырма негізінде ұтымды жағы мен тиімсіз жағын айтып бағалайды.



https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y бейнежазбасы


3 мин

СЕРГІТУ СӘТІ. «Үйшік. Көршілер»

Сабақ соңы

8 мин
2 мин

Бағалау критерийі: Тақырыптарды мәтін мазмұнымен сәйкестендіреді.Әр тақырыптың қасына тірек сөздерді жазады. 5-әрекет. Топтық жұмыс: «Айналмалы бекет» әдісі бойынша саралау жаттығуын беру:

1. «Т » кестесі тақырыптарды ретімен орналастырады.

2. «Толықтыр» әдісі бойынша берілген сөздер тобын «Қызыл кітапқа» енген түрлермен толықтырады.

Сүтқоректілер: қара күзен, көк суыр, ... ,

Құстар: ... ,

Балықтар: ... ,

Өсімдіктер: ... ,

Дескриптор:

- Мәтін мазмұнын біледі;

-тақырыптарды ретімен орналастырады;

-



«Өзара бағалау» әдісі бойынша ең жақсы жазылған үндеуді оқушылар бағалайды.






Бағалау критерийі: «РАФТ» әдісі бойынша үндеу жазады. Үндеуде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланады.

7-әрекет. Жеке жұмыс. «РАФТ» әдісі бойынша Қызыл кітап рөлінде халыққа үндеу жазады.

Р(рөл) - Қызыл кітап

А (аудитория) – халық

Ф (форма) – үндеу

Т (тақырып) – Саған, халқым, айтарым

Дескриптор:

-сабақта алған ақпараттарды жинақтайды;

- жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланып,Қызыл кітап ретінде үндеу жазады.


«Үшминуттік кідіріс» әдісі бойынша оқушылар кідіріс жасайды.

Мен …………. туралы көп білдім.

Мені …… таң қалдырды.

Мен … сездім.

Мен………… басқаша қарайтын болдым.






4 мин

8-әрекет. Ұжымдық жұмыс:«Тізбекті үзіп алма» әдісі бойынша «Бүгін біздер…», әр оқушы бір сөйлемнен қоса отырып, әңгімені жалғастырады.

«Бүгін мен сабаққа … қатысып отырдым»



9-әрекет. Жеке жұмыс: «Дейін/ кейін» әдісі бойынша бүгінгісабаққа дейін не білетінін, сабақтан не үйренгенін жазып шығады.

Бағалау парағы «Дейін/кейін»





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет