Сабақ тақырыбы Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу



бет1/2
Дата10.11.2019
өлшемі246,26 Kb.
#51514
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Нұсқа 2
Документ Microsoft Office Word



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Мектеп: Жанқожа батыр атындағы №70 мектеп

Күні: 24.04.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Абубакирова Г.С.

Сынып: 6А\Б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.16

екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу;




Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің қасиеттерін біледі және қолданады.

Кейбір оқушылар:

  • шығармашылыққа арналған тапсымаларды орындайды.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің қасиеттерін біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын және оның қасиеттерін тұжырымдайды;

Бөлім бойынша лексика және терминология

  • екі айнымалысы бар теңдеу;

  • теңдеулер жүйесі;

  • жүйенің шешімі;

  • алмастыру тәсілі;

  • қосу тәсілі;

  • мәндес жүйелер;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- бір теңдеуден ... өрнектеп аламыз;

- жүйенің екінші теңдеуіне ... қоямыз;


Құндылықтарды

дарыту

Бір-бірін сыйлауға, бір – бірінің пікірін тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен бірікен түрде жұмыс жасай білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

Пәнаралық

байланыстар

Күнделікті өмірден мысалдар алып екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құру, осы түсінігін жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқығанда пайдалану.

АКТ қолдану

дағдылары

GeoGebra бағдарламасы арқылы екі айнымалысы бар теңдеулерді шешу жолын қарастыру.

Бастапқы білім

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын білу; бір айнымалыны екінші бір айнымалы арқылы өрнектей алу; бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
0 – 2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, бағыттау.



Сабақтың сапалылығын арттыру мақсатында біріккен оқу ортасын құру.



Сабақтың басы

2 – 10 мин

Оқушыларға әртүрлі теңдеулер жазылған үлестірмелер жинағын беріледі. Мысалы:

және т.б.

Оқушыларға теңдеулерді топтастыруға нұсқау беріледі. Оқушылармен бірге «екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер» топтамасын талқылап, олардан анықтама беру сұралады.



Анықтаманы мұғалім тұжырымдайды:

 ах+ву=с  түріндегі теңдеулер екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады.  Мұндағы х пен у  -айнымалылар, ал а, в және с -қандай да бір сандар. Сызықтық теңдеудегі а, в коэффициенттер, ал с бос мүше деп аталады.
Шешімдер  жиыны бірдей болатын екі айнымалысы бар  теңдеулер  мәндес теңдеулер деп аталады. Шешімдері болмайтын  екі айнымалысы бар  теңдеулер де мәндес теңдеулерге жатады.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің қасиеттері:



1-қасиет.

Теңдеудегі қосылғыштың табасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына  көшіргенде берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады.



2-қасиет.

Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бір санға көбейтсек немесе  бөлсек, берілген   теңдеуге мәндес теңдеу шығады.



Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді    тура теңдікке айналдыратын айнымалылардың мәндерінің жұбы   осы теңдеудің шешімі деп аталады.


Слайд 4


Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық,

Слайд 5


Сабақтың ортасы

10 – 14 мин

14 – 22 мин

22 – 23 мин


23 – 25 мин

25 – 35 мин

35 – 37 мин


6x + 5y =10

y- ті x арқылы өрнектейік: 5y =- 6x+10, y= -1,2x+2.

Мәндес теңдеулерге назар аудартыңыз.

Шыққан теңдеу шешімдерін табайық: х – ке кез келген мән беріп, у – тің мәнін табамыз.

x =1 y = 0,8; x =2 y = - 0,4; x = 3 y = -1,6.

Екі айнымалысы бар теңдеу шешімін жазуды түсіндіріңіз.

Жауабы: (1; 0,8); (2; -0,4); (3; -1,6).

Топта жұмысты жалғастыру

(біртіндеп күрделенеді)

1. Төмендегі теңдеулерден шешімі x = 3, y = 2 болатындарын теріп жазыңдар:

1) 6x - 2,5y – 13 = 0; 2) 0,3x - 4y = 10,8;

3) x +3,5y – 8 = 0; 4) 0,6x - y +0,2=0.



Жауабы: 1); 3); 4).

2. Теңдеудегі у айнымалысын х арқылы өрнектеп, теңдеудің қандай да бір екі шешімін табыңыз:

1) x + y = 3; 2) 2,5x + y = 4; 3) x +y = 1,5;

4)1,75x + y = 3; 5) 1,4x + y - 2= 0; 6) x +y -1 = 0.

3.

1) x=-3 пен y=4 мәндер жұбы –ax+3y= 6 теңдеуінің;

2) x=0,5 пен y=2 мәндер жұбы –ax+y=1 теңдеуінің;

3) x=2 пен y=4,5 мәндер жұбы –ax-2y=11 теңдеуінің шешімі болады. Теңдеудегі х – тің коэффициенті а – ның мәнін табыңдар.



Жауабы:1) 2; 2) 1,5; 3) -10.

4. Екі қаланың арасы 54 км. Велосипедші алғашқы сағаттарда 12 км/сағ жылдамдықпен жүрсе, келесі сағаттарда 10 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Велосипедші 12 км/сағ жылдамдықпен неше сағат жүрді? 10 км/сағ жылдамдықпен неше сағат жүрді?



Жауабы: 2 сағ; 3 сағ.

Дескриптор: Білім алушы:



  • шешіміне байланысты теңдеуді таба алады;

  • теңдеудегі у айнымалысын х арқылы өрнектейді;

  • теңдеудің қандай да бір екі шешімін табады;

  • теңдеудегі х – тің коэффициенті а – ның мәнін дұрыс табады;

  • есеп шарты бойынша сұраққа жауап береді.

Дайын жауап, дескриптор арқылы топтар арасында өзара бағалау жүргізуді ұйымдастырыңыз.

Көзге жаттығу




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет