Сабақ Тақырыбы: «Кеңсе тауарлар дүкенінде»



бет1/8
Дата31.07.2017
өлшемі1,28 Mb.
#22361
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8
«№7 орта мектеп» КММ

Ашық сабақ

Тақырыбы: «Кеңсе тауарлар дүкенінде»

6 «Б» сынып

Мұғалім: Мұхамеджанова Қ.Ғ.

2014 – 2015 оқу жылы

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбы: Кеңсе тауарлар дүкенінде. Жай сөйлемнің түрлері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сөйлем түрлерін қайталау арқылы оқушылардың сөйлем түрлерін ажырата білу қабілеттерін арттыру.

Дамытушылық: Сөздік қорларын байыту. Сөйлемдерді дұрыс құру.

Тәрбиелік: Әдептілік тақырыбында әңгімелер жүргізу.

Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа байланысты сюжетті суреттер.

Сабақтың Сабақ әдісі: сұрақ- жауап, тестілеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгеру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың көрнекілігі:Плакат, оқу құралдарының суреттер, слайд көрсету.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

1.Амандасу.

2.Оқушыларды түгендеу.



II. Үй тапсырмасын сұрау:

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Жаңа сабақ.

- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Отырыңдар.

- Қазір қандай сабақ басталды?

- Балалар, біз қандай тақырыптар өттік? (дүкен)

- Қандай дүкендер тақырыбын өттік?( ыдыс, азық-түлік, киім, ойыншық)

- Ал, оқу құралдарын қай дүкеннен барып аламын?

- Сатып алу үшін мен кеңсе тауарлар дүкеніне не істеймін? (барамын)

- Дұрыс, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Кеңсе тауарлар дүкенінде».

- Балалар, бүгін сабақта не істейміз?

V. Оқу құралдарына не жатады кластер жазу
Қалам кітап

Күнделік өшіргіш


Сызғыш
VІ. Сөздік жұмыс. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін, сөйлемдер құру.



күнделік – дневник сызғыш – линейка дәптер – тетрадь

кітап – книга қалам - ручка

Сабағымызды жалғастыру үшін жоспар құрамыз:

1. Сөйлем құру.

2. Диалог құру

3. Сөйлемге сұрақ қою
- Дүкен сөзіне қатысты қандай сөздер білеміз?

- Еске түсірейікші? Азық-түлік дүкенінде, ойыншық дүкенінде, ыдыс дүкенінде кім жұмыс істейді? Кім сатады? Нелер сатылады?

Сатып аламын

орналасқан тұрады сатушы

сатылады

дүкен сатады

нан. сүт, айран қанша? үлкен

1 – тапсырма

- ендеше, осы сөздерді қатыстырып, өткен тақырыптарды еске түсіріп 2 - 3 сөйлем құрастырыңдар.



2 – тапсырма құрастырған сөйлемдермен диалог құру.
3 – тапсырма. Мәтін беру

Мәтінді оқиды. Ұнаған сөйлемді таңдап, сөйлемге сұрақ қояды.

4 – тапсырма Тақтамен жұмыс.

- Осы сұрақтарға қарап сөйлем құрастыру. Үш жақта

Кім? Қайдан? Қандай? Не? Не істейді?

I ж Мен кеңсе тауарлар дүкенінен күнделік сатып аламын.

IIж.......

IIIж.....
Қорытынды: «Дүкен» ойынын ойнау.

Сабақты бекіту: тест жұмысы

Үйге тапсырма: шағын мәтін құрастыру

Бағалау:

Пәні: Қазақ тілі Күні:

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Қарындаш пен ұштағыш.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға оқу құралдары туралы мәлімен беру.

Дамытушылық: Сөздік қорларын байыту. Сөйлемдерді дұрыс құру.

Тәрбиелік: Әдептілік тақырыбында әңгімелер жүргізу.

Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа байланысты сюжетті суреттер.

Сабақтың Сабақ әдісі: сұрақ- жауап, әңгімелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгеру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың көрнекілігі:Плакат, оқу құралдары суреттер, слайд көрсету.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

1.Амандасу.

2.Оқушыларды түгендеу.



II. Үй тапсырмасын сұрау:

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Жаңа сабақ.

- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Отырыңдар.

- Қазір қандай сабақ басталды?

- Балалар, біз қандай тақырыптар өттік?

- Қазақ тілі кабинеті.

- Ал, оқу құралдарын қай дүкеннен барып аламын?

- Сатып алу үшін мен кеңсе тауарлар дүкеніне не істеймін? (барамын)

- Дұрыс, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Оқу құралдары» Қарындаш пен ұштағыш.

- Балалар, бүгін сабақта не істейміз?

V. Оқу құралдарына не жатады кластер жазу
Қалам кітап

ұштағыш


Күнделік өшіргіш

Сызғыш
VІ. Сөздік жұмыс. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін, сөйлемдер құру.



күнделік – дневник сызғыш – линейка дәптер – тетрадь

кітап – книга қалам – ручка қарындаш – карандаш ұштағыш - точилка

Сабағымызды жалғастыру үшін жоспар құрамыз:

1. Сөйлем құру.

2. Диалог құру

3. Сөйлемге сұрақ қою
- Дүкен сөзіне қатысты қандай сөздер білеміз?

- Еске түсірейікші? Азық-түлік дүкенінде, ойыншық дүкенінде, ыдыс дүкенінде кім жұмыс істейді? Кім сатады? Нелер сатылады?

Сатып аламын

орналасқан тұрады сатушы

сатылады

дүкен сатады

нан. сүт, айран қанша? үлкен

1 – тапсырма

- ендеше, осы сөздерді қатыстырып, өткен тақырыптарды еске түсіріп 2 - 3 сөйлем құрастырыңдар.



2 – тапсырма құрастырған сөйлемдермен диалог құру.
3 – тапсырма. Мәтінмен жұмыс

Мәтінді оқиды. Ұнаған сөйлемді таңдап, сөйлемге сұрақ қояды.

4 – тапсырма Тақтамен жұмыс.

- Осы сұрақтарға қарап сөйлем құрастыру. Үш жақта

Кім? Қайдан? Қандай? Не? Не істейді?

I ж Мен кеңсе тауарлар дүкенінен күнделік сатып аламын.

IIж

IIIж

5-тапсырма. Фонетикалық талдау.
Қорытынды: «Дүкен» ойынын ойнау.

Сабақты бекіту: тест жұмысы

Үйге тапсырма: шағын мәтін құрастыру

Бағалау:

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Кеңсе тауарлар дүкенінде. Жай сөйлемнің түрлері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сөйлем түрлерін қайталау арқылы оқушылардың сөйлем түрлерін ажырата білу қабілеттерін арттыру.

Дамытушылық: Сөздік қорларын байыту. Сөйлемдерді дұрыс құру.

Тәрбиелік: Әдептілік тақырыбында әңгімелер жүргізу.

Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа байланысты сюжетті суреттер.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, тестілеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгеру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың көрнекілігі:Плакат, отбасы суреті, слайд көрсету.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

1.Амандасу.

2.Оқушыларды түгендеу.



II. Үй тапсырмасын сұрау:

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

Оқу құралдарына не жатады кластер жазу
Қалам кітап

Күнделік өшіргіш


Сызғыш
IV. Сөздік жұмыс.


1. 1 – тапсырма. Төмендегі берілген сөздерге септіктердің жалғауларын жалғап жазу.

2. 2 – тапсырма. Дүкенде бағасын көрсетіп, сөйлемдер құрастыру.

3. 3-тапсырма. Диологты жолдасыңмен бірге оқып, толықтыру.

4. 5-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.



Жаңа сөздер.

Қалам, өшіргіш, сызғыш, дәптер, күнделік, кітап, парақ, қалың дәптер, жұқа дәптер,

5. Жазбаша бос орынға қойыңыз

Дәптер тәуелдеу жеке көпше

1 жақ Менің дәптерім Біздің дәптеріміз

2 жақ Сенің дәптерің Сендердің дәптерлерің

С т Сіздің дәптеріңіз Сіздердің дәптерлеріңіз

3 жақ Оның дәптері Олардың дәптерлері

Сөздерді буынға бөліп жазу

Фонетикалық талдау жасау тақтамен жұмыс

Күн+де+лік 3 буын, 1,3 бітеу буын, 2 ашық буын.

К –дауыссыз, қатаң

Ү –дауысты, еріндік, қысаң, жіңішке

Н- дауыссыз, үнді

Д-дауыссыз, ұяң

Е –дауысты, езулік, қысаң, жіңішке

Л-дауыссыз, үнді

І-дауысты, езулік қысаң, жіңішке

К-дауыссыз, қатаң

Қа-лам,

дәп+тер,

ө+шір+гіш,

6. Жаңа сабақты бекіту.

Жаңылтпаштарды оқытып, тілдерін жаттықтыру.

Өөздері білетін жаңылпаштарды айтқызу.

7. Үйге тапсырма беру.

Кеңсе жабдықтарына не жатады шағын әңгіме құрастыру.

8. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.


1. 1 – тапсырма. Төмендегі берілген сөздерге септіктердің жалғауларын жалғап жазу.

2. 2 – тапсырма. Дүкенде бағасын көрсетіп, сөйлемдер құрастыру.

3. 3-тапсырма. Диологты жолдасыңмен бірге оқып, толықтыру.

4. 5-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Жаңа сөздер.

өшіргіш, парақ, қалың дәптер, жұқа дәптер,

5. Жазбаша бос орынға қойыңыз

Дәптер тәуелдеу жеке көпше

1 жақ Менің дәптерім Біздің дәптеріміз

2 жақ Сенің дәптерің Сендердің дәптерлерің

С т Сіздің дәптеріңіз Сіздердің дәптерлеріңіз

3 жақ Оның дәптері Олардың дәптерлері

Сөздерді буынға бөліп жазу

Фонетикалық талдау жасау тақтамен жұмыс

Күн+де+лік 3 буын, 1,3 бітеу буын, 2 ашық буын.

К –дауыссыз, қатаң

Ү –дауысты, еріндік, қысаң, жіңішке

Н- дауыссыз, үнді

Д-дауыссыз, ұяң

Е –дауысты, езулік, қысаң, жіңішке

Л-дауыссыз, үнді

І-дауысты, езулік қысаң, жіңішке

К-дауыссыз, қатаң

Қа-лам,

дәп+тер,

ө+шір+гіш,

6. Жаңа сабақты бекіту.

Жаңылтпаштарды оқытып, тілдерін жаттықтыру.

Өөздері білетін жаңылпаштарды айтқызу.

7. Үйге тапсырма беру.

Кеңсе жабдықтарына не жатады шағын әңгіме құрастыру.



8. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Мен азық-түлік дүкеніне барамын.

Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік: Жаңа тақырыпты меңгерту, диалог, сөйлем құрастыру.

2) Дамытушылық: Ойлау – қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін арттыру. қызығушылықтарын ояту. 3) Тәрбиелік: дұрыс тамақтануға, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері: сұрақ – жауап, жұптық, ой – қозғау.

Сабақтың түрі: дәстүрлі.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Оқушыларды түгелдеу.

Үй тапсырмасын тексеру. Сен қай дүкенге бардың? Диалог құру.
Жаңа сабақ.

- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Отырыңдар.

- Қазір қандай сабақ басталды?

- Балалар, біз қандай тақырыптар өттік? (дүкен)

- Қандай дүкендер тақырыбын өттік?( ыдыс, азық-түлік, киім, ойыншық)

- Ал, нанды, сүтті, айранды қай дүкеннен барып аламын?

- Сатып алу үшін мен азық-түлік дүкеніне не істеймін? (барамын)

- Дұрыс, бүгінгі өтетін тақырыбымыз Мен азық-түлік дүкеніне барамын.

- Балалар, бүгін сабақта не істейміз?
Жоспар:

1. Сөйлем құру.

2. Диалог құру

3. Сөйлемге сұрақ қою

- Балалар, сендер үйде диалог құрып келген болатынсыңдар.

Кім оқиды? (үй тапсырмасын тексеру)
- Дүкен сөзіне қатысты қандай сөздер білеміз?

- Еске түсірейікші? Азық-түлік дүкенінде, ойыншық дүкенінде, ыдыс дүкенінде кім жұмыс істейді? Кім сатады? Нелер сатылады?

Сатып аламын

орналасқан тұрады сатушы

сатылады

дүкен сатады

нан. сүт, айран қанша? үлкен

1 – тапсырма

- ендеше, осы сөздерді қатыстырып, өткен тақырыптарды еске түсіріп 2 - 3 сөйлем құрастырыңдар.

2 – тапсырма құрастырған сөйлемдермен диалог құру.

3 – тапсырма. Мәтін беру

Мәтінді оқиды. Ұнаған сөйлемді таңдап, сөйлемге сұрақ қояды.

4 – тапсырма Тақтамен жұмыс.

- Осы сұрақтарға қарап сөйлем құрастыру. Үш жақта

Кім? Қайдан? Қандай? Не? Не істейді?

I ж Мен азық-түлік дүкенінен жұмсақ нан сатып аламын

IIж

IIIж
Қорытынды: Дүкен ойынын ойнау

Үйге тапсырма: мәтін құрастыру

Бағалау:

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Дүкенде.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Тақырып туралы түсінік беру. Оқушыларға жаңа сөздерді меңгертіп, оларды ауызекі сөйлеуде дұрыс пайдалана білуге үйрету.

Дамытушылық: Аударма жұмысына көп көңіл аудару, сөз тіркесін дұрыс құрау қабілетін дамыту, буынға дұрыс бөлуге үйрету.

Тәрбиелік: Әдептілік тақырыбында әңгімелер жүргізу.

Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа байланысты сюжетті суреттер.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

І. Ұйымдастыру.Амандасу. Түгендеу.

II. Үй тапсырмасын сұрау:

Сабақтың барысы:

ІІІ. Жаңа сөздер:

Аяқ киім –обувь, сатып аламын –куплю,

Өлшедім –мерил, ұнады –понравилось,

саған керек пе? –тебе нужно ли?

1. 1 – тапсырма. Төмендегі берілген сөздерге септіктердің жалғауларын жалғап жазу.

2. 2 – тапсырма. Азық-түліктің бағасын көрсетіп, сөйлемдер құрастыру.

3. 3-тапсырма. Диологты жолдасыңмен бірге оқып, толықтыру.

4. 5-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Дүкен сөзін септеу.

Атау с. не? дүкен

Ілік с. ненің? дүкеннің

Барыс с. неге? дүкенге

Табыс с. неді? дүкенді

Жатыс с. неде? дүкенде

Шығыс с. неден? дүкеннен

Көмектес с. немен?дүкенмен.

IV. Жаңылтпаш туралы түсінік беру, дәптерлеріне 3-4 жаңылтпаш жаздыру.

1. Көк базарда күзде бәрі бар,

Барып бәрің, бәрін ал.

2. Жапалақтап қар жауды,

Алқапты аппақ ақ қар жапты.

3. Қыста боран болар, қар болар.

Қыздар шәлі орамал оранар.

4. Таң атты ма,

Таң атпады ма?

Таң атпаса,

Оятпа Таңатты да.

V. Жаңа сабақты бекіту. Жаңылтпаштарды оқытып, тілдерін жаттықтыру. өздері білетін жаңылпаштарды айтқызу.

VI. Үйге тапсырма беру. 4-тапсырма. Септіктерді жаттау.

VII. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Азық – түлік дүкенінде.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Тақырып туралы түсінік беру. Оқушыларға жаңа сөздерді меңгертіп, оларды ауызекі сөйлеуде дұрыс пайдалана білуге үйрету.

Дамытушылық: Тақырыпқа байланысты  көрнекіліктерді  пайдалана  отырып, балалардың ой- өрісін,  сөздік  қорын  дамыту.  Байланыстыра  сөйлеуге  үйрету. Сөйлеу  мәдениетін, ауызекі сөйлеу  дағдыларын  қалыптастыру.

Тәрбиелік: Әдептілікке тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа байланысты сюжетті суреттер.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

І. Ұйымдастыру.Амандасу. Түгендеу.

II. Үй тапсырмасын сұрау:

Сабақтың барысы:

ІІІ. Жаңа сөздер:

Сөздік жұмысы:

сөздер мен сөз тіркестерінің дұрыс айтылуын тыңдау; айтып үйрену; сөздік дәптерге жазу.

Азық - түлік – продукты сатып аламын –куплю жұмыртқа - яйцо

Нан – хлеб шай – чай май – масло

Қант – сахар күріш - рис көкөніс – овощи жеміс - фрукты

IV. Мәтінмен жұмыс

Азық - түлік дүкенінде


  • Сен қайда бара жатырсың?

  • Мен дүкенге бара жатырмын.

  • Онда неге барасың?

  • Мен бұл дүкенге күнде келіп жүремін. Қазір мен дүкенге азық –түлік алуға келе жатырмын. Қазір үйге нан, шай, май, қант, күріш керек. Мұнда майға, қантқа, етке кезекте көп адамдар тұр.Нанға жұмыртқаға кезек жоқ. Жолда көкөніс, жеміс жидек алу керек.

а/ мәтін оқылып,аударылады.

ә/мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріледі.

Дүкен сөзін септеу.

Атау с. не? дүкен

Ілік с. ненің? дүкеннің

Барыс с. неге? дүкенге

Табыс с. неді? дүкенді

Жатыс с. неде? дүкенде

Шығыс с. неден? дүкеннен

Көмектес с. немен?дүкенмен.

IV. Жаңылтпаш туралы

V. Жаңа сабақты бекіту.

VI. Үйге тапсырма беру.

VII. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.


Шығыс септігінің сұрақтары:

кімнен? неден? қайдан? қашан?

Жалғаулары: -дан, -ден,



-тан, -тен.

Мысалы: қаладан – қайдан?



оқушыдан – кімнен?


Қазақ тілі 6 - сынып

Тақырыбы: Ізетті бала

Мақсаты: Оқушыларға жаңа сөздерді меңгертіп, оларды ауызекі сөйлеуде дұрыс пайдалана білуге үйрету.

Оқушылардың сөйлеу әрекетін . қазақша ойлауын, қиалын дамыту.

оқушылардың қазақ тіліне деген қызығушылықтарын артырып, отбасы мүшелерін сыйлауға тәрбиелеу.

Оқыту әдістері: Аударма, түсіндіру, сұрақ- жауап.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.

Сабақтың көрнекілігі:Плакат, отбасы суреті, слайд көрсету.

Сабақтың барысы:

1Ұйымдастыру.Амандасу. Түгендеу.

IIҮй тапсырмасын сұрау:

III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.

IV. Сөздік (аударма) диктант.

V. Сөздік жұмыс.

Ізетті – вежливый теріс қарау - отвернуться

елгезек –чуткий мән – жайды болу – разведать обстановку

ізет –почет, уважение ұялу - стыдиться

оқасы жоқ – ничиго страшного үнсіз - безмолвно

нұрлану – светиться кінәлі - виноват

ренжу – обидеться күлімсірей қарау – смотреть улыбаясь


  1. Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудуру.

  2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:

    • мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;

    • оқушылар сөздерді мәнерлеп оқиды;

    • оқушылар сөздерді мұғалімнен кейін дауыстап оқиды;

    • тізбектеп оқиды.

3.Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрау.

Ізетті бала ....

4.Сөйлемдер құрау.

5. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу.



VI. «Достастыру» мәтіні бойынша жұмыс.

  • Мәтінді тізбектеп оқу.

  • Мәтінді бір рет іштей оқып шығу

  • Мәтін бойынша «Даналық ағашы» ойыны.

Ойнның шарты:

Оқушылар мәтінді жылдам, мұқият оқып шығуы тиіс. Енді әрқайсысы мәтін бойынша 1 сұрақ құрап, қағазға жазады. Жүргізушінің қолында сандықша болуы тиіс, соған оқушылар кезегімен өз сұрақтарын салады. Мәтінді тағы бір рет жылдам оқып шығу керек. Әр оқушы сандықшадан сұрақ жазылған қағаз алып, дауыстап неғұрлым толық жауап беруі тиіс.



Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет