Сабақ тақырыбы Салыстырмалы атомдық масса Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты



бет1/2
Дата04.07.2018
өлшемі140,67 Kb.
#46846
түріСабақ
  1   2


Салыстырмалы атомдық масса


Мектеп:

Жданов орта мектебі, ММ. Қостанай ауданы.

Күні:




Мұғалімнің аты-жөні:

Аманбаева Ғалия Кенесбаевна

Сынып:

7 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Салыстырмалы атомдық масса

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

7.1.2.9. Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну

7.1.2.10. Табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массасы

бөлшек сан болатындығын түсіну


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді

Жердегі химиялық элементтердің изотоптардың қоспасы түрінде пайда болғанын біледі.

Оқушылардың көбісі үйренеді:

Элементтердің табиғий изотоптарының салыстырмалы атомдық массаның не себепті бөлшек сан болатынын түсінеді.

Кейбір оқушылар үйренеді:

Атом массасын өлшеу үшін массаның атомдық бірлігін қолданып салыстырмалы атомдық массаны есептейді.

Бағалау

критерилері

Элементтердің изотоптардың қоспасы түрінде пайда болғанын

біледі.


Элементтердің табиғи изотоптарының салыстырмалы атомдық массаның бөлшек сан болатынын түсінеді.

Атомдық массаға -м.а.б. шамасын пайдаланып Аr-ді есептейді.



Оқу дағдылардың деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Тілдік

мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Массалық атомдық бірлік, элемент, атом.

Салыстырмалы атомдық масса

Оқытудың тілдік мақсаты:

Химиялық элементтердің м.а.б. шамасын пайдаланып, салыстырмалы атомдық массасын есептей (айтылым, тыңдалым және формулаларды пайдаланып есептеу дағдылары) алады.



Диалог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Салыстырмалы атомдық масса.....

Өлшемсіз шама........

Салыстырмалы молекулалық масса .....



Құндылықтарды

дарыту

Топпен жұмыс істеу барысында бірін-бірі сыйлауға, тыңдауға, пікір алуға баули отырып, периодттық жүйедегі химиялық элементтердің көпшілігі еліміздің жер қойнауында кездесетінін айту, оқушы бойында Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікті дарыту.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, интербелсенді тақта.




Пәнаралық байланыстар

Физика: салыстырмалы атомдық масса – физикалық өлшемсіз шама

Математика: элемент атомының массасын 1 м.а.б. салыстыра отырып, салыстырмалы атомдық массасын есептеп табады.

Қосымша білім

7.1.2.11. Элементтердің атауларын, валенттілікті жіне олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра біледі.

7.1.2.12. Салыстырмалы молекулалық масса, химиялық формула, заттардың формуласын құруды, сол арқылы Мr табуды біледі




Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері








Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Жағымды орта құру.

«Көрші»

Мақсаты: әрбір оқушы сол сыныптың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлайды.

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта,

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі тренинг барысы,

Біз үлкен отбасы.


  1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға «Атом» және «Молекула» деп жазылған кемелер үлгілері таратылады. Топқа бөлінеді.



Сабақтың

Ортасы
6мин

17мин

  1. «Саяхат» әдісі. Оқушыларға (яғни теңізшілерге жолға дайындықтарын тексеру) өткен сабақ бойынша сұрақ және жауабын дайындап келуді тапсырады. Екі топ бір-біріне қарап (теңізші сияқты) тұра калады. Бірінші қатар сұрақ қояды, екінші қатар жауап береді, сұрақ қойған оқушылар жауаптарына қарай бағалайды. Енді екінші қатар оқушылары сұрақ қояды, бірінші қатар оқушылары жауап береді. Сұрақ қойған оқушы жұлдызша беріп бағалайды.

Оқушылар өздері жауаптарына қарай: капитан, ботсман, матростар, юнкер болып бөлінеді.

Кері байланыс: жұлдысшалар әр түсте.

Жоғары шендегі теңізші екі кеме офицерлерін шақырып суретке қарап тапсырманы шешкізеді, яғни сабақ тақырыбы. Сол енді білім аралына барып Атомдар жайында мәлімет жинау керектігі түсіндіріледі.


Сұрақтар арқылы сабақтың мақсаты айқындалады




  1. Топпен жұмыс. «Аялдама» әдісі, яғни «Білім» аралына сонда қолдарындағы карта , яғни постерге берілген тапсырма орындайды.

Атом тобына: « Атом» тақырыбында постер дайындату

а) Атомдық масса қандай шама, оны неге салыстырмалы атомдық масса түрінде қолданамыз?

ә) Магнийдің изотоптары

24Mg, 25Mg, 26Mg, олардың табиғатта таралуы 79,7%, 10,5% және 9,8%. орташа салыстырмалы атомдық массасын есептеңдер
Молекула тобына: «Изотоп» тақырыбында постер дайындату

а) Изотоптар дегеніміз не? Атом мен изотоптың айырмашылығы не деп ойлайсыздар? .

ә ) Табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын есеп құрастырыңдар

Дискриптор.

1. Атомдық және салыстырмалы атомдық массаның мәнін біледі.

2. М.а.б. шамасын түсінеді

3. Салыстырмалы атомдық массаны есептеуге мысалдар келтіре алады




.


https://ds03.infourok.ru/uploads/ex/1098/0003a68f-41eb4b05/img5.jpg




Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет