Сабақ тақырыбы: Теңіздегі арпалыс. Өздік есімдігі Мектеп:Өскемен қаласының «№20 орта мектеп» кмм



Дата02.02.2020
өлшемі58,67 Kb.
#56979
түріСабақ
Байланысты:
6-сынып


Пән:Қазақ тілі 37-сабақ.

Бөлім:Су- тіршілік көзі.

Сабақ тақырыбы:

Теңіздегі арпалыс. Өздік есімдігі

Мектеп:Өскемен қаласының « № 20 орта мектеп» КММ

Мұғалімнің аты-жөні:Рақымбекова Аяужан

Күні: 29.01.2020




Сынып:


Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.5.1 – тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіне алады.

Оқушылардың көбі:

  • тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіне алады, тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін, тілдік ерекшелігін салыстыра алады

Оқушылардың кейбірі:

- өз ойын көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып ұтымды жеткізе алады



Бағалау критерийлері

  • Мәтіндердің тақырыбын, идеясын анықтайды

  • Мазмұнына талдау жасайды

  • Ұқсастығы мен айырмашылығын табады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік сөздер

Өздік есімдігі



Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

Менің ойымша..., себебі..., өйткені, сондықтан, т.б.



Құндылықтарды дарыту

Табиғатты аялауға, оған қамқор болуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

География

Алдыңғы меңгерілген білім

Жалпылау есімдігі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


3 мин

Өткенді қайталау 2мин

1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

Топқа бөлу. Сынып оқушыларын жіктеу, сұрау, сілтеу, жалпылау есімдіктері арқылы топқа бөлу

1-топ: Жіктеу есімдігі. Мен, сен, ол, сіз, біз,

2-топ: Сұрау есімдігі: Кім? Не? Қалай? Қашан? Қандай?

3-топ: Сілтеу есімдігі. Ол, сол, бұл, осы, анау

4-топ. Жалпылау есімдігі. Күллі,барша, бүкіл, тегіс, бәрі, түгел
Психологиялық ахуал. Ортаға шығып «Қара жорға» биін билеу арқылы көңіл күйлерін көтеру

Топта топ басшысы сайланады. Өздерінің топ атауы бойынша қысқаша мәлімет береді. (атауы, анықтамасы, сұрақтары)





Топтың аты жазылған қағаздар.

«қара жорға» әні



Сабақтың ортасы

25 минут



ІІ. Негізгі бөлім

1-тапсырма

Т.Ж. Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен танысады

1-топ. Қорқыныш

2-топ. Теңіздегі арпалыс.

3-топ. Қайықтағы екеу.

4-топ. Қатты дауыл мен мұз

Әр топ өздеріне берілген жерді мәтіннен тауып ,дәптерге не жайында екенің ашып жазады.


2-тапсырма

Мәтінмен танысады, әр оқушы өз тобының атауы бойынша 4 есімдік тауып кестені толтырады.




Есімдік

Мағыналық тобы

Сұрағы

Құрамы














Бағалау дескрипторы:

- мәтін бойынша пікір айта алады;



- негізгі ойды анықтай алады;

- есімдіктерді теріп жаза алады.

Кері байланыс: « Смайлик көрсету» әдісі арқылы топты бағалау
3-тапсырма.

Бекіту кезеңі.
1..«Ойлан. Бірік. Бөліс» .
1-топ.Өзге тілдің бәрін біл
Өз тіліңді құрметте»

2-топ.Өзін - өзі билеген ер бақытты,
Өзін - өзі билеген ел бақытты.

3-топ. Өзге елде сұлтан юолғанша, өз еліңде ұлтан бол.
4. «Өз алдына ел болуға өзінің тілі, әдебиеті бар ел ғана жарай алатынын ұмытпауымыз керек»
Бағалау дескрипторы:

- өздік есімдігінің жасалу жолын анықтайды.





Дәптермен жұмыс




Конверт-тапсырма



Сабақтың соңы

5 мин


Рефлексия:

Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін тексеруі үшін «Қол белгісі» стратегия­сы қолданылады. Осылайша, олардан тақырыпты түсінгендігін немесе түсінбегендігін қол белгілері арқылы көрсетулері сұралады.

Мен ________ түсініп отырмын және түсіндіре аламын (қолдың бас бармағын жоғары көтереді).

Мен ___________ әлі түсінбей отырмын (қолдың бас бармағын бір жанына қарай бұрады).

Мен __________ түсінгеніме сенімді емеспін (қолды бұлғайды).

Үйге тапсырма

«Өзіңе –өзің сенімді бол!»

Мәдени-адами этикет нормаларына жаднама ретінде мәтін құрау Мыс. (Өзіңнің мінезіңді өзгерткің келсе, айналаңа қара. Жақсы мінезді адамдардан үлгі ал. Т.б)4-5 сөйлем






1-топ.

1-ТАПСЫРМА.Қорқыныш.

Мәтіннен тауып ,дәптерге не жайында екенің ашып жазады.


2-ТАПСЫРМА.

Мәтіннен 4 жіктеу есімдігін тауып жаз.

3-ТАПСЫРМА.

Өзге тілдің бәрін біл
Өз тіліңді құрметте.

Өздік есімдігінің жасалу жолын анықта.


Үйге тапсырма


«Өзіңе –өзің сенімді бол!»


Мәдени-адами этикет нормаларына жаднама ретінде мәтін құрау Мыс. (Өзіңнің мінезіңді өзгерткің келсе, айналаңа қара. Жақсы мінезді адамдардан үлгі ал. Т.б)4-5 сөйлем


2-топ.

1-ТАПСЫРМА.Теңіздегі арпалыс.

Мәтіннен тауып ,дәптерге не жайында екенің ашып жазады.


2-ТАПСЫРМА.

Мәтіннен 4 сұрақ құрастыр .

3-ТАПСЫРМА.

Өзін - өзі билеген ер бақытты,
Өзін - өзі билеген ел бақытты.

Өздік есімдігінің жасалу жолын анықта.


Үйге тапсырма


«Өзіңе –өзің сенімді бол!»


Мәдени-адами этикет нормаларына жаднама ретінде мәтін құрау Мыс. (Өзіңнің мінезіңді өзгерткің келсе, айналаңа қара. Жақсы мінезді адамдардан үлгі ал. Т.б)4-5 сөйлем



3-топ.

1-ТАПСЫРМА. Қайықтағы екеу.

Мәтіннен тауып ,дәптерге не жайында екенің ашып жазады.


2-ТАПСЫРМА.

Мәтіннен 4 сілтеу есімдігін тауып жаз.

3-ТАПСЫРМА.

Өзге тілдің бәрін біл
Өз тіліңді құрметте.

Өздік есімдігінің жасалу жолын анықта.


Үйге тапсырма


«Өзіңе –өзің сенімді бол!»


Мәдени-адами этикет нормаларына жаднама ретінде мәтін құрау Мыс. (Өзіңнің мінезіңді өзгерткің келсе, айналаңа қара. Жақсы мінезді адамдардан үлгі ал. Т.б)4-5 сөйлем



4-топ.

1-ТАПСЫРМА. Қатты дауыл мен мұз

Мәтіннен тауып ,дәптерге не жайында екенің ашып жазады.



2-ТАПСЫРМА.

Мәтіннен 4 жалпылау есімдігін тауып жаз.

3-ТАПСЫРМА.

Өзге тілдің бәрін біл
Өз тіліңді құрметте.

Өздік есімдігінің жасалу жолын анықта.


Үйге тапсырма


«Өзіңе –өзің сенімді бол!»


Мәдени-адами этикет нормаларына жаднама ретінде мәтін құрау Мыс. (Өзіңнің мінезіңді өзгерткің келсе, айналаңа қара. Жақсы мінезді адамдардан үлгі ал. Т.б)4-5 сөйлем


Жіктеу есімдігі


Сұрау есімдігі

Сілтеу есімдігі

Жалпылау есімдігі.

Мен, сен, ол, сіз, біз, Кім? Не? Қалай? Қашан? Қандай? Ол, сол, бұл, осы, анау



Күллі, барша, бүкіл, тегіс, бәрі, түгел

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет