Сабақтың мақсаты: Оқушылардың



бет1/19
Дата25.12.2016
өлшемі2,71 Mb.
#5217
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
Сабақтың тақырыбы: Өнегелі отбасы

Құндылық: сыйластық

Қасиеттер. мейірімділік, татулық, ақылды тыңдай білу

МұғалiмІ : Сарсенова Күнсұлу

Cыныбы: 6 «б»

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың «сыйластық» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.



Міндеті:

  1. Ақылды тыңдай білудің өмірдегі маңыздылығын түсіндіру.

  2. Ақылды тыңдай білу іскерліктерін дамыту.

  3. Ақыл, өнеге, өсиеттерді тыңдауға, бағалауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың типі: білімді жинақтау, жүйелеу сабағы.

Әдіс –тәсілдері: СТО, түсіндіру, әңгімелеу, ой қозғау, талдау, оқы, жұптас, талқыла, сұрақ – жауап т.б

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, үнтаспа, дәптер, оқулық және т.б.
Сабақ барысы:


Сабақ бөлімдері

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Қолданған әдіс тәсілдер

Ұйымдас

тыру кезеңі


Амандасып оқушылардың көңіл күйін сұрау,сабаққа дайындау

Психологиялық дайындық:



«Нұрға бөлену»

Мозайка әдісі.

Әр түрлі қима қағаздардағы суреттерді таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді.



1-топ: Үлкен отбасы

2-топ: Мейірімді отбасы

3-топ: Әдепті отбасы

4-топ: Өнегелі отбасы

Алтын ережемен таныстырады.

Смайликтер арқылы бағалап отырады.

Қима қағаздағы суреттер бойынша топқа бөлініп отырады. Суретерді құрастырады.

Көшбасшы сайлайды.


«Нұрға бөлену»

Мозайка


әдісі

Үй тапсырмасы

«Кім жылдам?»

Пысықтау сұрақтары.

1.Адамдармен қалай тез тіл табысуға болады?

2.Қоршаған ортамен қалай қарым-қатынас жасауға тиіспіз?

3.Адам өз өмірін жалғыз өткізе алама?

4.Өзгелермен қалай қарым-қатынас жасайсың?

5.Адамның шын ықыласпен істеген іс-әрекеттері қандай сезім тудырады?

6.Сүйіспеншілік сезімдеріңді қалай білдіресіңдер? Кімге? Неліктен?





Балалар сұрақтарға жауап береді.

«Кім жылдам?»


Дәйексөз


«Ата- ананың ақылы –

Сайрап жатқан жолмен тең.

Ақылдының ақылы –

Сарқылмайтын көлмен тең.» деген халық мақалына ой пікірлерін айтуды тапсырады.


Балалар ойларын айтады.


Дәйексөз


Жаңа сабақ

«Ой-қозғау »

1.Отбасы дегенді қалай түсінесіңдер?

2.Сенің отбасыңда қанша адам бар?

3.Сенің отбасың үлкен бе?

4.Сенің ата- анаң қайда жұмыс істейді?

5.Сенің атаң, әжең бар ма?

6.Жан ұядағы адамдар бір біріне қандай болу керек?


Оқып, жұптасып, талқылауға тапсырма береді.

Мәтінмен жұмыс. (әр топқа мәтін таратылады)

1-топ: Қорада малың болсын, көшеде талың болсын.

2-топ:«Отбасы татулығы» аңыз-әңгіме

3-топ:Туыстық атаулар.

4-топ: Сыйластық.



Топ мүшелері сұрақтарға өз ойларын айтады.


Топта жеке оқып,жұптасып талқылайды, түсініктерін айтады.




«Ой-қозғау»
«Оқы,жұп

тас,


талқыла»



Шығармашылық жұмыс

Топтық жұмыс

1-топ: Отбасы туралы мақал-мәтел

2-топ: «Менің отбасым» шағын шығарма

3-топ: Рольдік ойын «Атаның ақылы»

4-топ: Әке көрген оқ жонар,

Шеше көрген тон пішер (өз ойларыңды ортаға салыңдар)



Қорытындылау

Бізге үлгі- өнеге болатын үлкендердің, даналардың ақыл өсиеттерін,даналық сөздерін тыңдап,оларды өмірде қолдана білсек,өмірден өз орнымызды нақты таба аламыз.Сондықтан қолымыздан келгенше үлкендердің кеңесін,ақылын құлақ түріп,тыңдаған жөн.



Мақал-мәтел айтады

Оқушылар жұмысты жеке орындайды,топпен ақылдасады, әр топтан екі оқушы жауап береді.

Көрініс қояды.


Автор орындығы

Дәптермен жұмыс




Сабақ

ты бекіту


«Отбасы» сөзін топтастыруды тапсырады

Топ мүшелері өз ойларын плакатқа суреттеп,талқылап қорғайды.





Рефлек

сия

Не білдім?

Не ұнамады?

Бүгінгі сабақтан алғагн әсерім.

Стикерге ойларын жазып алма ағашына іледі



Алма ағашы





Топпен ән айту



Еркін Нұржановтың «Анашым» өлеңі

  1. Елжіреп жататын ертегімде,

Есімде балапан күндерім.

Сол айтқан ертегі жетелеген,

Керемет түсінген түндерім.

Қайырмасы:

Шуақты нұрыңмен

Нұрбақыт ержеткен

Анашым аяулы сағындым

Кейелі бесіктен

Әлдилеп тербеткен

Келеді сәби боп танылғым



  1. Ақниет арайлы келлбетіңнен

Күтіп ем бақыттың ақтаным

Осынау дөңгелек жер бетінде

Өзындей асыл жан таппадым

Қайырмасы:




  1. Жан ана әлемде сіздер үшін

Ешкім жоқ өзіңдей құрметті

Арналған ән арнап сіздер үшін

Бас иіп тұруға міндетті.

Балалар әнді орындайды.


Баяу әуен



Үйге тапсыр

ма

«Әкем әнін» әнін жаттап келу




Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.






Соңғы тыныш

тық сәті

Дем алу және демді сыртқа шығару

Жаттығуды орындайды

Баяу әуен


Қорада малың болсын, көшеде талың болсын

Қартайып жасы жетіп дүниеден өткелі жатқан әкесі балаларын шақырып алып, маңдайларынан иіскеп қоштаса бастайды. Балалары тым жас екен. Қоштасып болған соң ең үлкен баласы орнынан тұрып:Әке, біз өз бетімізше тірлік қылып, сізден ешнәрсе үйреніп үлгермедік. Енді сіз кеткен соң қайтіп өмір сүреміз, не істесек болады? – деп сұрайды.Қария терең ойға шомылып, біраз жатқансоң бар күшін жиып алып?:Қарақтарым, сендердіңөмірлеріңде кездесетін жайдың бәрін баяндап бере алмаспын. Ал дұрыс өмір сүру үшін, ең бастысы, әрқашан қораларыңнан мал кетпесін, көшелеріңнен тал кетпесін, - дейді. Сонда екінші ұлы тұрып:Ата – ау, машина болса, малдың не керегі бар, ет пен сүтті базардан сатып-ақ алмаймызба? Көшеде өсіп тұрған талдың бізге қандай қатысы бар? – дейді. Сонда қария:Балам, сатып ішіп адам асқа жарымаған. Мал – жесең тамақ, кисең киім болады және жыл сайын өсіп-өніп көбейеді. Көбейіп, қораланған соң келіп-кеткен .кісіңе, бала – шағаңның ішіп жеуіне еркін жететін болады. Машина деген темір ғой. Темір тек тозғанды біледі. Оны ылғи сатып алып отыру керек. Малды сатып алмайсың. Қайта біразын өзің сатып, кеорегіңе жаратып отырасың. Ал тал дегенім есіктің алдындағы бақша- бауың мен үйдің айналасындағы мен көшедегі тал – тірегің. Балаларың сол баудағы ағаштардың жемісін жеп, тал теректің саясында ойнамай ма? Көшеден ары – бері өткен адамдар да сол сая- бағыңа қарап еңбегіңді бағаламай ма? – дейді. Сонда сөз кезегін үшінші баласы тұрып: Ата, әрқашан қораңда - мал, көшеңде – тал болуы үшін не істеу керек? – дейді. Атасы:Балам, ол үшін талды егіп, малды бағып, күте білу керек. Ал ол еңбекқорлықпен, шыдамдылықпен келеді. Жатып ішер жалқауда мұның біріде болмайды. Мал да, тал да кесіре бітпейді, балам, келісті, келісті шаруаға бітеді. Сондықтан «малды теппеңдер, талды сындырмаңдар», - деген екен. Кейіннен балалары әке өсиетін мынсыз орындап, өмірде ешкімнен кем болмаған дейді үлкендер



Қорада малың болсын, көшеде талың болсын

Қартайып жасы жетіп дүниеден өткелі жатқан әкесі балаларын шақырып алып, маңдайларынан иіскеп қоштаса бастайды. Балалары тым жас екен. Қоштасып болған соң ең үлкен баласы орнынан тұрып:Әке, біз өз бетімізше тірлік қылып, сізден ешнәрсе үйреніп үлгермедік. Енді сіз кеткен соң қайтіп өмір сүреміз, не істесек болады? – деп сұрайды.Қария терең ойға шомылып, біраз жатқансоң бар күшін жиып алып?:Қарақтарым, сендердіңөмірлеріңде кездесетін жайдың бәрін баяндап бере алмаспын. Ал дұрыс өмір сүру үшін, ең бастысы, әрқашан қораларыңнан мал кетпесін, көшелеріңнен тал кетпесін, - дейді. Сонда екінші ұлы тұрып:Ата – ау, машина болса, малдың не керегі бар, ет пен сүтті базардан сатып-ақ алмаймызба? Көшеде өсіп тұрған талдың бізге қандай қатысы бар? – дейді. Сонда қария:Балам, сатып ішіп адам асқа жарымаған. Мал – жесең тамақ, кисең киім болады және жыл сайын өсіп-өніп көбейеді. Көбейіп, қораланған соң келіп-кеткен .кісіңе, бала – шағаңның ішіп жеуіне еркін жететін болады. Машина деген темір ғой. Темір тек тозғанды біледі. Оны ылғи сатып алып отыру керек. Малды сатып алмайсың. Қайта біразын өзің сатып, кеорегіңе жаратып отырасың. Ал тал дегенім есіктің алдындағы бақша- бауың мен үйдің айналасындағы мен көшедегі тал – тірегің. Балаларың сол баудағы ағаштардың жемісін жеп, тал теректің саясында ойнамай ма? Көшеден ары – бері өткен адамдар да сол сая- бағыңа қарап еңбегіңді бағаламай ма? – дейді. Сонда сөз кезегін үшінші баласы тұрып: Ата, әрқашан қораңда - мал, көшеңде – тал болуы үшін не істеу керек? – дейді. Атасы:Балам, ол үшін талды егіп, малды бағып, күте білу керек. Ал ол еңбекқорлықпен, шыдамдылықпен келеді. Жатып ішер жалқауда мұның біріде болмайды. Мал да, тал да кесіре бітпейді, балам, келісті, келісті шаруаға бітеді. Сондықтан «малды теппеңдер, талды сындырмаңдар», - деген екен. Кейіннен балалары әке өсиетін мынсыз орындап, өмірде ешкімнен кем болмаған дейді үлкендер

«Отбасы татулығы» өсиет әңгіме

Баяғыда бір үлкен отбасы өмір сүріпті. Отбасындағы адамдар саны өте көп екен, бір қауым ел болып, бірге тұрыпты. Ол отбасы ерекше екен, отбасының өзара келісімде, татулықта өмір сүруі елді таң қалдырады. Оларда ұрыс-керіс, дау-жанжал деген атымен олмайды екен.Бұл отбасы жайлы патшаның құлағына да жетеді. Патша естігенінің ақ-қарасын білгісі келіп ауылға келеді. Ауыл тап-таза, барлығы да жеткілікті, тыныштық пен береке қонған. Патшаның көңілі толып, ерекше бір шаттыққа бөленеді. Сыйластығы жарасқан бақытты отбасында қариялардың орны төрде, уайым-қайғысыз, балалары бақытты, мәз-мейрам екен. Бұған патша таң-тамаша болады. Отбасының қалайша бақытты, тату-тәтті өмір сүруінің мәнісін білгісі келеді.Ауыл ақсақалына келіп отбасындағы татулық пен бірлікке қалай жеткендерін айтуын өтінеді.Қарт үнсіз ғана жүз рет «сүйіспеншілік», жүз рет «кешірім», жүз рет «бірлік» деп мұқият жазып шығады.Үш сөзді оқыған патша таң қалып:Осы-ақ па? Иә, – деді ақсақал. – Барлық жақсы отбасылары тек осы қасиеттерден құрылады, – деді де, сәл ойланып, «және шыдамдылық» деген сөзді қосып қойды.

Отбасы татулығы» өсиет әңгіме

Баяғыда бір үлкен отбасы өмір сүріпті. Отбасындағы адамдар саны өте көп екен, бір қауым ел болып, бірге тұрыпты. Ол отбасы ерекше екен, отбасының өзара келісімде, татулықта өмір сүруі елді таң қалдырады. Оларда ұрыс-керіс, дау-жанжал деген атымен олмайды екен.Бұл отбасы жайлы патшаның құлағына да жетеді. Патша естігенінің ақ-қарасын білгісі келіп ауылға келеді. Ауыл тап-таза, барлығы да жеткілікті, тыныштық пен береке қонған. Патшаның көңілі толып, ерекше бір шаттыққа бөленеді. Сыйластығы жарасқан бақытты отбасында қариялардың орны төрде, уайым-қайғысыз, балалары бақытты, мәз-мейрам екен. Бұған патша таң-тамаша болады. Отбасының қалайша бақытты, тату-тәтті өмір сүруінің мәнісін білгісі келеді.Ауыл ақсақалына келіп отбасындағы татулық пен бірлікке қалай жеткендерін айтуын өтінеді.Қарт үнсіз ғана жүз рет «сүйіспеншілік», жүз рет «кешірім», жүз рет «бірлік» деп мұқият жазып шығады.Үш сөзді оқыған патша таң қалып:Осы-ақ па? Иә, – деді ақсақал. – Барлық жақсы отбасылары тек осы қасиеттерден құрылады, – деді де, сәл ойланып, «және шыдамдылық» деген сөзді қосып қойды.



Туыстық атаулар

Отбасы – келешек ұрпақ. Онда сүйіспеншілік, татулық, сенім қалыптасады. Мемлекетіміздің негізгі міндеті – отбасыны қамқорлыққа алу. Әрбір баланың туған анасы, туған әкесі болады. Сенің әкең де – сенің атаң мен әжеңнің баласы. Сенің анаң да – нағашы атаң мен нағашы әжеңнің қызы.Ұл мен қыз үшін ата-анадан асқан адам жоқ, сондықтан балалар ата-анаға өмір бойы қарыздар. Ана – ошақ сақтаушысы. Ол бала тәрбиелейді, отбасын тамақтандырады, үйді таза ұстайды. Әке – отбасының тірегі, сондықтан ол отбасын қаржымен қамтамасыз етеді. Бала – ата-анадан туған ұрпақтар, олар ұл, қыз деп аталады. Баласы бар үй бақытты үй деп саналады. Ұл – шаңырақ иесі, ұрпақ жалғастырушы. Қыз – басқа елдің болашақ келіні, болашақ иесі, сондықтан «қыз – қонақ» деп туған-туыстары аялап, мәпелеп өсірген. Аға, әпке, қарындас, сіңлі – бір әке-шешеден туған балалар, үлкен болса – аға, кіші болса – іні, үлкен қыз – әпке, кіші болса – қарындас, қыздар үшін сіңлі болады. Жеңге – ағаның әйелі. Ол жасы үлкендер үшін – келін, жасы кішілер үшін – жеңге, жеңеше. Немере – ұлдың баласы. Немере ата-әже үшін өте ыстық болады. Шөбере – немеренің баласы. Оның ата-ана үшін орны ерекше. Жиен – қыздан туған бала. Қазақ отбасында үлкенді сыйлайды, олардың айтқандарын есте сақтайды, үлкен кішіге ақылшы, қамқоршы, ал кіші көмекші болады.



Туыстық атаулар

Отбасы – келешек ұрпақ. Онда сүйіспеншілік, татулық, сенім қалыптасады. Мемлекетіміздің негізгі міндеті – отбасыны қамқорлыққа алу. Әрбір баланың туған анасы, туған әкесі болады. Сенің әкең де – сенің атаң мен әжеңнің баласы. Сенің анаң да – нағашы атаң мен нағашы әжеңнің қызы.Ұл мен қыз үшін ата-анадан асқан адам жоқ, сондықтан балалар ата-анаға өмір бойы қарыздар. Ана – ошақ сақтаушысы. Ол бала тәрбиелейді, отбасын тамақтандырады, үйді таза ұстайды. Әке – отбасының тірегі, сондықтан ол отбасын қаржымен қамтамасыз етеді. Бала – ата-анадан туған ұрпақтар, олар ұл, қыз деп аталады. Баласы бар үй бақытты үй деп саналады. Ұл – шаңырақ иесі, ұрпақ жалғастырушы. Қыз – басқа елдің болашақ келіні, болашақ иесі, сондықтан «қыз – қонақ» деп туған-туыстары аялап, мәпелеп өсірген. Аға, әпке, қарындас, сіңлі – бір әке-шешеден туған балалар, үлкен болса – аға, кіші болса – іні, үлкен қыз – әпке, кіші болса – қарындас, қыздар үшін сіңлі болады. Жеңге – ағаның әйелі. Ол жасы үлкендер үшін – келін, жасы кішілер үшін – жеңге, жеңеше. Немере – ұлдың баласы. Немере ата-әже үшін өте ыстық болады. Шөбере – немеренің баласы. Оның ата-ана үшін орны ерекше. Жиен – қыздан туған бала. Қазақ отбасында үлкенді сыйлайды, олардың айтқандарын есте сақтайды, үлкен кішіге ақылшы, қамқоршы, ал кіші көмекші болады.

Сыйластық

Ата болып ақыл айтып көріңдер,

Әже болып ертегі айтып беріңдер.

Әке болып еркелетіп көріңдер,

Ана болып мейірімділік төгіңдер.
Аға болып үлгі көрсет кішіге,

Іні болып көмектессен ісіне.

Әпке болып мейіріміңді аяла,

Қарындас болып бауырыңда саяла.

Сыйластық

Ата болып ақыл айтып көріңдер,

Әже болып ертегі айтып беріңдер.

Әке болып еркелетіп көріңдер,

Ана болып мейірімділік төгіңдер.
Аға болып үлгі көрсет кішіге,

Іні болып көмектессен ісіне.

Әпке болып мейіріміңді аяла,

Қарындас болып бауырыңда саяла.



Жаттығу орындауда Топқа бөліну сәті




Каталог: uploads -> doc -> 0fd2
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0fd2 -> Сабақтың тақырыбы: Жемірілу және онымен күресу жолдары сабақТЫҢ жоспары
0fd2 -> 2 сабақ жоспары Күні План урока №2 Дата Сабақ тақырыбы Тема урока : Дербес компьютердің негізгі құрылғылары, жүйелік блок, пернетақта, монитор, тінтуір. Сабақ типі: жаңа білімді игеру
0fd2 -> Сабақтың тақырыбы: Атмосфера. Сарамандық жұмыс
0fd2 -> Сабақтың көрнекілігі: үнтаспалар, аспап суреттері, музыкалық аспап баян, домбыра Пәнаралық байланыс: әдебиет
0fd2 -> Әдебиеті. 6 сынып Халық ауыз әдебиеті қалай тараған?


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет